Vežu kostola Klarisky začnú rekonštruovať v roku 2009

6. augusta 2008 – Vežu sakrálnej stavby známej pod názvom kostol Klarisky v Bratislave by mohol mestský investor pamiatkovej obnovy – spoločnosť Paming – začať rekonštruovať v roku 2009. Ešte pred samotnou rekonštrukciou musia vykonať podrobný reštaurátorský prieskum. Ten by mal odhaliť celkový rozsah poškodenia vežičky. Na základe jeho výsledkov sa následne odhadne výška financií, ktoré bude musieť mesto vyčleniť zo svojho rozpočtu. Rekonštrukcia by mala trvať asi dva roky. V rozhovore pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ spoločnosti Jozef Hrabina.

Podľa Hrabinu zatiaľ vykonali len predbežný prieskum a statický posudok, oba preukázali nutnosť zreštaurovať a zrekonštruovať túto časť kostola. “Kamenné prvky sa drobia a uvoľňujú. V tomto roku sa už jedna soška uvoľnila, preto sme ju museli stabilizovať,” povedal Hrabina. Na otázku, či hrozí zrútenie celej veže alebo jej časti, odpovedal, že až také dramatické to zatiaľ nie je. Nosné časti totiž narušené nie sú, narušená je skôr statika ozdobných prvkov. Povrchová korózia zasa zapríčiňuje vysoký stupeň rozpadu kameňa. “Kameň je starý a agresívne ovzdušie, ktoré na neho vplýva, má za následok to, čo sa nám deje so sochami. Sú deštruované,” konštatoval.

Hrabina však zároveň upozorňuje, že podrobný prieskum veže nie je možné vykonať bez lešenia, na jeho postavenie je ale potrebné dobudovať prístavbu kostola. Nachádzať sa bude v časti za kostolom a mala by slúžiť pre sociálne a technické zázemie. Postavená by mala byť ešte v tomto roku. “Urobiť lešenie bez dobudovania prístavby by bolo technicky dosť náročné,” uviedol riaditeľ.

Prípravné práce na rekonštrukciu kostola Klarisky sa začali v roku 2004, samotná rekonštrukcia v roku 2005. V interiéri kostola sa predovšetkým sanovali múry pred vlhkosťou, keďže na niektorých miestach boli múry vlhké až do výšky troch metrov. Zabezpečilo sa preto odvetrávanie a podlahové kúrenie. Taktiež sa vybudovali nové inžinierske siete a zrekonštruoval organ v zadnej časti kostola, nová je taktiež strecha. Uvažuje sa však aj s opravou vonkajších fasád či s rekonštrukciou presbytéria. Na rekonštrukciu kostola a jeho prístavbu, v ktorých sú zahrnuté aj tohtoročné práce, sa doteraz minulo okolo 72 miliónov korún (2 389 962 €).

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Veža kostola sv. Jakuba na budúci rok už bez lešenia

25. februára 2005 (SITA) – V tomto roku začnú reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči s druhou etapou obnovy veže kostola sv. Jakuba v Levoči. Už v januári začali vyrábať kamenné prvky na vežu. “Hneď ako to dovolí počasie, začneme s výmenou poškodených kamenných prvkov na veži,” uviedol pre SITA riaditeľ ORA Ivan Tkáč.

Stav veže Kostola sv. Jakuba je viac než havarijný

LEVOČA 5. októbra 2001 (SITA) – Stav veže Kostola sv. Jakuba je viac ako havarijný,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči Ivan Tkáč. Prieskum veže, ktorý vykonali tohto roku pracovníci ORA potvrdil vysoký stupeň poškodenia celých kamenných blokov. Spolu s prieskumom urobili reštaurátori šablóny a sadrové odliatky najviac poškodených prvkov, ktorým hrozí vypadnutie zo steny. Súčasťou prieskumu bolo aj zameranie celej veže, ktoré doteraz neexistovalo.

Bratislavskú Starú radnicu začnú rekonštruovať v septembri

Starú radnicu v Bratislave by mali začať rekonštruovať po 15. septembri 2008. Pôvodne sa mala radnica uzavrieť už pred letom, vedenie mesta sa však rozhodlo, že nádvorie radnice bude otvorené a prístupné verejnosti ešte počas tohtoročného Kultúrneho leta 2008. Expozícia Múzea mesta Bratislavy nachádzajúca sa v objekte Starej radnice, tak bude pre záujemcov otvorená celé leto.