Európske kultúrne dedičstvo pripomenú septembrové podujatia

Obrázok k článku

Prehliadka vybraných historických objektov, kostolov i premietanie filmu na nádvorí Zvolenského zámku sú súčasťou celoeurópskeho podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD). Počas týchto dní ľuďom na Slovensku otvoria pamiatky, ktoré bežne verejnosti nie sú prístupné. Otvorenie Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude vo štvrtok 8. septembra o 14:00 v Slovenskej národnej galérii na Zvolenskom zámku vo Zvolene, podujatia budú trvať do konca septembra. Organizátori tento ročník nazvali Pamiatky a my. Ako na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave povedala riaditeľka odboru ochrany pamiatkového fondu Ministerstva kultúry SR Zuzana Ondrejková, cieľom akcie je zviditeľniť naše kultúrne dedičstvo a vytvárať k nemu vzťah. Podujatie má tiež prehĺbiť záujem o ochranu dedičstva ako aj rozvinúť vedomie o jeho prepojení s dedičstvom Európy.

 

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa môžu ľudia vo Zvolene zúčastniť na prehliadkach v Lesníckom a drevárskom múzeu i Meštianskom dome na Námestí SNP. Organizátori na nedeľu 11. septembra pripravujú aj prehliadky Rímskokatolíckeho kostola sv. Matúša v Zolnej, Farského kostola sv. Martina v Čeríne i Kostola sv. Michala archanjela v Hornej Mičinej. Pre záujemcov pripravujú aj výklad o Zvolenskom zámku a o jeho premenách od výstavby až po súčasnosť. Návštevníci sa tiež budú môcť zúčastniť na odborných konferenciách, koncertoch pre deti i dospelých a pozrieť si môžu aj pouličnú výstavu obrazov na zvolenskom námestí. Dni európskeho kultúrneho dedičstva organizujú Rada Európy s Európskou komisiou a upriamujú pozornosť na hodnoty kultúrneho dedičstva. Slovenská republika sa pripojila k organizátorom Dní európskeho kultúrneho dedičstva v roku 1993. Koordinátorom podujatí je od roku 2010 Združenie historických miest a obcí Slovenska.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dni európskeho kultúrneho dedičstva venované technickým pamiatkam

Technické a industriálne pamiatky budú témou Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Tohtoročné otváracie podujatie sa uskutoční od 8. do 12. septembra v Banskej Štiavnici. Sprievodné akcie sa budú konať počas septembra na celom Slovensku. Súčasťou slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude aj odovzdávanie výročných cien revue Pamiatky a múzeá za rok 2009.

SR-kultúra-BA-fotografický-experiment-dni-kultúrneho-dedičstva

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) – Tradičnú súťažnú prehliadku najlepších fotografií mladých autorov, ktorá je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva, otvoria v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave v stredu o 15:00. Do súťaže sa prihlásilo rekordných 29 krajín, informoval agentúru SITA Jaroslav Liptay z ministerstva kultúry (MK). Na prezentácii sa zúčastňujú tí fotografi, ktorí zachytávajú pamiatky a iné objekty kultúrneho dedičstva.

Dni kultúrneho dedičstva od soboty v 40-tich štátoch Európy

Na celoeurópskom podujatí sa Slovensko zúčastňuje už 13. rok
BRATISLAVA 2. septembra (SITA) – Tradične sa v 40-tich štátoch Európy začína v septembri celoeurópske podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva, do ktorého sa zapája aj Slovensko. Od soboty do konca septembra budú tohtoročné aktivity zamerané na približovanie kultúrnych hodnôt verejnosti venované 50. výročiu Európskeho kultúrneho dohovoru.