Leles: Požehnanie kaplnky sv. Michala v kláštore premonštrátov

21. 07. 2004 – Dňa 20. júla sa v kláštore premonštrátov v Lelesi konalo požehnanie obnovenej kaplnky sv. Michala. Svätú omšu celebroval a obrad požehnania vykonal opát premonštrátskeho kláštora v Prahe na Strahove Michal Pojezdný. Koncelebrovali premonštrátski opáti zo Želiva, z Nové Říše, z Csorny (Maďarsko), administrátor premonštrátov z Gödöllö (Maďarsko), ďalej titulárny opát Dr. Herdics z Trstíc a mnohí kňazi z blízkeho i ďalekého okolia. Prítomní boli aj pozvaní hostia, ktorí pomáhali pri reštaurovaní kaplnky.
Kaplnku sv. Michala postavili súčasne s kláštorom v Lelesi, v druhej polovici 12. storočia. Neskôr v 14. storočí ju ozdobili krásnymi freskami. V roku 1556 protestanti kaplnku značne poškodili, gotické klenby aj okná zničili. V polovici 18. storočia prepošt Gr. Kunitz Károly Ferenc kaplnku opravil a vtedy kláštor a kaplnka dostali dnešnú podobu.
Počas stáročí nástenné maľby boli veľmi poškodené, no vďaka premonštrátom a mnohým dobrodincom sa podarilo interiér kaplnky so vzácnymi freskami zreštaurovať. Kaplnku na požiadanie ukážeme záujemcom, ak sa vopred ohlásia na Rímskokatolíckom farskom úrade v Lelesi. Kláštor v Lelesi patrí Opátstvu premonštrátov v Jasove. V obnovenej kaplnke v Lelesi príležitostne budú slúžené sväté omše. Vtedy bude kaplnka sprístupnená a otvorená aj verejnosti. -tkkbs-

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články