Paming zrekonštruoval sochy pred DPOH

Sochy pred divadlom Pavla Országha Hviezdoslava na Gorkého ulici v Bratislave zrekonštruovali. Hlavy dvoch sôch z pieskovca boli už v dezolátnom stave, rozpadnuté, preto museli vyrobiť nové. bAgentúre SITA to potvrdil riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy Paming Jozef Hrabina. Okrem výroby nových hláv z pôvodného materiálu doplnia podľa neho aj podstavce, sochy spevnia a farebne zjednotia. V podstate ide o napustenie kameňa, aby sa doň nedostávala voda a vydržali niekoľko desiatok rokov. “Ak sa budú udržiavať, vydržia dlhšie,” doplnil Hrabina. Rekonštrukcia sôch stála takmer 20-tisíc €, platil ju Paming zo svojho rozpočtu. Práce zabezpečoval akademický sochár Ladislav Chamuti.

Hlavné mesto odkúpilo budovu DPOH aj s pozemkom za 1 986 789 € a zaviazalo sa, že bude divadlo pod rovnakým názvom ďalej využívať na umeleckú činnosť. Štát od hlavného mesta získal budovu Múzea židovskej kultúry, tzv. Zsigrayovu kúriu na Židovskej ulici v Starom Meste a pozemky pod budovou Slovenského národného divadla na Gorkého ulici.

Pre zlý technický stav treba budovu rekonštruovať za približne 663 878 €. Mestskí poslanci rozhodli o zriadení príspevkovej organizácie Mestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (MDPOH). Organizácia bude plne fungovať od 1. januára 2010, riaditeľa organizácie vyberú na základe výberového konania. Organizácia by mala vytvoriť priestor pre tvorbu, realizáciu a prezentáciu vlastných divadelných hier ako aj priestor pre hosťujúce divadelné súbory či jednotlivcov. Mala by zabezpečiť prevádzku umeleckej scény a údržbu majetku, edičnú, propagačnú a publikačnú činnosť, tiež predaj vstupeniek či propagačných materiálov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bratislavskú Starú radnicu začnú rekonštruovať v septembri

Starú radnicu v Bratislave by mali začať rekonštruovať po 15. septembri 2008. Pôvodne sa mala radnica uzavrieť už pred letom, vedenie mesta sa však rozhodlo, že nádvorie radnice bude otvorené a prístupné verejnosti ešte počas tohtoročného Kultúrneho leta 2008. Expozícia Múzea mesta Bratislavy nachádzajúca sa v objekte Starej radnice, tak bude pre záujemcov otvorená celé leto.