Staré Mesto hľadá možnosti financovania ďalšej rekonštrukcie Pisztoryho paláca

Obrázok k článku

Bratislavská mestská časť Staré Mesto hľadá možnosti na financovanie ďalšej potrebnej rekonštrukcie Pisztoryho paláca na Štefánikovej ulici. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Nora Remiarová z komunikačného oddelenia Mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, druhá etapa obnovy paláca by zahŕňala rekonštrukciu nádvoria a interiéru a výmenu elektrických rozvodov. “Ak sa samospráve nepodarí získať prostriedky z vonkajších zdrojov, zváži samozrejme aj možnosti vlastného financovania,“ uviedla ďalej Remiarová. Dodala, že dovtedy bude Pisztoryho palác fungovať pre verejnosť ako kultúrne centrum, ale v obmedzenom režime, keďže pre elektrické rozvody sa zatiaľ palác nemôže naplno využívať.

 

V druhej etape obnovy Pisztoryho paláca prisľúbila spoluprácu Katedra reštaurovania Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorá chce urobiť reštaurátorský výskum stien pre zmapovanie jednotlivých vrstiev, či sa tam nachádza nejaká maľba. Okrem katedry reštaurovania sa na ďalšej obnove paláca budú podieľať aj študenti 5. ročníka Katedry architektúry Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorí pripravujú štúdiu funkčného využitia Pisztoryho paláca.

 

Staré Mesto ukončilo prvú etapu obnovy Pisztoryho paláca v apríli, pozostávala najmä z obnovy fasád a strechy paláca. Rekonštrukciu mestská časť financovala z grantu Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu, ktorý pokryl 85 percent nákladov, zvyšok financovalo Staré Mesto z vlastných peňazí. Pri grante išlo o sumu 566-tisíc eur, Staré Mesto vyčlenilo vo svojom rozpočte takmer 100-tisíc eur.

 

Pisztoryho palác dal postaviť lekárnik židovského pôvodu Felix Pisztory v 90. rokoch 19. storočia v eklektickom štýle ako vlastný domov a ambulanciu. V budove sídlilo počas 2. svetovej vojny nemecké veľvyslanectvo, neskôr v období socializmu Leninovo múzeum. Bočné krídlo paláca sa do roku 2005 využívalo ako Dom zahraničných Slovákov. V roku 2017 staromestská samospráva zaradila palác do siete svojich kultúrnych zariadení.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články