Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
SNM sídli v Bratislave. Jeho špecializované múzeá sa nachádzajú temer vo všetkých krajoch Slovenskej republiky.

Špecializované múzeá Slovenského národného múzea:

– múzeá SNM so sídlom v Bratislave:
SNM-Prírodovedné múzeum
SNM-Archeologické múzeum
SNM-Historické múzeum Bratislava
SNM-Hudobné múzeum
SNM-Múzeum židovskej kultúry
SNM-Múzeum kultúry karpatských Nemcov
SNM-Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku

– mimobratislavské múzeá SNM:

SNM Martin
pod ktoré spadajú tieto pracoviská:
ETNOGRAFICKÉ MÚZEUM
MÚZEUM SLOVENSKEJ DEDINY
MÚZEUM MARTINA BENKU
MÚZEUM KAROLA PLICKU (Blatnica)
MÚZEUM KULTÚRY ČECHOV NA SLOVENSKU
MÚZEUM KULTÚRY RÓMOV NA SLOVENSKU
MÚZEUM ANDREJA KMEŤA

SNM-Múzeum Slovenských národných rád Myjava
SNM-Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry Svidník

-hradné múzeá:
SNM-Múzeum Betliar
SNM-Múzeum Bojnice
SNM-Múzeum Červený Kameň Častá
SNM-Múzeum babkárskych kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň
SNM-Spišské múzeum Levoča

Zdroj: SNM

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči – Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.