Dvadsaťpäť rokov reštaurátorského ateliéru v Levoči

12. júna 2008 – Doteraz finančne, materiálovo a časovo najnáročnejším dielom, ktoré stále nie je ukončené, je obnova exteriéru chrámu sv. Jakuba v Levoči. Intenzívne sa tejto národnej kultúrnej pamiatke venujú reštaurátori od roku 1996.
Za 12 rokov reštaurátorských prác sa na tejto akcii preinvestovalo približne 60 mil. Sk. Ďalšie prostriedky stálo reštaurovanie mobiliáru samotného kostola. Tkáč sa ani nepokúša odhadnúť termín ukončenia prác na exteriéri kostola. „Všetko bude závisieť od finančných prostriedkov,“ uviedol vedúci ORA. Koncom 90-tych rokov odhadovali reštaurátori rozsah prác na exteriéri kostola sv. Jakuba na 200 mil. Sk.

Objav stredovekých nástenných malieb z prelomu 13. a 14. storočia v kostole sv. Martina v Martinčeku pri Ružomberku považujú pracovníci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči za jeden z najvýznamnejších objavov v 25-ročnej histórii ateliéru. „Zaujímavosťou je, že tieto nástenné maľby boli zatreté viac ako 300 rokov,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede vedúci ORA v Levoči Ivan Tkáč. Nástenné maľby sa aj vďaka tomu, že boli dlhé stáročia schované pod neskoršími pre maľbami zachovali v relatívne dobrom stave. Za tento objav získali levočskí reštaurátori v roku 2000 cenu časopisu Pamiatky a múzea v kategórii Objav-nález-akvizícia. Reštaurátorské práce a dokonca ani objavy sa v tomto kostole ešte stále neskončili. Naposledy tu reštaurátori obnovili nástennú maľbu na východnej fasáde kostola. Podľa Tkáča možno očakávať, že maľby sa môžu objaviť aj pri ďalších prieskumoch.

Oblastný reštaurátorský ateliér sa za 25 rokov existencie vypracoval na špičkové pracovisko, ktoré sa venuje reštaurovaniu nástenných malieb, kamenných architektonických a dekoratívnych článkov, oltárov a polychrómovaných plastík, tabuľovej maľby a závesných obrazov a umelecko-remeselné práce v dreve. Za štvrťstoročie existencie vykonali práce na záchranu pamiatok v hodnote 182 mil. Sk. V posledných rokoch levočskí reštaurátori majú najviac práce v regióne Spiša a na východe Slovenska. „Je potešiteľné, že vlastníci investujú viac peňazí do záchrany a obnovy kultúrneho dedičstva. V niektorých prípadoch je to aj tlak turistov, ktorí sa zaujímajú o obnovu pamiatok,“ dodal Tkáč.

Oblastný reštaurátorský ateliér v Levoči pripravil pri príležitosti 25. výročia svojej existencie výstavu, ktorá dokumentuje posledné päťročné obdobie. Na výstave prezentujú 28 akcií. Okrem textovej a fotografickej dokumentácie tu návštevníci uvidia aj trojrozmerné exponáty. K najvzácnejším patrí socha sv. Juraja z kaplnky v chráme sv. Jakuba v Levoči, ktorá je pre bežných návštevníkov a turistov neprístupná.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Reštaurátori pôsobia v Levoči už 20 rokov

LEVOČA 12. júna 2003 (SITA) – Kostol sv. Jakuba v Levoči, kláštorný kostol v Červenom Kláštore a mauzóleum Andrassyovcov v Trebišove sú prioritami, na ktorých v súčasnosti pracuje Oblastný reštaurátorský ateliér (ORA) v Levoči. Tohto roku by malo byť ukončené južné nárožie s priľahlou balustrádou na kostole sv. Jakuba v hodnote 17 mil. Sk.

Levočskí reštaurátori predstavujú svoju tvorbu

LEVOČA 24. mája (SITA) – V objekte historickej Radnice v Levoči sprístupnili dnes výstavu Reštaurátorská tvorba 1995-2000 Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Je to už tretia výstava, ktorou levočskí reštaurátori prezentuje svoju tvorbu. Počas tohto obdobia realizovali takmer sto akcií od reštaurovania obrazov po kompletnú obnovu pôvodných nástenných malieb a rekonštrukčné práce na drevených oltároch a kostoloch. Na výstave je inštalovaná predovšetkým fotografická dokumentácia a textové informácie k jednotlivým akciám reštaurátorov. Dotvárajú ju trojrozmerné exponáty, originály, ktoré reštaurovali pracovníci ORA v Levoči.

Na spišskonovoveskú kostolnú vežu treba 9 miliónov

LEVOČA 10. januára 2001 (SITA) – Komplexné zreštaurovanie severného operáku (oporný múr) a balustrády na kostole sv. Jakuba v Levoči v hodnote 8,2 mil. Sk bolo v roku 2000 najvýznamnejšou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Okrem toho, levočskí reštaurátori pokračovali v obnove nástenných malieb v kostole v Červenom Kláštore. Komplexná injektáž klenby a fixácia kamenných rebier v lodi kostola si vyžiadali takmer 0,7 mil. Sk. V Spišskej Novej Vsi sa reštaurátori zamerali na komplexný reštaurátorský prieskum a záchranné práce na fasáde Provinčného domu.

Unikátne stredoveké maľby európskeho významu

MARTINČEK 12. novembra 2002 (SITA) – Reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči dnes slávnostne odovzdali zreštaurované stredoveké nástenné maľby v rímsko-katolíckom kostole sv. Martina v obci Martinček v okrese Ružomberok. “Tieto fresky nevidel nikto takmer 300 rokov a ide o unikát nielen slovenského, ale aj európskeho významu“, uviedol na tlačovej besede v Martinčeku vedúci ORA Ivan Tkáč. Reštaurátori datujú vznik malieb do 13. storočia, čo je viac ako o jedno storočie skôr, než sú známe maľby tzv. liptovského okruhu vo viacerých kostoloch na Liptove.