Predstavili časť sochy pravdepodobne z rímskeho obdobia

Nemecký archeologický tím predstavil bronzovo-zlatú hlavu koňa, ktorá je zrejme zvyškom vyše dvetisíc rokov starej rímskej sochy. Objavili ju na území niekdajšieho rímskeho mesta blízko dediny Waldgirmes v Nemecku 12. augusta 2009.Okrem hlavy v životnej veľkosti objavili aj chodidlo jazdca. Uzdu zdobia zobrazenia boha vojny Marsa a bohyne víťazstva Viktórie. “Táto bronzová socha patrí k najlepším kúskom, ktoré boli kedy nájdené na území bývalej Rímskej ríše,” vyjadrila sa ministerka pre vedu a kultúru spolkovej krajiny Hesensko Eva Kühne-Hörmann. Podľa odborníkov a odborníčok, socha pochádza z roku tri alebo štyri pred naším letopočtom, keď mesto vzniklo, a zobrazuje cisára Augusta. Predpokladajú, že sochu rozbili a hlavu z nej rituálne hodili do studne Germáni po porážke rímskeho vojska v bitke pri lese Teutoburg v roku deväť nášho letopočtu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.