Objavili staroveké sochy

Egyptológovia objavili dve 3400 rokov staré sochy bohyne sily a vojny s levou hlavou Sekhmet a jedinečný monument zobrazujúci pravdepodobne núbijského kráľa.

Sochy sa našli v chráme faraóna 18. dynastie Amenhotepa III. v Luxore pri prácach zameraných na ochranu stavby pred vodami Nílu. Archeológovia sa domnievajú, že jej sochy vykopali na inom mieste a v chráme ich ukryli chrámov s cieľom neskoršieho predaja či ochrany stavby pred lúpežníkmi.


Bohyni Sekhmet pripisovali ničivú silu Slnka. Mohla spôsobiť, zároveň však aj vyliečiť rôzne choroby.
Jeden zo žulových monumentov, vysoký asi 150 centimetrov, znázorňuje bohyňu držiacu symbol reprezentujúci život a zvitok papyrusu.


Je to nádherné. Chýbajú len nohy a podstavec,” povedala Hourig Sououzianová, hlava medzinárodného tímu výskumníkov. Skupina pracuje pod vedením nemeckého archeologického inštitútu v Káhire. Jej členom sa podarilo nájsť aj čiernu bustu Sekhmet z dioritu, ktorej výška presahuje jeden meter, a červenú granitovú hlavu zo sochy kráľa.


Predpokladá sa, že bol vládcom v kušitskom období v egyptských dejinách v rozmedzí rokov 747 až 656 pred Kristom. Ríša Kúš sa rozprestierala v Núbii, južne od starovekého Egypta. V súčasnosti je to časť dnešného územia Sudánu.


Hneď ako sme sochu očistili, bolo zrejmé, že ide o kušitského kráľa s južnými črtami, okrúhlymi lícami a veľmi plnými perami. Sochy kušitských kráľov sú predovšetkým v Egypte nesmierne zriedkavé,” povedala Sourozianová.


Zdroj: Denník Pravda, 3. 2. 2006

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vedci objavili dva a pol metrovú hlavu sochy Amenhotepa III.

V egyptskom meste Luxor sa podarilo objaviť veľkolepú, tritisíc rokov starú, hlavu faraóna Amenhotepa III. z červeného granitu, uviedol v nedeľu egyptský minister kultúry Farouk Hosni. Dva a pol metra vysoká hlava starého otca kráľa Tutanchamóna má korunu Horného Egypta a pôvodne patrila stojacej soche faraóna Amenhotepa III., ktorá v rukách držala kráľovské insígnie. Podľa odborníkov ide o najlepšie zachovanú sochu hlavy faraóna, akú sa doteraz podarilo nájsť. “Iné sochy mali vždy niečo odlomené,” uviedol Hourig Sourouzian, ktorý viedol egyptsko-európsku expedíciu. “V tomto prípade je však (socha) nádherne vytesaná a vybrúsená od špičky koruny až po bradu, nič nie je odlomené,” dodal.

Archeológovia zrekonštruovali podobizeň kráľovnej Nefertiti

Káhira, 15. augusta 2003 (TASR) – Skupine egyptológov sa podarilo zrekonštruovať podobizeň legendárnej egyptskej kráľovnej Nefertiti. Tvár vládkyne vytvoril tím archeológov, ktorí veria, že v jednej z hrobiek v luxorskom Údolí kráľov objavili múmiu Nefertiti, manželky kacírskeho kráľa Amenhotepa IV. – Achnatona zo 14. storočia.

Obnova.sk Foto