Bratislavskú Starú radnicu začnú rekonštruovať v septembri

Starú radnicu v Bratislave by mali začať rekonštruovať po 15. septembri 2008. Pôvodne sa mala radnica uzavrieť už pred letom, vedenie mesta sa však rozhodlo, že nádvorie radnice bude otvorené a prístupné verejnosti ešte počas tohtoročného Kultúrneho leta 2008. Expozícia Múzea mesta Bratislavy nachádzajúca sa v objekte Starej radnice, tak bude pre záujemcov otvorená celé leto. Úplné uzavretie radnice sa predpokladá až koncom septembra. Dovtedy by sa mal zároveň ukončiť archeologický výskum v suterénoch objektov radnice. Pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy – spoločnosti Paming Jozef Hrabina.

Ako ďalej povedal, mesto už vyriešilo aj otázku dočasného umiestnenia depozitov a niektorých prevádzok múzea počas rekonštrukcie. Podľa Hrabinu by sa mali presťahovať do bývalej školy na Ivanskej ceste. Budovu je však potrebné ešte zrekonštruovať, mesto preto vypísalo verejnú súťaž. Víťaz súťaže by mal začať rekonštrukčné práce v auguste, trvať by mali približne štyri mesiace. Do času, pokým nebude nový depozit dokončený, budú zbierky umiestnené v dočasných náhradných priestoroch. Niektoré z nich zostanú podľa Hrabinu v tých priestoroch Starej radnice, v ktorých sa nebude pracovať.

Samotná rekonštrukcia Starej radnice by mala trvať 22 mesiacov. “Vzhľadom na to, že ide o pamiatku, kde nás počas prác môže všeličo prekvapiť a aj po skúsenostiach z rekonštrukcie Apponyiho paláca je zrejmé, že na dĺžku rekonštrukcie budú vplývať najmä nové skutočnosti zistené počas prác,” povedal Hrabina. Zámerom mesta však je, aby bola radnica opäť prístupná verejnosti v druhom polroku 2010.

Rekonštrukciou vnútorných priestorov by sa mali rozšíriť najmä expozície múzea a možnosti využitia na kultúrno-spoločenské účely. “Zreštaurujú sa vzácne pôvodné prvky a obnoví sa historická substancia budovy,” vysvetlil Hrabina. Obnova sa nevyhne ani technickej infraštruktúre. “Okrem muzeálnej expozície bude vytvorený aj priestor pre usporadúvanie výstav, pre malé javiskové formy a podobne,” dodal Jozef Hrabina.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Opravia Starú radnicu a Aponyiho palác

BRATISLAVA 23. augusta (SITA) – S rekonštrukčnými prácami na budovách Starej radnice a Aponyiho paláca v Bratislave začne mestská organizácia Paming najskôr v druhej polovici budúceho roku. Agentúru SITA o tom informovala vedúca inžinierskych činností Pamingu Zdenka Turzíková. “Opraviť by sa mala strecha Starej radnice zo strany Hlavného námestia a fasády vo vnútri radničného námestia,” povedala Turzíková.

Odpovede

 1. Bratislavskú Starú radnicu začnú rekonštruovať v septembri

  Starú radnicu v pondelok na dva roky zatvoria

  6. augusta 2008 (SITA) – Bratislavskú Starú radnicu v centre mesta v pondelok pre rekonštrukciu na dva roky zatvoria. Agentúru SITA o tom informovala Beáta Husová z oddelenia prezentácie Múzea mesta Bratislava. Verejnosť tak na dva roky príde o možnosť navštíviť vežu na radnici s unikátnym výhľadom na historické jadro Bratislavy, zatvorené bude aj Múzeum dejín mesta a výstavy Doba noblesy – 20. a 30. roky v Bratislave a Brezalauspurc 907. V nedeľu sa tiež končia vzdelávacie programy organizované v Starej radnici.
  Podľa Husovej však verejnosť môže naďalej chodiť na interaktívne programy do Gerulaty v Rusovciach, na Michalskú vežu a do Apponyiho paláca. Ostatné tematické múzeá sú sprístupnené tak, ako je to uvedené na internetovej stránke Múzea mesta Bratislava http://www.muzeum.bratislava.sk.

 2. Re: Bratislavskú Starú radnicu začnú rekonštruovať v septemb
  Nové priestory pre depozit MMB začnú rekonštruovať
  Depozit a niektoré prevádzky Mestského múzea Bratislava by sa mali zo Starej radnice presťahovať do objektu bývalej školy na Ivánskej ceste. Priestory by mali začať rekonštruovať koncom augusta, náklady sa odhadujú na viac ako 23,5 milióna korún.

  12. augusta 2008 (SITA) – Objekt bývalej školy na Ivánskej ceste v Bratislave, kam presťahujú depozit spolu s niektorými prevádzkami Mestského múzea Bratislava (MMB) zo Starej radnice, by sa mohol začať rekonštruovať koncom augusta. Pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy – spoločnosti Paming Jozef Hrabina. S víťazom verejnej súťaže na dodávateľa, akciovou spoločnosťou Dúha, už bola podpísaná zmluva. Rekonštrukcia by sa mala začať po 21. auguste. Podľa riaditeľa MMB Petra Hyrossa ide o prvú budovu, ktorá je určená na vybudovanie depozitu. Múzeum má v súčasnosti svoje depozity a zbierky v prenajatých budovách.

  Rekonštrukčné práce na štvorpodlažnom skelete objektu by podľa Hrabinu mali trvať približne štyri mesiace. Rekonštrukcia by mala stáť viac ako 23,5 milióna korún (viac ako 780 057 €). “Je to suma bez DPH, celkovo by sme sa chceli zmestiť do 30 miliónov korún (995 818 €). Počas rekonštrukcie opravia plochú strechu, budovu zateplia a vymenia okná a technické rozvody. Počíta sa aj s vybudovaním reštaurátorských dielní. Kým bývalú školu opravia, budú zbierky umiestnené v dočasných náhradných priestoroch. Niektoré z nich zostanú podľa Hrabinu v tých priestoroch Starej radnice, v ktorých sa nebude pracovať.

  Starú radnicu v Bratislave by mali začať rekonštruovať po 15. septembri. Pôvodne sa mala radnica uzavrieť už pred letom, vedenie mesta sa však rozhodlo, že nádvorie radnice bude otvorené a prístupné verejnosti ešte počas tohtoročného Kultúrneho leta 2008. Rekonštrukcia by mala trvať 22 mesiacov, zámerom mesta je, aby bola radnica opäť prístupná verejnosti v druhom polroku 2010. Rekonštrukciou vnútorných priestorov by sa mali rozšíriť najmä expozície múzea a možnosti využitia na kultúrno-spoločenské účely. Zreštaurujú sa vzácne pôvodné prvky, obnovia technickú infraštruktúru. Okrem muzeálnej expozície bude vytvorený aj priestor pre usporadúvanie výstav či pre malé javiskové formy.

Comments are closed.