Slávne vily Slovenska v Dome umenia

Obrázok k článku

Aj vďaka spolupráci s Ministerstvom kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky sa agentúre FOIBOS podarilo uskutočniť projekt Slávne vily Slovenska. Prácu na publikácii a rovnomennej výstavnej expozícii dokončil bádateľský a autorský tým vedený prof. Ing. arch. Matúšom Dullom, DrSc. Výsledky ich práce budú verejnosti predstavené už od 29. septembra 2010 v bratislavskom Dome umenia. Vernisáž výstavy spolu s krstom knihy sa uskutoční 28. septembra od 17. hodiny v Dome umenia Národného osvetového centra v Bratislave.
Umelecká agentúra FOIBOS sa už od roku 2004 zaoberá architektonickým dedičstvom, predovšetkým históriou a súčasnosťou vilovej architektúry a rodinného bývania v krajinách strednej Európy. Pod vedením významných editorov už bola zmapovaná vilová architektúra všetkých krajov Českej republiky. Teraz sa pozornosť agentúry obracia k slovenským susedom.

Výstava a publikácia Slávne vily Slovenska predstavia predovšetkým rodinné sídla postavené od 18. storočia po súčasnosť, objavia sa tu však aj rímske vily pochádzajúce z 2. až 3. storočia. Bude sa jednať o prierez vilovou architektúrou celej Slovenskej republiky. Divák si bude môcť prezrieť celkom 64 víl a rodinných sídiel. Osou publikácie budú životné príbehy architektov a stavebníkov prepojené s históriou jednotlivých domov. Každý dom hovorí sám za seba. Ukazuje, za akých okolností vznikal, ako bol navrhnutý, odráža prostredie a dobu svojho zrodu. Vybrané stavby sú príkladom architektonického myslenia, ukážkou životného štýlu, charakterizujú svojich tvorcov, majiteľov i obyvateľov.

Publikácia a rovnako tiež výstavné panely sú sprevádzané historickými aj súčasnými fotografiami a plánmi. Na výstave v Dome umenia sa súčasne objavia aj modely víl a vybraný nábytok pre spestrenie predstavy diváka o vilovom architektonickom dedičstve Slovenskej republiky.

Záštitu nad projektom Slávne vily Slovenska prevzala manželka prezidenta Slovenskej republiky Silvia Gašparovičová, minister kultúry Slovenskej republiky Daniel Krajcer a primátor Hlavného mesta SR Bratislava Andrej Ďurkovský.

Na autorskej príprave sa podieľali: Matúš Dulla (ed.), Tomáš Bujna, Zoja Droppová, Ivan Jamnický, Alexandra Klimeková, Janka Kramáriková, Ján Krcho, Igor Krpelán, Klára Kubičková, Zuzana Labudová, Dušan Mellner, Jana Minaroviech, Martin Molnár, Henrieta Moravčíková, Ľubomír Mrňa, Jana Pohaničová, Adriana Priatková, Maroš Semančík, Vladimír Šlapeta, fotografie Ľubo Stacho.

Projekt vznikol v spolupráci a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Medzinárodného višegrádskeho fondu.

V spolupráci a s podporou Bratislavského samosprávneho kraja, hlavného mesta Bratislava, miest Bardejov, Košice, Liptovský Mikuláš, Vysoké Tatry a Žilina.

Partneri: Ateliér architektúry Prof. Ján Bahna, Baumit, spol. s.r.o., Slovenská republika; DaM, spol. s.r.o., Fakulta architektúry ČVUT, FORZET spol. s.r.o., SLOVENSKÝ DOM a.s., Spolok architektov Slovenska, Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Prahe.

Na príprave publikácie a výstavnej expozície spolupracovalo množstvo inštitúcii, organizácii a jednotlivcov, z ktorých aspoň hlavná časť je uvedená v publikácii.

Výstava Slávne vily Slovenska bude otvorená verejnosti od 29. 9. do 24. 10. 2010 v Dome umenia Národného osvetového centra v Bratislave každý deň okrem pondelka od 10:00 do 18:00 hod.

Výstava Slávne vily Slovenska bude putovná a po prezentácii v Bratislave by sa mala presunúť do Prahy a následne do ďalších miest Slovenskej republiky.

Viac informácií na: http://www.foibos.cz, http://www.slavnevily.cz, http://www.nocka.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dom umenia

V súvislosti s úlohami vyplývajúcimi zo Stratégie štátnej kultúrnej politiky ako aj v súlade s dlhodobým zámerom Ministerstva kultúry SR a s požiadavkou širokej kultúrnej verejnosti vytvoriť inštitúciu nezbierkového typu – Dom umenia, minister kultúry Rudolf Chmel dňa 3. februára 2005 menoval členov Rady pre projekt Dom umenia.

V Makovického dome si výstavou pripomenú výročie Tolstoja

Vlaňajšie sté výročie úmrtia velikána ruskej i svetovej literatúry Leva Nikolajeviča Tolstoja si v Makovického dome v Žiline pripomenú slovensko-rusko-anglickou výstavou reflektujúcu niektoré kapitoly zo života slávneho spisovateľa. „Obsahový rozmer výstavy tvoria unikátne tolstojovské fotografie, ktoré sa na Slovensko dostali zásluhou Dušana Makovického- osobného lekára, sekretára pre zahraničie a dôverníka L. N. Tolstoja. Nie je preto nijakou náhodou, že po Moskve a Bratislave sa výstava predstaví práve v dome, kde Makovický žil a mal tu aj svoju ambulanciu,“ uviedol manažér výstavného projektu a riaditeľ Pamätníka slovenskej literatúry a umenia v Slovenskej národnej knižnici v Martine Peter Cabadaj. Zásluhou aktivít Dušana Makovického a jeho priateľov sa Žilina stala centrom slovenských i stredoeurópskych tolstojovcov a tolstojizmu. Vernisáž žilinskej výstavy pripravili na utorok 18. januára 2011 o 16:00 h.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

Odpovede

  1. Slávne vily Slovenska v Dome umenia

    Na 288 stranách sa v knihe predstavujú rodinné domy postavené na Slovensku od osemnásteho storočia, ale aj rímske vily z druhého až tretieho storočia.

    BRATISLAVA 29. novembra (SITA) – V rebríčku predajnosti siete kníhkupectiev Artforum za minulý týždeň sa ako prvá umiestnila publikácia Slávne vily Slovenska. Na 288 stranách sa v knihe predstavujú rodinné domy postavené na Slovensku od osemnásteho storočia, ale aj oveľa staršie rímske vily. Prierez slovenskými stavbami dopĺňajú tvorivé a životné príbehy ich architektov a stavebníkov. Domy sa predstavujú podľa obdobia v ktorom vznikali, čitatelia v knihe nájdu aj informácie o dobových situáciách, či architektonických štýloch.

Comments are closed.