Do Talianska vrátili mramorovú hlavu z Hadriánovej vily

Obrázok k článku

Hlavu mramorovej sochy z 2. storočia nášho letopočtu, ktorú pred štyrmi rokmi ukradli z vily rímskeho cisára Hadriána, objavili v Holandsku. Ako dnes informoval útvar talianskej polície, ktorý sa špecializuje na umelecké dedičstvo, holandské úrady ju ihneď vrátili do Talianska.

 

Cisár Hadrián žil v rokoch 76 až 138 nášho letopočtu. Neďaleko Ríma si nechal postaviť honosné sídlo na odpočinok. Jeho pozostatky sú od roku 1999 na zozname svetového kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

 

Hlava rímskej cisárovnej Julie Domny, manželky Lucia Septimia Severa a matky cisára Caracallu, patrila až do jej odcudzenia v roku 2012 medzi exponáty vystavené v areáli niekdajšej vily.

Socha, ktorej hodnotu odhadujú na 500-tisíc eur, je momentálne v rukách talianskej justície. Plánujú ju však opäť vystaviť v Hadriánovej vile.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V zálive Boka Kotorská objavili vrak rímskej lode

Vrak lode pochádzajúcej podľa všetkého z obdobia Rímskej ríše objavili na dne zálivu Boka Kotorská v Čiernej Hore. Ako vo vyhlásení uviedol tamojší Inštitút na ochranu kultúrneho dedičstva, podľa všetkého “sme našli loď, ktorá sa používala na prepravu tovarov.” Úrady miesto nálezu zatiaľ nezverejnili až do zabezpečenia jeho ochrany.