Pokračuje obnova Pisztoryho paláca, v lete začnú s rekonštrukciou elektroinštalácie

Obrázok k článku od zora.

Bratislavské Staré Mesto pokračuje aj tento rok v obnove Pisztoryho paláca na Štefánikovej ulici, najbližšie plánuje kompletnú rekonštrukciu elektroinštalácie. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková s tým, že v súčasnosti pokračuje verejné obstarávanie na dodávateľa elektroinštalačných prác. “Samotné práce plánujeme na obdobie od 6. júna do 15. septembra,“ uviedla ďalej Gubková.

 

Tento rok okrem rekonštrukcie elektroinštalácie chce mestská časť začať tiež s obnovou interiéru ako aj s rekonštrukciou nádvoria. V rozpočte pre rok 2018 Staré Mesto na obnovu paláca vyčlenilo približne 280-tisíc eur. Okrem týchto peňazí chce Staré Mesto hľadať financie na ďalšiu obnovu paláca aj z iných zdrojov. Pri druhej etape obnovy paláca bude s mestskou časťou spolupracovať aj Katedra reštaurovania Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave či Katedra architektúry Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

 

Staré Mesto ukončilo prvú etapu obnovy Pisztoryho paláca vlani v apríli, pozostávala najmä z obnovy fasád a strechy paláca. Rekonštrukciu mestská časť financovala z grantu Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu, ktorý pokryl 85 percent nákladov, zvyšok financovalo Staré Mesto z vlastných peňazí. Pri grante išlo o 566-tisíc eur, Staré Mesto vyčlenilo vo svojom rozpočte takmer 100-tisíc eur.

 

Pisztoryho palác dal postaviť lekárnik židovského pôvodu Felix Pisztory v 90. rokoch 19. storočia v eklektickom štýle ako vlastný domov a ambulanciu. V budove sídlilo počas 2. svetovej vojny nemecké veľvyslanectvo, neskôr za socializmu Leninovo múzeum. Bočné krídlo paláca sa do roku 2005 využívalo ako Dom zahraničných Slovákov. V roku 2017 staromestská samospráva zaradila palác do siete svojich kultúrnych zariadení.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články