V Svinici sprístupnili unikátnu výstavu stredovekých nástenných malieb

Košice 16. septembra (TASR) – Putovnú výstavu Stredoveká nástenná maľba v srdciEurópy, ktorá bola prvýkrát sprístupnená verejnosti v januári 2000 v sídle RadyEurópy v Štrasburgu, otvorili dnes v románsko-gotickom kostole v obci Svinica. Výstavasa koná v rámci Dní Európskeho kultúrneho dedičstva spojených s oslavami 725. výročiaod prvej písomnej zmienky o obci.

Ide o spoločnú výstavu Pamiatkového ústavu Bratislava a Štátneho úradu preochranu pamiatok v Maďarsku. Obsahuje diela z 28 kostolov od Ostrihomu po obec Leles naobidvoch stranách hraníc Slovenska a Maďarska. Jej súčasťou sú i maľby pochádzajúcezo svinického kostola.

Alexander Balega z košického pracoviska Pamiatkového ústavu na adresu výstavyuviedol, že je výsledkom desaťročnej spolupráce pri dokumentácii a výskumestredovekých fresiek v Karpatskej kotline. S výnimkou Ostrihomu ide o maľby pochádzajúcez dedinských kostolov a v čase svojho vzniku v 13. a 14. storočí boli určenédedinským ľuďom. Svinica je prvá obec, kde sa fresky sprístupnili svojim pôvodnýmadresátom, t.j. obyvateľom vidieka. Doposiaľ bola výstava inštalovaná len vo veľkýchmestách ako Budapešť, Viedeň, Praha, Mníchov, Košice a pod. Balega ďalejpoznamenal, že nikde na svete okrem Talianska sa takáto kolekcia chrámových fresiekako v Uhorsku nezrodila ani nezachovala.

Súčasťou Dní Európskeho kultúrneho dedičstva spojených s oslavami 725. výročiaod prvej písomnej zmienky o Svinici je 10. ročník prehliadky chrámovej hudby a spevu.

TASR



Publikované na: www.sme.sk dňa 16. 9. 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Unikátne stredoveké maľby európskeho významu

MARTINČEK 12. novembra 2002 (SITA) – Reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči dnes slávnostne odovzdali zreštaurované stredoveké nástenné maľby v rímsko-katolíckom kostole sv. Martina v obci Martinček v okrese Ružomberok. “Tieto fresky nevidel nikto takmer 300 rokov a ide o unikát nielen slovenského, ale aj európskeho významu“, uviedol na tlačovej besede v Martinčeku vedúci ORA Ivan Tkáč. Reštaurátori datujú vznik malieb do 13. storočia, čo je viac ako o jedno storočie skôr, než sú známe maľby tzv. liptovského okruhu vo viacerých kostoloch na Liptove.

Dvadsaťpäť rokov reštaurátorského ateliéru v Levoči

12. júna 2008 – Doteraz finančne, materiálovo a časovo najnáročnejším dielom, ktoré stále nie je ukončené, je obnova exteriéru chrámu sv. Jakuba v Levoči. Intenzívne sa tejto národnej kultúrnej pamiatke venujú reštaurátori od roku 1996.
Za 12 rokov reštaurátorských prác sa na tejto akcii preinvestovalo približne 60 mil. Sk. Ďalšie prostriedky stálo reštaurovanie mobiliáru samotného kostola. Tkáč sa ani nepokúša odhadnúť termín ukončenia prác na exteriéri kostola. „Všetko bude závisieť od finančných prostriedkov,“ uviedol vedúci ORA. Koncom 90-tych rokov odhadovali reštaurátori rozsah prác na exteriéri kostola sv. Jakuba na 200 mil. Sk.