Zimný prístav v Ružinove bude chránený pamiatkovým úradom

Zimný prístav v bratislavskom Ružinove bude chránený pamiatkovým úradom. Na sociálnej sieti o tom informovali ružinovskí poslanci z klubu Team Vallo pre Ružinov. „Pamiatkový úrad SR (PÚ SR) vyhlásil ochranné pásmo nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok (OP NKP) v Zimnom prístave. Pamiatkami sa pred rokom a pol stali hrany bazénov,” uvádzajú poslanci. Podľa aktuálneho rozhodnutia PÚ SR sú pamiatkovými objektmi aj dom lodníkov, sklad, dielňa, výťah a remorkér.

„Cieľom vyhlásenia OP NKP je zabrániť prípadnému rušivému pôsobeniu investičných zámerov, prestavieb, nadstavieb a vertikálnych prvkov v chránených pohľadoch,” uvádza sa v rozhodnutí PÚ SR. V území ochranného pásma sa nachádzajú aj hnuteľné Národné kultúrne pamiatky (NKP) – žeriavy a remorkér Šturec. „Bratislavský prístav na Dunaji v mestskej časti Bratislava – Ružinov je výnimočným areálom a charakteristickým dopravným celkom, ktorý si zachováva svoju autenticitu a integritu formy i funkcie a zároveň je dokladom architektonického a urbanistického vývoja Bratislavy a dobových technických riešení. Zachovali sa tu NKP ako dôkaz na tieto hodnoty územia,” dodáva pamiatkový úrad.

Zimný prístav je pôvodný starý prístav, dnes lokalizovaný medzi mostom Apollo a Prístavným mostom. Tvorí severnú časť celého areálu nákladného prístavu. Výstavba prístavu sa začala v roku 1897, má dva prístavné bazény, severný a južný.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

B. Bystrica: Kalvária patrí do ochranného pásma pamiatkovej rezervácie

Banskobystrická kalvária na úpätí kopca Urpín, v ktorej areáli chcelo banskobystrické biskupstvo postaviť štyri bytové domy, vzdelávací inštitút a penzión pre seniorov, patrí do ochranného pásma mestskej Pamiatkovej rezervácie Banská Bystrica. Ochranné pásmo, ktoré zahŕňa aj kalváriu, vyhlásil Pamiatkový úrad Slovenskej republiky 19. marca na druhýkrát, keď prvé rozhodnutie z roku 2008 vrátil krajský súd na ďalšie konanie.

Žiar nesúhlasí s navrhnutým ochranným pásmom

ŽIAR NAD HRONOM – Kostol a kaštieľ s areálom v Žiari nad Hronom majú byť ako národné kultúrne pamiatky v ochrannom pásme. Navrhol to Pamiatkový úrad, ale mesto s tým nesúhlasí. Primátor Ivan Černaj tvrdí, že ochranné pásmo je zbytočne veľké. “Navrhujeme ponechať areál kostola a kaštieľa v súčasnej podobe,” hovorí.

Odpovede