Spor o Thurzov dom bude pokračovať

BANSKÁ BYSTRICA – Ani po takmer desiatich rokoch sa včera nepodarilo uzavrieť Okresnému súdu v Banskej Bystrici spor o vydanie niekdajšieho Thurzovho domu na tamojšom námestí rodine Beniačovcov.Sudkyňa pojednávanie odročila na neurčito po požiadavke advokáta Beniačovcov, ktorý si vyžiadal čas na odborné spracovanie výhrad proti tretiemu znaleckému posudku v poradí. Zástupca odporcu, riaditeľ Stredoslovenského múzea Milan Šoka tento krok označil za pokračujúce prieťahy v konaní.

Podstatou sporu medzi Beniačovcami a Stredoslovenským múzeom, ktoré v budove sídli, je totiž v tom, či rozsah stavebno-technických úprav vykonaných po znárodnení objektu má taký rozsah, že budova stratila svoj pôvodný charakter. Všetky doterajšie posudky konštatovali, že zásadnou prestavbou Thurzov dom stratil pôvodný charakter a podľa zákona by teda nemal spadať pod reštitučný nárok.

Ďalšou spornou otázkou, ktorú Beniačovci budú musieť dokázať, je to, či v čase znárodnenia mala ich fabrika menej ako 50 zamestnancov, čo by znamenalo, že odňatie majetku bolo v rozpore s vtedy platnými zákonmi. Objavili sa totiž daňové priznania z roku 1947, v ktorých majitelia uvádzali 59 zamestnancov.

Beniačovci ako priami potomkovia vlastníkov žijúci v Austrálii si nárok na Thurzov dom uplatnili v roku 1991 podľa zákona o mimosúdnych rehabilitáciách. Odporca Stredoslovenské múzeum ich výzve na vydanie nehnuteľnosti nevyhovelo a začal sa súdny spor.

Prvé rozhodnutie súdu uznalo nárok Beniačovcov ako oprávnený, odvolací krajský súd následne rozhodnutie zmenil. Najvyšší súd potom vrátil kauzu na ďalšie konanie, ktoré pokračuje.

Beniačovci kúpili Thurzov dom zo 16. storočia v roku 1938. Počas vojny bol bombardovaný a v roku 1952 ho komunistický režim vzhľadom na dezolátny stav a možnosť ohrozenia ľudí a budov určil na demoláciu. O dva roky neskôr však rozhodol o jeho rekonštrukcii a zmene funkcie na muzejné účely.

DANIEL VRAŽDA


Zdroj: www.sme.sk /02-06-2001/

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pražské múzeum porušilo autorské práva, bude platiť za Golema

Pražské múzeum voskových figurín bude musieť zaplatiť 50-tisíc českých korún (asi 1 953 tisíc eur) za vystavovanie dvoch sôch golema. Mestský súd v Prahe tak čiastočne vyhovel žalobe Dagmar Dományovej, dedičke autorských práv sochára Jaroslava Horejca, ktorý vymyslel podobu obrieho hlineného golema pre účely českej filmovej komédie Císařův pekař – Pekařův císař (1951). Podľa verdiktu sa bude za každé komerčné filmové využitie Golema platiť. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.