Tatranská galéria získala 1,2 mil. € na rekonštrukciu

Tatranská galéria v Poprade získala peniaze na dokončenie rekonštrukcie objektu bývalej parnej elektrárne, kde galéria v súčasnosti sídli. „Uspeli sme v štrukturálnych fondoch so žiadosťou, ktorej predchádzala takmer päťročná práca a príprava,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Zo štrukturálnych fondov Európskej únie získala galéria vyše 1,2 milióna eur. Spolufinancovanie projektu vo výške päť percent zabezpečí Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Tatranskej galérie.

Za peniaze z európskych fondov plánuje Tatranská galéria dokončiť rekonštrukciu pamiatkovo chráneného objektu parnej elektrárne, vrátane suterénov. Nádvorie galérie sa má premeniť na odpočinkovú a tvorivú zónu. V rámci projektu si Tatranská galéria zmodernizuje aj technické vybavenie, pretože „v tomto smere zaostávame oproti iným galériám na Slovensku či v Európe,“ uviedla Ondrušeková. Po úspešnom ukončení projektu by podľa nej mala Tatranská galéria spĺňať najprísnejšie parametre vo vybavenosti a priestorovej dispozícii v rámci strednej Európy. Súčasťou projektu je aj výstavba nového výťahu, vďaka ktorému bude celý objekt bezbariérový. V projekte sa pamätá aj na samotný komín objektu parnej elektrárne, ktorý je súčasťou kultúrnej pamiatky.


Práce na rekonštrukcii objektu Elektrárne Tatranskej galérie by sa mali začať v auguste tohto roku. Dokončené by mali byť do dvoch rokov. Rekonštrukcia by sa mala konať za plnej prevádzky galérie. „Chceme čo najmenej obmedziť prevádzku galérie. Možno keď budeme kompletizovať komunikačnú zónu, tak maximálne mesiac budeme mať zatvorené,“ uviedla Ondrušeková.


Tatranská galéria v uplynulých dvoch rokoch uskutočnila prvú etapu rekonštrukcie objektu Elektrárne v objeme približne 0,85 mil. eur. Prostriedky na rekonštrukciu získala galéria od Prešovského samosprávneho kraja. Okrem obnovy výstavných priestorov pribudli galérii nové administratívne priestory a depozit zbierkových predmetov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tatranská galéria otvorí zrekonštruovanú Elektráreň

Tatranská galéria v Poprade po viac ako roku otvorí v pondelok 26. oktobra 2009 zrekonštruované výstavné priestory Elektrárne Tatranskej galérie. Rekonštrukcia objektu sa začala 4. septembra minulého roku. V prvej etape vyrástla nová prístavba, kde sa presťahovala administratíva a depozit Tatranskej galérie. Táto časť rekonštrukcie bola dokončená v apríli tohto roku. Súčasne s prvou etapou pokračovala rekonštrukcia hlavnej výstavnej budovy bývalej parnej elektrárne. Po zabezpečení statiky sa v celom objekte kompletne vymenili podlahy, elektroinštalácia a vybudovalo sa zabezpečovacie zariadenie a nové vykurovanie, ktoré doteraz v objekte nebolo. Nasledovala úprava interiérov a exteriéru objektu. Celkové náklady na rekonštrukciu predstavovali 820-tisíc eur zo zdrojov Prešovského samosprávneho kraja a ministerstva kultúry.

Tatranská galéria vydala knihu o Andy Warholovi

Warhol, ten druhý Andy je názov novej knihy, ktorú v týchto dňoch vydáva Tatranská galéria v Poprade. Kniha Ivana Stadtruckera je prvou takto rozsiahlou a komplexnou prácou z pera slovenského autora o fenoméne Warhol. Autor v nej príťažlivou formou podáva portrét výnimočného umelca, aj rozporuplného človeka. V štrnástich kapitolách sleduje rast jeho kreativity, vplyv prostredia a doby na jeho myslenie i cítenie. Autor podrobne skúma jeho filmársku tvorbu, upozorňuje na estetické i etické zvláštnosti jeho sieťotlačí. „Nie je náhoda, že takúto publikáciu o jednej z kľúčových osobností umenia druhej polovice 20. storočia vydáva práve naša galéria. Súvislosť medzi jeho povestnou Factory v New Yorku a našou Elektrárňou je očividná. Aj my sa snažíme, aby priestory Elektrárne pôsobili ako „umelecká továreň“,“ uviedla riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková.