Na severe Afganistanu objavili staroveké mesto

8. augusta 2008 – Francúzski archeológovia objavili v severoafganskej provincii Balkh rozsiahle staroveké mesto. Miestni obyvatelia roky vykopávali časti keramiky a mince, ktoré predávali pašerákom so starožitnosťami. Niektoré časti územia, ktoré miestni nazývajú Mesto neveriacich, vyzerajú podľa vedeckého tímu ako bojisko zjazvené krátermi. V súčasnosti aj domorodci pomáhajú archeológom vykopávať základy a chrániť krehké steny. Na severe a východe od mesta leží krajina, ktorá bola kedysi starovekým kráľovstvom Baktria, na juhu sa nachádza údolie vedúce k zrúcaninám dvoch sôch známych ako Budhovia z Bamjánu.

Francúzska misia pod vedením Rolanda Besenvala zmapovala približne 135 archeologicky zaujímavých miest v regióne, známom predovšetkým pokladmi objavenými sovietskymi archeológmi v 70. rokoch. “Vieme, že tieto veci putujú do Pakistanu a na medzinárodný trh. Ak neurobíme niečo teraz, bude príliš neskoro,” povedal archeológ o vykrádaní pamiatok. Rabovanie sa rozšírilo najmä počas občianskej vojny na začiatku 90. rokov.

Archeológovia objavili dvojmetrový kameň, ktorý mohol byť oltárom v chráme pochádzajúcom z obdobia Perzskej ríše, približne v šiestom storočí pred naším letopočtom. Rekonštruujú aj mešitu z 9. storočia po Kristovi.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.