Ministerstvo kultúry granty urýchlene vyplatí

5.11.2004 | | SITA
Ministerstvo kultúry prijalo opatrenia a každý deň uvoľňuje prostriedky pre tých žiadateľov o granty, ktorí vrátia podpísané zmluvy. Uviedla to v reakcii na včerajšie vyhlásenie kultúrnych mimovládnych organizácií (MVO) generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie ministerstva kultúry Zuzana Mistríková.

Kultúrne MVO dnes upozornili na kolaps grantového systému Ministerstva kultúry (MK) SR, v dôsledku ktorého zo 470 513 000 korún určených na granty do 15. októbra dostali MVO iba približne 130 miliónov korún, čiže len 27,6 percenta. V dôsledku kolapsu grantového systému sa viaceré projekty neuskutočnili a mnohé sa podarilo urobiť len za cenu dlžôb ich organizátorov.

Takáto situácia podľa autorov vyhlásenia s názvom Ďalší krok k likvidácii kultúry na Slovensku nastala v histórii samostatnej Slovenskej republiky po prvýkrát. Ako uviedol jeden z iniciátorov výzvy Adrián Rajter zo združenia RaRa Musica, následkom zlyhania grantového systému je, že kvôli veľkému počtu neuhradených honorárov a faktúr sa poctiví organizátori na celom Slovensku vo vzťahu k svojim partnerom dostávajú do mimoriadne trápnych situácií a môže to pre nich znamenať aj stratu dôvery. Otázne podľa Rajtera je, či by situáciu vyriešilo odstúpenie ministra kultúry Rudolfa Chmela, na čo ho iniciátori výzvy vyzvali. “V tejto chvíli skôr žiadam bezodkladné a okamžité poskytnutie grantov bez byrokratických bŕzd ako aj v krátkom časovom horizonte v médiách publikované vysvetlenie a ospravedlnenie za vzniknutú situáciu,” konštatoval Rajter. Podľa neho by sa malo MK SR zároveň ospravedlniť všetkým postihnutým a poštou im poslať ospravedlnenie v slovenskom a anglickom jazyku, aby sa na jeho základe mohli pokúsiť o obnovu dôvery u svojich domácich a zahraničných partnerov.

Ako v reakcii na kritiku kultúrnych MVO povedala Zuzana Mistríková, zdržanie vo vyplácaní grantov bolo spôsobené tým, že MK SR muselo až do mája čakať na schválenie výnosu, ktorý upravuje podľa nového zákona o rozpočtových pravidlách spôsob, akým sa môžu financie prideľovať. Tak sa podľa nej stalo, že všetky grantové kolá sa stretli pri administrovaní.

Približne 7 000 žiadostí o granty, čo je približne o 3 000 viac ako v roku 2003, sa tak muselo spracovať v priebehu piatich mesiacov. Podľa Mistríkovej dostanú všetci držitelia grantov, ktorým ich ešte nevyplatili, v priebehu budúceho týždňa od ministerstva kultúry usmernenie, v ktorom sa bude hovoriť aj o tom, za akých podmienok a ako sa dá požiadať o možnosť čerpania prostriedkov určených na tento rok aj v priebehu roku 2005.

V budúcom roku by podobné problémy podľa Mistríkovej už vzniknúť nemali. Ministerstvo očakáva, že grantový systém sa bude môcť začať vybavovať už od januára. “Nemalo by sa stať, že sa zleje celé administrovanie všetkých grantových zmlúv na jedno časové obdobie,” dodala.

Zdroj: Changenet.sk

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Informácie zo stretnutia ministra kultúry so zástupcami MVO – IV. 2003

Archívny článok na spestrenie. Prečítajte si čo sa dialo v minulosti z tlačových správ Ministerstva Kultúry Slovenskej Republiky.
Dňa 28. 3. 2003 usporiadalo ministerstvo kultúry s predstaviteľmi mimovládnych organizácií (MVO) diskusiu o možnostiach podieľania sa na systéme podpory štátnej i neštátnej kultúry. Podľa ministra Rudolfa Chmela skúsenosti tretieho sektora v získavaní grantov zo zahraničných fondov môžu byť pre ministerstvo veľmi prínosné, preto jeho zástupcov vyzval na podnety návrhov fungovania spolupráce štátu a neziskového sektoru.

Na účty neodoslali vlani granty vo výške 35,9 milióna

10. februára 2005 (SITA) – Niektorí žiadatelia o granty, ktorých projekty ministerstvo kultúry minulý rok podporilo, peniaze nedostali na účty. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa ministerstva Nora Slováková, ide o 35,9 milióna korún, ktoré “prijímateľom budú vyplácané postupne v prvom štvrťroku 2005.”

Ministerstvo kultúry rozdelí na obnovu pamiatok 250 miliónov

Až 84,4 % kultúrnych pamiatok na Slovensku vlastnia obce, cirkvi či fyzické osoby, zvyšok spravuje štát: BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Ministerstvo kultúry (MK) SR predpokladá, že tento rok požiadajú vlastníci nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré nespravuje štát, o približne 1,2 miliardy korún. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Martin Kováč, ministerstvo dostalo v dvoch grantových kolách spolu 780 žiadostí, v ktorých spolu žiadajú približne 970 miliónov korún.

Rezort kultúry už nedáva granty, ale dotácie

Ministerstvo kultúry SR už neposkytuje granty, ale dotácie. Dôvodom je zmena zákona. Ministerstvo to pripomína v súvislosti s tým, že na svojej webstránke http://www.culture.gov.sk zverejnilo výzvy na predkladanie projektov žiadajúcich o podporu. Záujemcovia ich tu nájdu pod titulkom Dotácie 2011. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová, na tento rok vyčlenili 16 891 200 eur na podporu projektov v deviatich základných programoch.