Nezávislí: Granty meškajú, Chmel nech odíde

BRATISLAVA – Trinásť nezávislých umeleckých združení včera vyzvalo ministra kultúry Rudolfa Chmela, aby odstúpil. Vyčítajú mu najmä, že grantový systém ministerstva je nefunkčný a podľa nich likviduje neštátnu kultúru. Ministerstvo to zásadne odmietlo.
Zo 407 miliónov na granty poslalo ministerstvo na účty úspešných žiadateľov zatiaľ len niečo vyše 253 miliónov. V polovici októbra to bolo dokonca len 157 miliónov, teda asi 35 percent. Všetky peniaze pritom musia žiadatelia vyúčtovať do konca roka. Grantové komisie posudzovali okolo 7000 žiadostí, pridelili asi 2600 grantov.

Signatári vyzvali zástupcov “kultúrnej obce”, aby vyjadrili svoj nesúhlas. Väčšina žiadateľov však o probléme nechce verejne hovoriť, aby neohrozila úspech svojich budúcich žiadostí o grant.

Neefektívny systém ohrozuje najmä reštauračné práce na pamiatkach, viazané na sezónu, ale aj dlhodobejšie projekty, ako vydávanie časopisov.

Muzikológ Adrian Rajter, jeden zo signatárov vyhlásenia, hovorí, že grantový systém celkom skolaboval, čo má vážne dôsledky pre desiatky kultúrnych akcií – vrátane tradičných medzinárodných festivalov. Upozornil, že pre meškajúce platby môžu zahraniční partneri stratiť dôveru k Slovensku.

Režisér Blaho Uhlár zopakoval svoju kritiku “úradno-štátnej mafie” a “úradníkov, ktorých nikto nevolil”. Režisér a skladateľ Ľubomír Burgr povedal, že sa na ministerstve stretával počas roka s pochopením, ale len verbálnym.

Zástupcovia ministerstva vysvetľovali v júni na stretnutí zástupcom umelcov, prečo sa vyplácanie grantov zdržalo, tentoraz sa však nikto z ministerstva nedostavil. Ministerstvo v reakcii organizátorom pripomenulo, že stretnutie sa koná v priestore bývalého V-klubu, ktorý poskytol štyrom nezávislým združeniam. Tvrdilo, že dotácie pre A4 – Nultý priestor dosahujú takmer 5 miliónov. Dotknutí sa ohradili, že zo sľúbených 2,7 milióna nedostali ani korunu.

Ministerstvo ešte pred tlačovou konferenciou vyjadrilo ľútosť nad časovým posunom vyplácania grantov. Chmel hovorí, nespochybňuje právo na kritiku, spájanie transformačného procesu s politickým nátlakom však považuje za neprimerané.

Burgr povedal, že je prejavom cynizmu hovoriť o politickom nátlaku u ľudí, ktorí sa zadlžili, aby pripravili nejakú kultúrnu akciu. Pripustil však, že mali reagovať skôr.

Podľa Chmela ešte nie je čas hodnotiť: “Až budúci rok ukáže, či ministerstvo naozaj nie je schopné zvládnuť nový grantový systém.” Vyhlásenie podľa neho pripomína celej vláde, že sa zaviazala vytvoriť priehľadný systém financovania kultúry. Hovorca premiéra Martin Maruška vec nekomentoval: “Je to kompetencia ministerstva kultúry.”

Signatári vinia slovenskú politickú reprezentáciu, že sa o kultúru nezaujíma. Chmel sa vo svojej odpovedi s nimi stotožnil. Tvrdil však, že na zlé podmienky rezortu dlho upozorňuje.

Programy grantového systému ministerstva kultúry

1. Podpora ochrany pamiatkového fondu Obnovme si svoj dom

2. Podpora literatúry, knižnej kultúry a knižníc Ex libris

3. Podpora audiovízie a kinematografie AudioVízia 2004

4. Podpora rozvoja a prezentácie súčasného umenia a kultúrnych aktivít

5. Podpora prezentácie kultúry v zahraničí Pro Slovakia

6. Podpora kultúry národnostných menšín

7. Starostlivosť o krajanov v zahraničí

(Zdroj: www.culture.gov.sk)

Ako je to v ČeskuV Česku sa grantový systém nestretáva s podobne vypuklými administratívnymi problémami. Ročne sa pritom otvára niekoľko desiatok grantových programov. Už teraz sú na internetovej stránke ministerstva podmienky a termíny uzávierok jednotlivých programov, výsledky sú spravidla známe už v marci príslušného roku. Slovenské ministerstvo doteraz nevyhlásilo ani termíny uzávierok grantových projektov na budúci rok.

Vybrané okruhy výdavkov z rozpočtu českého ministerstva kultúry na rok 2004
(spolu 6 miliárd českých korún)

Program podpory divadiel a orchestrov 24 004 000
Program záchrany architektonického dedičstva 379 795 000
Havárie striech pamiatok 55 000 000
Reštaurovanie hnuteľných kultúrnych pamiatok 25 000 000
Integrovaný systém ochrany hnuteľného kultúrneho dedičstva 153 012 000
Program regenerácie mestských rezervácií a zón 235 000 000
Dedinské pamiatkové rezervácie 20 000 000
Podpora archeologických prieskumov 17 000 000

Podpora kultúrnych aktivít národnostných menšín 8 000 000
Projekty integrácie rómskej komunity 2 000 000
Verejné informačné služby knižníc 40 903 000
Podpora rozširovania a prijímania informácií v jazykoch národnostných menšín 30 000 000
Pamätníky boja za slobodu 55 490 000
Regionálne funkcie knižníc 129 607 000
Kultúrne aktivity 277 132 000

(Zdroj: www.mkcr.cz)

Článok: http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=1812163

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rezort kultúry už nedáva granty, ale dotácie

Ministerstvo kultúry SR už neposkytuje granty, ale dotácie. Dôvodom je zmena zákona. Ministerstvo to pripomína v súvislosti s tým, že na svojej webstránke http://www.culture.gov.sk zverejnilo výzvy na predkladanie projektov žiadajúcich o podporu. Záujemcovia ich tu nájdu pod titulkom Dotácie 2011. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová, na tento rok vyčlenili 16 891 200 eur na podporu projektov v deviatich základných programoch.