Kraj zrekonštruuje fasádu Thurzovho domu

Obrázok k článku od zora.

V priebehu roku 2019 je plánovaná rekonštrukcia historickej fasády Thurzovho domu, ktorý je jednou z najvýznamnejších pamiatok na banskobystrickom námestí. Obnovu za približne 266-tisíc eur odsúhlasilo zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia styku s verejnosťou BBSK Marcela Glevická, nový vzhľad má získať fasáda, ktorej poškodenie odborníci konštatovali už v roku 2008.

 

Po uskutočnení verejného obstarávania by mali reštaurátorské práce na fasáde budovy Thurzovho domu na Námestí SNP začať ešte v lete budúceho roka. Do konca roku 2019 by mala byť rekonštrukcia fasády aj ukončená. Obmedzenia pre návštevníkov budú najmä pri vchode do objektu, ale podľa Glevickej by malo ísť o menší rozsah, aby počas turistickej sezóny mohli záujemcovia múzeum navštíviť.

 

Thurzov dom Stredoslovenského múzea (SSM) je jednou z najstarších zachovaných svetských stavieb v Banskej Bystrici. Je to dvojposchodová renesančná budova postavená na starších gotických základoch. „Oddelenie kultúry Úradu BBSK sa snaží o postupnú a systematickú obnovu a záchranu nášho spoločného kultúrneho dedičstva, akým je aj vzácny objekt Thurzovho domu a tak mu zabezpečiť pozornosť, akú si zaslúži v centre mesta Banská Bystrica,“ povedal vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek. „Systematická obnova pamiatok ako aj budov v správe kraja patrí k prioritám súčasného vedenia župy, dodal s tým, že len nedávno ukončili obnovu fasády objektu Tihányiovského kaštieľa v Radvani, v ktorom sú umiestnené prírodovedné expozície SSM.

 

Thurzov dom nesie meno po známom banskom ťažiarovi z Betlanoviec, ktorý koncom 15. storočia kúpil dva gotické domy, prestaval ich a spojil do jedného objektu. Novšiu podobu dom získal renesančnou prestavbou. V roku 1945 bol zasiahnutý leteckou bombou, ktorá síce nevybuchla, no došlo k poškodeniu strechy, dlhodobému zatekaniu do objektu a vzniku statických poškodení. O tri roky neskôr bolo vydané povolenie na jeho zbúranie. „Až objavenie nástenných malieb v Zelenej miestnosti zastavilo plánovanú asanáciu celého domu,“ vysvetľuje históriu Thurzovho domu historik Filip Glocko. Zelená miestnosť je najvzácnejšou miestnosťou celého Thurzovho domu. Ukrýva nástenné maľby, historickú valenú klenbu i erby kráľa Mateja Korvína a jeho manželky Beatrix Aragónskej. V roku 2007 získala zelená miestnosť cenu časopisu Pamiatky a múzeá v kategórii obnova – reštaurovanie a cenu Ministerstva kultúry SR Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2006.

 

Od roku 1958, po kompletnej rekonštrukcii, v Thurzovom dome sídli Stredoslovenské múzeum. Výrazné poškodenie a degradáciu náterov a omietok poveternostnými vplyvmi, vzhľadu i hmotnej stránky fasády Thurzovho domu konštatoval už v roku 2008 akademický maliar Jozef Dorica, ktorý spolu s Miroslavom Slúkom spracoval návrh na reštaurovanie čelnej a zadnej fasády.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kultúrna pamiatka roka 2006

Minister kultúry Marek Maďarič
odovzdal 25.10. v Bratislave ceny Fénix víťazom súťaže Kultúrna
pamiatka roka 2006. Nominovaných bolo sedem pamiatok, z ktorých
nakoniec 12-členná odborná porota vybrala štyri.