Pokračuje obnova Pisztoryho paláca, v lete začnú s rekonštrukciou elektroinštalácie

Obrázok k článku od zora.

Bratislavské Staré Mesto pokračuje aj tento rok v obnove Pisztoryho paláca na Štefánikovej ulici, najbližšie plánuje kompletnú rekonštrukciu elektroinštalácie. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková s tým, že v súčasnosti pokračuje verejné obstarávanie na dodávateľa elektroinštalačných prác. “Samotné práce plánujeme na obdobie od 6. júna do 15. septembra,“ uviedla ďalej Gubková.

 

Tento rok okrem rekonštrukcie elektroinštalácie chce mestská časť začať tiež s obnovou interiéru ako aj s rekonštrukciou nádvoria. V rozpočte pre rok 2018 Staré Mesto na obnovu paláca vyčlenilo približne 280-tisíc eur. Okrem týchto peňazí chce Staré Mesto hľadať financie na ďalšiu obnovu paláca aj z iných zdrojov. Pri druhej etape obnovy paláca bude s mestskou časťou spolupracovať aj Katedra reštaurovania Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave či Katedra architektúry Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

 

Staré Mesto ukončilo prvú etapu obnovy Pisztoryho paláca vlani v apríli, pozostávala najmä z obnovy fasád a strechy paláca. Rekonštrukciu mestská časť financovala z grantu Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu, ktorý pokryl 85 percent nákladov, zvyšok financovalo Staré Mesto z vlastných peňazí. Pri grante išlo o 566-tisíc eur, Staré Mesto vyčlenilo vo svojom rozpočte takmer 100-tisíc eur.

 

Pisztoryho palác dal postaviť lekárnik židovského pôvodu Felix Pisztory v 90. rokoch 19. storočia v eklektickom štýle ako vlastný domov a ambulanciu. V budove sídlilo počas 2. svetovej vojny nemecké veľvyslanectvo, neskôr za socializmu Leninovo múzeum. Bočné krídlo paláca sa do roku 2005 využívalo ako Dom zahraničných Slovákov. V roku 2017 staromestská samospráva zaradila palác do siete svojich kultúrnych zariadení.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005

Dokumentácia kultúrnych pamiatok – laserové skenovanie a digitálna fotogrametria

Článok pojednáva o nových technológiách v geodézii, ktoré majú svoje široké uplatnenie v pamiatkovej architektúre. Na konkrétnych príkladoch historických pamiatok sú predstavené výsledky zamerania a spracovania nameraných údajov technológiami terestrického laserového skenovania a blízkej digitálnej fotogrametrie. Obe technológie sa vyznačujú pomerne krátkou dobou zberu údajov, spracovaním, tvorbou ich 3D modelov a zisťovaní geometrických súvislostí na modelovaných objektoch.

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.