Sixtínska kaplnka – miesto konkláve

Obnova.sk: Sixtinska kaplnka

(TKBS) Dnes 18. apríla sa kardináli zídu na konkláve v Sixtínskej kaplnke, aby pri Michelangelovom Poslednom súde zvolili nového pápeža.
Obnova.sk: Sixtinska kaplnkaUž 450 rokov – pravdepodobne od r. 1559 – je Sixtínska kaplnka so svetoznámymi renesančnými freskami dejiskom konkláve. Pápeži sa tu volili najmenej 20 krát. Hoci Ján Pavol II. voľbu pápeža podstatne zmenil, dôrazne potvrdil jej miesto v Sixtínskej kaplnke. Jej fascináciu ako miesta tajných hlasovaní sám raz dojímavo opísal v jednej svojej básni.

Obnova.sk Fotografia

Kaplnku, ktorej rozmery 41 krát 13 krát 21 metrov údajne zodpovedajú Šalamúnovmu chrámu, dal zriadiť ako svoju palácovú kaplnku pápež Sixtus IV. – pápežskú kaplnku ako „novú Šalamúnovu halu“. V roku 1482 tým poveril niekoľkých najlepších umelcov svojej doby. Za 7 mesiacov Botticelli, Perugino, Rosselli a Ghirlandaio stvárnili na ľavej bočnej stene život Mojžiša a na pravej strane to doplnili životom Ježiša. O generáciu neskôr vytvorili Michelangelo v rokoch 1508-12 stropnú fresku histórie stvorenia.

Obnova.sk Fotografia

A v rokoch 1534-41 na čelnej stene Posledný súd, na čo musel zničiť tri staršie fresky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Význam archeomineralógie pri poznávaní kultúrneho dedičstva a jej úloha…

Ľudstvo si stále viac uvedomuje nenahraditeľné miesto kultúrneho dedičstva medzi najcennejšími hodnotami civilizácie. Jeho významnou súčasťou sú aj stavebné a výtvarné pamiatky, remeselné a umelecké artefakty. Poznanie ich pôvodu a predpokladov možnosti ich zachovania pre budúce generácie, predstavujú celý rad komplikovaných problémov. Pri riešení týchto otázok môžu nezastupiteľným spôsobom pomôcť aj petrológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a ďalšie vedné odbory.

Pápež Ján Pavol II – Karol Wojtyla

Od narodenia po kňazskú vysviacku

Narodil sa 18. mája 1920 vo Wadowiciach, v malom (okolo 7 tisíc obyvateľov), ale dôležitom centre, ktoré sa nachádza asi 50 kilometrov na juhozápad od Krakova. Dávajú mu meno Karol Jozef: Karol ako otec a Jozef ako národný poľský hrdina Pilsudski (ktorý práve v ten deň oslavoval dobytie Kyjeva na Ukrajine).