Dokončili obnovu kaplnky s Michelangelovými freskami

Vo Vatikáne dokončili renováciu Paulínskej kaplnky, v ktorej sa nachádzajú aj dve Michelangelove fresky. Kaplnka v Apoštolskom paláci nie je prístupná verejnosti a využíva ju pápež. Nachádzajú sa v nej fresky zobrazujúce obrátenie svätého Pavla a ukrižovanie svätého Petra. Podľa vatikánskych úradov bola päťročná renovácia, ktorá zahŕňala aj reštaurovanie oboch fresiek, hradená zo súkromných zdrojov. Stála spolu 3,2 milióna eur. Pápež Benedikt XVI. kaplnku inauguruje na bohoslužbe v sobotu 4. júna.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Spory o Giottove fresky

RÍM – Rozvláčne medzinárodné diskusie o tom, ako sa má Taliansko starať o umelecké pamiatky, dostali v týchto dňoch nový impulz. Tým bolo sprístupnenie časti čerstvo zreštaurovaných fresiek, ktorými Giotto vyzdobil steny kaplnky v Padove na severe krajiny.

Leles: Požehnanie kaplnky sv. Michala v kláštore premonštrátov

21. 07. 2004 – Dňa 20. júla sa v kláštore premonštrátov v Lelesi konalo požehnanie obnovenej kaplnky sv. Michala. Svätú omšu celebroval a obrad požehnania vykonal opát premonštrátskeho kláštora v Prahe na Strahove Michal Pojezdný. Koncelebrovali premonštrátski opáti zo Želiva, z Nové Říše, z Csorny (Maďarsko), administrátor premonštrátov z Gödöllö (Maďarsko), ďalej titulárny opát Dr. Herdics z Trstíc a mnohí kňazi z blízkeho i ďalekého okolia. Prítomní boli aj pozvaní hostia, ktorí pomáhali pri reštaurovaní kaplnky.

Hrob Jána Pavla II.

(TKBS) Vatikán: Od 13. apríla je hrob Jána Pavla II. v krypte Baziliky svätého Petra prístupný verejnosti. Už v utorok večer po 5. zádušnej svätej omši za Jána Pavla II. ho navštívili mnohí kardináli.

Odpovede

 1. Dokončili obnovu kaplnky s Michelangelovými freskami

  Na freske zrejme objavili Michelangelov autoportrét

  BRATISLAVA 3. júla (SITA) – Na Michelangelovej freske vo vatikánskej kaplnke Cappella Paolina, známej ako Paulínska kaplnka, zrejme objavili jeho autoportrét. Domnieva sa to reštaurátorský tím, ktorý renovoval nástenné fresky v pápežovej súkromnej kaplnke. Hlavný vatikánsky reštaurátor Maurizio De Luca tvrdí, že postava s modrým turbanom vľavo hore sediaca na koni na obraze Ukrižovanie svätého Petra je určite Michelangelo. “Je to mimoriadny a dojímavý objav,” vyjadril sa pre denník Times. Ako dodal, zobrazenie na freske sa až zarážajúco podobá na ostatné umelcove portréty. Podľa niektorých zakomponoval Michelangelo autoportrét aj do fresky Posledný súd v Sixtínskej kaplnke. Svoju tvár na nej namaľoval svätému Bartolomejovi.

  Fresky začali reštaurovať v roku 2004, práce ukončili tento týždeň. Náklady sa vyšplhali na 3,2 milióna eur, financovalo ich združenie Patróni umenia Vatikánskeho múzea (The Patrons of the Arts in the Vatican Museum). Kaplnku slávnostne otvorí pápež Benedikt XVI. v sobotu 4. júla.

  Michelangelo maľoval Ukrižovanie svätého Petra v rokoch 1542 až 1549, dokončil ho ako 75-ročný. V Paulínskej kaplnke sa nachádza aj zobrazenie obrátenia neskoršieho apoštola Pavla na kresťanstvo. Obe nástenné fresky v tejto kaplnke sú posledné Michelangelove maľby. Podľa riaditeľa Vatikánskeho múzea Antonia Paolucciho sú “niečim ako duchovným testamentom poznačeným obrovským smútkom a hlbokým pesimizmom”. Pre katolícku cirkev majú veľký význam, pretože zobrazujú svätého Petra, “od ktorého všetci pápeži odvodzujú svoju duchovnú zodpovednosť”, a svätého Pavla, “od ktorého dedia misiu hlásania evanjelia všetkým národom”.

  Informáciu zverejnila webová stránka entertainment.timesonline.co.uk.

Comments are closed.