Na severe Afganistanu objavili staroveké mesto

8. augusta 2008 – Francúzski archeológovia objavili v severoafganskej provincii Balkh rozsiahle staroveké mesto. Miestni obyvatelia roky vykopávali časti keramiky a mince, ktoré predávali pašerákom so starožitnosťami. Niektoré časti územia, ktoré miestni nazývajú Mesto neveriacich, vyzerajú podľa vedeckého tímu ako bojisko zjazvené krátermi. V súčasnosti aj domorodci pomáhajú archeológom vykopávať základy a chrániť krehké steny. Na severe a východe od mesta leží krajina, ktorá bola kedysi starovekým kráľovstvom Baktria, na juhu sa nachádza údolie vedúce k zrúcaninám dvoch sôch známych ako Budhovia z Bamjánu.

Francúzska misia pod vedením Rolanda Besenvala zmapovala približne 135 archeologicky zaujímavých miest v regióne, známom predovšetkým pokladmi objavenými sovietskymi archeológmi v 70. rokoch. “Vieme, že tieto veci putujú do Pakistanu a na medzinárodný trh. Ak neurobíme niečo teraz, bude príliš neskoro,” povedal archeológ o vykrádaní pamiatok. Rabovanie sa rozšírilo najmä počas občianskej vojny na začiatku 90. rokov.

Archeológovia objavili dvojmetrový kameň, ktorý mohol byť oltárom v chráme pochádzajúcom z obdobia Perzskej ríše, približne v šiestom storočí pred naším letopočtom. Rekonštruujú aj mešitu z 9. storočia po Kristovi.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články