Tatranská galéria začala konečnú fázu obnovy elektrárne

Bývalá parná elektráreň v Poprade

Tatranská galéria v Poprade začala záverečnú fázu obnovy objektu bývalej parnej elektrárne. „Táto etapa spočíva v dokončovacích prácach, hlavne v úpravách suterénu a hlavného vstupu do galérie a v rekonštrukcii významnej súčasti tejto pamiatky, ktorou je komín a nádvorie,“ uviedla pre SITA riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková. Po rekonštrukcii by mala podľa riaditeľky bývalá popradská parná elektráreň spĺňať kritériá pre modernú galériu. Na rekonštrukčné práce získala Tatranská galéria približne 850 000 eur z Regionálneho operačného programu. Piatimi percentami sa na projekte podieľa Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Tatranskej galérie.
Po dokončení rekonštrukcie sa zmení vstupný priestor do galérie, ktorý je stále v provizórnych podmienkach. „Vstup bude z Hviezdoslavovej ulice. Vojde sa do vstupných priestorov, kde bude art shop, minikaviareň, budú tam šatne. V rámci rekonštrukcie pribudne v objekte výťah, takže celý priestor galérie bude bezbariérový,“ dodala Ondrušeková. V druhej časti suterénu bude kaviareň s reštauráciou. Veľkou zmenou prejde nádvorie Tatranskej galérie. Väčšinu existujúcich objektov na nádvorí galérie pri rekonštrukcii odstránia. Z novovzniknutej záhrady vznikne umelecký priestor, kde bude miesto na posedenie aj priestor na osadenie plastík.
„Po druhej, záverečnej etape by celý areál galérie, bývalej parnej elektrárne, mal byť kompletne zrekonštruovaný a hotový,“ uviedla Ondrušeková. Okrem stavebných prác je súčasťou projektu aj moderné technické vybavenie galérie. Tatranská galéria bude mať po ukončení projektu vlastné ozvučenie na podujatia, nové galerijné osvetlenie, počítačové vybavenie či interaktívne tabule pre rôzne edukatívne podujatia. „Konečne sa nám splní sen, že to bude multimediálny priestor pre rôzne žánre a rôzne kultúrne aktivity,“ dodala Ondrušeková. Stavebné práce v galérii sa začali v polovici apríla. Všetky práce na rekonštrukcii galérie by mali byť ukončené do konca roka 2013.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.