Bratislavské Staré Mesto pokračuje v obnove Pisztoryho paláca

Obrázok k článku

Bratislavská mestská časť Staré Mesto pokračuje v obnove Pisztoryho paláca. Ako ďalej uvádza informačný materiál, ktorý na utorkovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva predložil poslancom starosta mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Radoslav Števčík, najbližšie na paláci vymenia okná a zreštaurujú okenné časti, náklady predpokladajú vo výške viac ako 300-tisíc eur. Nasledovať bude ešte rekonštrukcia kotolne, odstránenie vlhkých častí v pivničných priestoroch, revitalizácia nádvoria a odvodnenie dvora. Celú rekonštrukciu Pisztoryho paláca spolufinancuje Finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru a štátny rozpočet Slovenskej republiky.

 

Podľa predloženého materiálu kompletnú rekonštrukciu strechy a fasád paláca ukončili 31. augusta. V rámci nej zrekonštruovali aj exteriérové schodisko vo dvore. V paláci ďalej pribudol elektronický zabezpečovací systém, lebo ten pôvodný chránil len časť priestorov. Do paláca nainštalovali tiež kamery a jednotlivé priestory zabezpečili proti požiaru detektormi dymu a výstražnými sirénami. Celý systém sa dá kontrolovať diaľkovo vďaka internetovému prenosu. Zabezpečovací systém je tiež napojený na pult centralizovanej ochrany prevádzkovaný políciou. Rozsiahla rekonštrukcia budovy trvala od decembra 2015 do augusta 2016. Celkové náklady na obnovu Pisztoryho paláca bude mestská časť vedieť až v roku 2017, uviedla pre agentúru SITA ešte v septembri Nora Remiarová z komunikačného oddelenia Mestskej časti Bratislava – Staré Mesto.

 

Pisztoryho palác je národná kultúrna pamiatka Slovenskej republiky na Štefánikovej ulici 25 v Bratislave. Postavili ho v druhej polovici 19. storočia v eklektickom štýle a pomenovali podľa lekárnika Pisztoryho. Počas socializmu slúžil ako Múzeum Vladimíra Iľjiča Lenina, neskôr ako Dom zahraničných Slovákov. Od leta 2012 časť priestorov slúži ako komunitno-kultúrne centrum Starého Mesta a v roku 2013 tu obnovili kinosálu a začali v Kine Film Europe premietať výlučne európske filmy.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články