historický kalendár

Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných - Pamätný deň SR.
Všetko, čo potrebuje tyrania, aby získala pevnú pôdu pod nohami, je, keď ľudia dobrej vôle zostanú ticho. (Thomas Jefferson)
1519 - vo Florencii sa narodila Katarína Medici, francúzska kráľovná, manželka Henricha II. Bola matkou posledných francúzskych kráľov z rodu Valois: Františka II., Karola IX. a Henricha III. Jej staršia dcéra Alžbeta sa stala manželkou španielskeho kráľa Filipa II., mladšia Margaréta (Margot) ženou neskoršieho francúzskeho kráľa Henricha IV. Navarrského, prvého panovníka z bourbonskej vetvy francúzskeho kráľovského rodu. Zomrela 5. 1. 1589.
1605 - zomrel Boris Godunov, od r. 1584 regent Ruska a od r. 1598 prvý nerurikovský ruský cár. Narodil sa niekedy v rokoch 1551-1552.
1695 - zomrel Jean de La Fontaine, francúzsky bájkar a básnik. Narodil sa 8. júna 1621.
1743 - narodil sa Thomas Jefferson, známy najmä ako politik, jeden z vodcov boja amerických osád za nezávislosť, autor Deklarácie nezávislosti Spojených štátov amerických (1776), tretí prezident USA (1801–1809). Bol však aj polyhistorom, ktorý sa venoval najmä pestovaniu rastlín, architektúre, archeológii a paleontológii. Založil Virginskú univerzitu a naprojektoval jej sídlo; bola to prvá univerzita nezávislá od akéhokoľvek náboženstva. T. Jefferson zomrel 4. 7. 1826.
1900 - na Myjave sa narodila Zuzka Zguriška, vl. m. Ľudmila Dvořáková, slovenská prozaička. Povolaním učiteľka, do r. 1945 žila v Bratislave, potom sa presťahovala do Prahy. Preslávila sa najmä "kopaničiarskym" románom Bičianka z doliny. Ďalšie dielo: románová trilógia - Metropola pod slamou, Mestečko na predaj, Zbojnícke chodníčky, poviedkové súbory Obrázky z kopaníc, Dvanásť do tucta, Ženích s mašinou, divadelná hra - Mor na farme, pamäti - Strminou liet a historická próza pre mládež - Husitská nevesta. Z češtiny preložila Osudy dobrého vojaka Švejka. Zomrela 24.9.1984 v Prahe.
1944 - v Paríži zomrel Paul Hazard, francúzsky historik literatúry a filozof kultúry. Vo svojich filozofických prácach uvažuje o kríze európskeho vedomia. Narodil sa 30.8.1878 v Noordpeene.
1945 - sovietska armáda oslobodila Viedeň. Priame boje o mesto sa začali 6. apríla 1945.
1950 - v noci na 14. apríla komunistická milícia a štátna bezpečnosť násilne obsadila mužské kláštory v Československu. Akcia, s krycím názvom "akcia K", sa pre brutalitu nazýva barbarská noc. Členov rádov a reholí a cirkevných hodnostárov internovali a zakázali im výkon náboženských funkcií.
1970 - Americká vesmírna loď Apollo 13 mala počas cesty k Mesiacu ťažkú haváriu. Kozmonauti James Lovell, Fred Hais a John Swigert boli na pokraji smrti. Za veľmi dramatických okolností a pomocou špecialistov zo Zeme sa všetkým trom podarilo vrátiť na Zem.
1971 - v Bratislave spáchal samovraždu Ľubomír Kellenberger, slovenský maliar a grafik, klasik detskej literatúry. Venoval sa tiež tvorbe tapisérií. Narodil sa 23.11.1921 v Bratislave.
1994 - zomrel Rudolf Hrušínský, vynikajúci český herec, dlhoročný člen Národného divadla v Prahe. Nezabudnuteľné úlohy vytvoril vo filmoch: Cesta do hlubin študákovy duše, Dobrý voják Švejk, Poslušně hlásím, Vyšší princip, Spalovač mrtvol, Rozmarné léto, Skřivánci na niti, Dým bramborové natě, Adéla ještě nevečeřela, Kulový blesk, Lásky mezi kapkami deště, Postřižiny, Tajemství hradu v Karpatech, Pozor, vizita!, Buldoci a třešně, Tři veteráni, Slavnosti sněženek, Zastihla mne noc, Vesničko má středisková, Zlatí úhoři, Smrt krásných srnců, Tichá bolest, Lekár umierajúceho času, Obecná škola. V r. 1990-93 bol tiež poslancom vo Federálnom zhromaždení a v sneme Českej republiky. Narodil sa 17.10.1920 v Novom Etinku pri Kamenici nad Lípou.
2002 - OSN vyhlásilo Rok kultúrneho dedičstva.
Ľudia, ktorí mlčia, sú nebezpeční. (Jean de La Fontaine)
Keby som bol vedel, že budem žiť tak dlho, bol by som sa o seba lepšie staral. (Leon Eldred)