Sv. Florián na čas zmizne z Vajnor, idú ho reštaurovať

Obrázok k článku

Socha sv. Floriána, ktorá stojí na námestí v bratislavských Vajnoroch, na nejaký čas zo svojho miesta zmizne. Sochu i s podstavcom budú totiž v najbližšom čase reštaurovať. Ako informuje mestská časť Vajnory na svojej oficiálnej internetovej stránke, sochu najprv odborne rozoberú a v pondelok 16. mája prevezú od ateliéru. Reštaurovanie sochy podľa informácií z webu mestskej časti schválil Krajský pamiatkový úrad v Bratislave.

 

Socha sv. Floriána stojí vo Vajnoroch už viac ako 180 rokov a naposledy bola reštaurovaná v roku 1992. Ako sa píše na internetovej stránke Vajnor, schod a sokel podstavca je v súčasnosti pod úrovňou terénu, ktorý sa postupne od vzniku diela navýšil približne o 40 centimetrov. Preto je nutné dielo demontovať, zhotoviť nový základ a znovu osadiť sochu aj s architektúrou na úroveň dnešného terénu. Kým budú na námestí vo Vajnoroch budovať nový železobetónový základ, sochu zatiaľ v ateliéri zreštaurujú odborníci. Zo sochy odstránia mach a lišajníky, preč pôjdu aj všetky nevhodné a nepôvodné zásahy. Reštaurátori sochu spevnia a doplnia jej všetky chýbajúce či poškodené časti. “Na záver bude celé dielo pretreté náterom vo farebnosti, ktorú schváli Krajský pamiatkový úrad a dôkladne zakonzervované. Ukončenie reštaurovania sochy je naplánované do 20. augusta 2016,” píše sa na webe mestskej časti Vajnory.

 

Plastika sv. Floriána stojí približne v strede Roľníckej ulice v bratislavských Vajnoroch. Socha je zložená z dvoch častí – podstavca a vlastnej figúry. Na podstavci je vyrytý rok 1832. Svätý Florián, patrón hasičov, je tu znázornený ako rímsky vojak v životnej veľkosti. V jednej ruke drží zástavu a druhou leje vodu na horiaci dom. Socha bola pôvodne polychrómovaná, po reštaurovaní v roku 1992 zostala vo farbe prírodného kameňa. Informácie pochádzajú z Evidencie pamätníkov, pomníkov, výtvarných diel a pamätných tabúľ na území hlavného mesta vytvorenej Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články