Staré Mesto začalo s rozsiahlou revitalizáciou Medickej záhrady

Bratislavské Staré Mesto začalo s rozsiahlou revitalizáciou Medickej záhrady. Práce potrvajú do konca júna a mestská časť ich bude realizovať v spolupráci so spoločnosťou HB Reavis. „Obľúbené miesto na trávenie voľného času ostane pre návštevníkov otvorené aj počas prác, pohyb po záhrade však bude mierne obmedzený,” informoval hovorca Starého Mesta Matej Števove. Obnovou prejdú chodníky, mobiliár aj fontána Labute od Pavla Mišíka, ktorá v historickej záhrade pribudla v roku 1986.

Nový vzhľad získajú aj parkové lavičky, ktoré doteraz mestská časť ošetrovala len novým náterom. „Nechali sme vyrobiť štyritisíc drevených latiek, ktoré sa nainštalujú na lavičky. Už nebudú biele, ale v prírodnej farbe. Farbu zmení aj kovová konštrukcia lavičiek – z bielej na antracitovú. Samozrejme, všetky zmeny sú konzultované a odobrené krajským pamiatkovým úradom,“ približuje vedúca oddelenia životného prostredia Anna Calpašová. V rámci revitalizácie upravia aj zeleň. Staré tuje napadnuté škodcami nahradí cezmína japonská. „Je odolnejšia nielen voči škodcom, ale aj voči klimatickým zmenám,“ doplnila Calpašová.

„Medická záhrada je dnes využívaná na širokú škálu voľnočasových aktivít. To so sebou prináša zvýšený tlak nielen na prírodné prvky, ale aj na vybavenosť záhrady ako takú,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. „Za posledných dvadsať rokov sa v Medickej záhrade robili len kozmetické úpravy, no táto národná kultúrna pamiatka (NKP) si zaslúži viac,“ dodala starostka.

Záhrada prešla kompletnou rekonštrukciou v rokoch 1985-1988. V roku 2006 zrekonštruovali komunikácie, v roku 2014 mestská časť vymenila štrkový povrch za mlátový. Potom už boli komunikácie a chodníky opravované len na miestach, kde bol havarijný stav. „Po viac ako štvrťstoročí od tejto zásadnej rekonštrukcie je samozrejmé, že pri takej návštevnosti je záhrada, vrátane mobiliáru, značne opotrebovaná. Mobiliár sa síce opravuje, ale nastal čas, aby sme to dali do poriadku komplexnejšie,” uviedla Aufrichtová a dodala, že meniť nebudú koncepciu ani vzhľad záhrady. Staré Mesto chce v revitalizácii pokračovať. „Veríme, že do konca roka 2021 sa nám podarí urobiť z Medickej záhrady park, ktorý spĺňa štandardy NKP,“ uzavrela starostka.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede