Dom na Rudnayovom námestí v Bratislave zrekonštruujú do septembra

24. júla 2008 – Rekonštrukcia domu na Rudnayovom námestí v Bratislave by mala byť definitívne ukončená začiatkom septembra. Obyvatelia či návštevníci mesta by tak mali mať po takmer trojročnej rekonštrukcii možnosť znova navštíviť známy meštiansky dom pri Dóme sv. Martina. Pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy – spoločnosti Paming Jozef Hrabina. Podľa neho sa už stavebné práce končia, v súčasnosti sa ešte vyrábajú interiéry jednotlivých miestností.

Náklady na rekonštrukciu sa odhadujú na približne 34 miliónov korún (1,129 milióna €). “Nie je to malý objem. Treba si ale uvedomiť, v akom stave bola budova. V novodobej histórii nebol dom rekonštruovaný,” povedal Hrabina.

Po otvorení bude verejnosti prístupná väčšina miestností. Výnimkou bude podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej rokovacia miestnosť primátorov krajských miest K8. Návštevníkom však bude k dispozícii plánovaná galéria či kaviarnička v suteréne budovy.

Rekonštrukcia domu sa začala v decembri 2005, pôvodne mala byť ukončená v prvom polroku roka 2007. Pod tento časový posun sa okrem dodatočného archeologického výskumu v suteréne budovy podpísali aj neplánované statické opatrenia. Nevyhnutné boli sanačné a izolačné práce, ktoré mali zabrániť ďalšiemu prenikaniu vody do objektu. Dodatočné opatrenia by už mali byť účinné, do objektu nezateká. Ďalšie predĺženie rekonštrukčných prác spôsobilo aj technické riešenie omietkových vrstiev fasády. Pri týchto prácach spolupracoval Paming s Centrom technológií obnovy pamiatok z Katedry technológií stavieb Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Počas komplexnej rekonštrukcie sa obnovila strecha domu, murivá, okná, dvere, podlahy, schody či inžinierske siete. Pred vchodom do historickej budovy bude predsunuté kamenné schodisko so zábradlím, ktoré bude obnovené podľa pôvodného tvaru.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bratislavskú Starú radnicu začnú rekonštruovať v septembri

Starú radnicu v Bratislave by mali začať rekonštruovať po 15. septembri 2008. Pôvodne sa mala radnica uzavrieť už pred letom, vedenie mesta sa však rozhodlo, že nádvorie radnice bude otvorené a prístupné verejnosti ešte počas tohtoročného Kultúrneho leta 2008. Expozícia Múzea mesta Bratislavy nachádzajúca sa v objekte Starej radnice, tak bude pre záujemcov otvorená celé leto.

Opravia Starú radnicu a Aponyiho palác

BRATISLAVA 23. augusta (SITA) – S rekonštrukčnými prácami na budovách Starej radnice a Aponyiho paláca v Bratislave začne mestská organizácia Paming najskôr v druhej polovici budúceho roku. Agentúru SITA o tom informovala vedúca inžinierskych činností Pamingu Zdenka Turzíková. “Opraviť by sa mala strecha Starej radnice zo strany Hlavného námestia a fasády vo vnútri radničného námestia,” povedala Turzíková.