Francúzske múzeum vrátilo do Kambodže hlavu sochy

Obrázok k článku

Francúzske Národné múzeum ázijského umenia – Guimet vrátilo na žiadosť Kambodže hlavu sochy zo siedmeho storočia, ktorú prepravili do Francúzska ešte v roku 1886. Hlavu vo štvrtok pripevnili k soche, ktorá predstavuje hinduistických bohov Višnu a Šivu.

 

“Pripojenie hlavy k zvyšku sochy je pre nás opätovným spojením duše s naším národným dedičstvom. Podľa khmérskej tradície je spojenie symbolom prosperity,” uviedol kambodžský vicepremiér Sok An na slávnostnom odhalení sochy v kambodžskom národnom múzeu. Socha, známa pod názvom Harihara, pôvodne stála v chráme Phnom Da v provincii Takéo. Kambodžské úrady nevylúčili, že v budúcnosti umožnia Francúzsku vystaviť kompletnú sochu. V uplynulých rokoch sa do Kambodže vrátilo viacero historických artefaktov, ktoré opustili krajinu bez povolenia.

 

 

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Vedci objavili dva a pol metrovú hlavu sochy Amenhotepa III.

V egyptskom meste Luxor sa podarilo objaviť veľkolepú, tritisíc rokov starú, hlavu faraóna Amenhotepa III. z červeného granitu, uviedol v nedeľu egyptský minister kultúry Farouk Hosni. Dva a pol metra vysoká hlava starého otca kráľa Tutanchamóna má korunu Horného Egypta a pôvodne patrila stojacej soche faraóna Amenhotepa III., ktorá v rukách držala kráľovské insígnie. Podľa odborníkov ide o najlepšie zachovanú sochu hlavy faraóna, akú sa doteraz podarilo nájsť. “Iné sochy mali vždy niečo odlomené,” uviedol Hourig Sourouzian, ktorý viedol egyptsko-európsku expedíciu. “V tomto prípade je však (socha) nádherne vytesaná a vybrúsená od špičky koruny až po bradu, nič nie je odlomené,” dodal.

Na opravu sochy Budhu starej 1 459 rokov dajú 7,5 milióna eur

Najstaršej čínskej budhistickej soche, ktorá je na pokraji zničenia, by mali poskytnúť úpravu zovňajšku v hodnote 10,8 milióna dolárov (asi 7,5 milióna eur), uviedla čínska štátna tlačová agentúra. Sochu Budhu starú 1 459 rokov, ktorá sa nachádza v meste Tchaj-jüan v provincii Šan-si, opravia a zreštaurujú po tom, čo sedem neďalekých uhoľných baní spôsobilo environmentálne poškodenie, uviedla tlačová agentúra Sinchua.