Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie. Túto inštitúciu vybudoval ako moderný, na vedeckom základe riadený ústav, ktorý získal
uznanie odborníkov i verejnosti nielen doma, ale i v muzeálnych a galerijných kruhoch v zahraničí. Od r. 1970 až do odchodu do dôchodku v r. 1989 bol vedúcim oddelenia starého umenia. Je autorom takmer 300 štúdií a odborných článkov a približne 30 kníh monografického a syntetického charakteru, z ktorých mnohé majú základný význam pre slovenskú umenovedu. Z diela: Umenie 19. storočia na Slovensku, Súčasné slovenské sochárstvo, Gotické umenie Slovenska, Staré slovenské umenie. Narodil sa 11. januára 1921 v Trnave.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.

Majstrovské diela umenia 20. storočia zo zbierok SNG

Koncepcia reprezentatívneho výberu diel vychádza zo zámeru predstaviť najvýznamnejšie obsahové, formálne a významové okruhy, tendencie a štýlové metamorfózy v časovom slede jednotlivých desaťročí: od prežívania estetiky akademizmu, luminizmu, secesiou poznačeného symbolizmu, cez vznik a konštituovanie monumentalizačného úsilia národnej moderny…

Majstrovské diela umenia 20. storočia zo zbierok SNG

Koncepcia reprezentatívneho výberu diel vychádza zo zámeru predstaviť najvýznamnejšie obsahové, formálne a významové okruhy, tendencie a štýlové metamorfózy v časovom slede jednotlivých desaťročí: od prežívania estetiky akademizmu, luminizmu, secesiou poznačeného symbolizmu, cez vznik a konštituovanie monumentalizačného úsilia národnej moderny, jej rozvoj a obohatenie o avantgardné impulzy v 30. rokoch, prínos výtvarnej generácie obdobia vojny vyznievajúci ešte v 50. rokoch, progresívne neoavantgardné úsilia 60. rokov, viac-menej alternatívne podoby výtvarného umenia obdobia totality, tzv. novej maľby a sochy 80. rokov ako i multimediálne snahy záveru 20. storočia.

Wolfgang Kemp

Wolfgang Kemp (1946) predna na katedre dejn umenia Universitt Hamburg. tudoval dejiny umenia, filozofiu a germanistiku v Tbingene (MA 1970), habilitoval v Marburgu (1978). Profesorom dejn umenia sa stal na Gesamthochschule Kassel a Universitt Marburg.