S revitalizáciou námestia radnica v Poprade počíta a hľadá možnosti financovania

Popradská samospráva aj naďalej plánuje revitalizáciu Námestia sv. Egídia. Veľká investícia by si len v prvej etape mala vyžiadať približne päť miliónov eur. Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca odboru výstavby na mestskom úrade Kristína Horáková, projektová dokumentácia je pripravená a čaká sa na vhodné možnosti financovania. „Budeme pokračovať v zabezpečení príslušných povolení, avšak vzhľadom na aktuálnu situáciu sme pozornosť obrátili na dôležitejšie projekty v meste,“ vysvetlila.

O možnej rekonštrukcii námestia sa v Poprade hovorí už niekoľko rokov. Prvú architektonickú štúdiu za týmto účelom vypracovali ešte koncom roka 2013. „Začali sme vtedy vybavovať všetky povolenia, čo sa týka jej realizácie, bolo to aj vysúťažené, ale táto investícia nebola realizovaná. Vtedajšie náklady na rekonštrukciu boli už po vysúťažení okolo dvoch miliónov eur,“ uviedla Horáková. Rozsah územia určeného na revitalizáciu bol vtedy podstatne menší, ako predpokladá nová architektonická štúdia z roku 2019. Tá počíta s obnovou námestia medzi parkoviskom v jeho východnej časti až po medzikostolie a celú Ulicu 1. mája. Čiastočne bol prepracovaný aj projekt fontány, kde pribudli nové prvky a technológie. Súčasťou štúdie je letné kino, či vytvorenie zeleného pásu na Ulici 1. mája. Na námestie sa v podobe stromoradia majú podľa štúdie prinavrátiť lipy malolisté, ktoré tu rástli aj v minulosti.

Primátor Popradu Anton Danko pri predstavovaní novej architektonickej štúdie v decembri 2019 uviedol, že prvú etapu obnovy by chcel mať zrealizovanú ešte v aktuálnom volebnom období. V rámci druhej etapy sa počíta s rekonštrukciou smerom k Redute a nákupnému centru.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Levoča začne v tomto roku s rekonštrukciou námestia

Mesto Levoča chce tento rok začať s rekonštrukciou Námestia Majstra Pavla. Obnova hlavného levočského námestia bude jednou z investičných priorít mesta v tomto roku. “Mali sme začať už v októbri – novembri 2010. Finančné prostriedky z Európskej únie na prvú etapu rekonštrukcie máme, lenže žiaľ, verejné obstarávanie sa zaseklo na Úrade pre verejné obstarávanie,” uviedol pre SITA primátor Levoče Miroslav Vilkovský. Primátor predpokladá, že s rekonštrukciou prvej časti námestia začnú v tomto roku.

Trenčín zrekonštruuje historické námestie

Do konca leta by mala byť vypracovaná dokumentácia k rekonštrukcii Mierového námestia v Trenčíne. Napriek hospodárskej kríze a výpadku príjmov trenčianska samospráva naďalej plánuje už v budúcom roku začať renovovať historické námestie a najstaršiu časť Trenčína. Trenčín je posledným krajským mestom, ktorého centrálne námestie neprešlo zásadnou rekonštrukciou.

Odpovede