Potvrdili pravosť pozostatkov maliara Caravaggia

Kosti nájdené v kostole v talianskom mestečku Monte Argentario patria s najväčšou pravdepodobnosťou barokovému maliarovi Caravaggiovi. Tvrdia to talianski vedci zo štyroch rôznych univerzít, ktorí skúmaním maliarových telesných pozostatkov strávili rok. Podľa nich kosti muža, ktorý zomrel v roku 1610 vo veku 38 až 40 rokov, patria na 85 percent práve Caravaggiovi. Odborníci skúmali kosti aj pomocou rádiokarbónového datovania a taktiež analyzovali zvyšky DNA.

 


Michelangelo Merisi da Caravaggio sa narodil pravdepodobne 29. septembra 1571 v obci Caravaggio neďaleko Milána a od roku 1591 pôsobil v Ríme. Preslávil sa predovšetkým kompozíciou a realizmom svojich diel, k čomu mu dopomohla práca so svetlom a tieňmi známa pod názvom chiaroscuro. Bol však známy aj svojím divokým životným štýlom, ktorého súčasťou boli aj pouličné bitky. Počas jednej z týchto bitiek v roku 1606 údajne zabil svojho modela Ranuccia Tommasoniho. Posledné roky svojho života preto strávil na juhu Talianska a na Malte, kde sa skrýval pred zatknutím. V júli v roku 1610, keď mu povolili vrátiť sa do Ríma, priplával Caravaggio do prístavu Porto Ercole, ktorý je dnes súčasťou mestečka Monte Argentario. Hneď po pristátí ho však omylom zatkli. Keď ho prepustili, chcel pokračovať v plavbe, ale loď medzitým odplávala. Počas čakania na ďalšiu loď však pravdepodobne dostal úpal a zomrel. Podľa vedcov k tomu prispel aj fakt, že jeho organizmus bol oslabený syfilisom. Jeho pozostatky pochovali do neoznačeného hrobu na miestnom cintoríne, odkiaľ ich v roku 1956 exhumovali a následne uložili do krypty kostola.


Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Ríme možno našli dosiaľ neznámu maľbu od Caravaggia

V Ríme objavili maľbu, ktorá je možno dielom barokového majstra Caravaggia. Vatikánsky denník L’Osservatore Romano o tom informoval práve v dňoch, keď si svet pripomína 400. výročie úmrtia Caravaggia. Caravaggiovo autorstvo diela Martirio di san Lorenzo, momentálne vo vlastníctve jezuitov v Ríme, síce ešte nie je potvrdené, no odborníci tvrdia, že sa na jeho ostatné maľby veľmi podobá. S istotou to bude možné povedať až po analýzach. Popredný odborník na tohto maliara Maurizio Marini však uviedol, že štylistické podobnosti v tomto diele a ostatných Caravaggiových maľbách sú nepresvedčivé. Dodal, že správy o nových Caravaggiových prácach sa objavujú často, no málokedy sa potvrdia. “V istých obdobiach, ako napríklad počas Caravaggiových výročí, nie je prekvapujúce, že sa objaví veľa malieb, údajne Caravaggiových prác,” povedal pre agentúru AP Marini.

Archeologický tím má dôkazy o masovom kanibalizme

Archeologický tím objavil dôkazy o masovom kanibalizme v 7000 rokov starom hrobe v Nemecku, informoval časopis Antiquity. Zhruba 500 ľudských ostatkov, ktoré vykopali neďaleko Herxheimu, nesú známky kanibalizmu. Medzi “zámerne zmrzačenými” telami boli aj nenarodené deti. Podľa členov a členiek tímu, nález poskytuje vzácny dôkaz o kanibalizme v Európe na začiatku neolitu.

Vedci objavili nedotknutú hrobku starú viac než 3 500 rokov

Archeológom sa v ruinách kráľovského paláca Qatna v centre Sýrie podarilo objaviť posmrtnú komoru plnú ľudských pozostatkov a darov, ktorá viac než 3 500 rokov zotrvala nedotknutá a uzavretá. Vedci z Univerzity Eberharda Karla v nemeckom Tübingene, ktorí stoja za výskumom, dnes naznačili, že okrem pokladu nevyčísliteľnej hodnoty našli vnútri komory aj pozostatky viac než 30 ľudí. Dodali, že telá mohli patriť “kráľovskej rodine z Qatny alebo členom panovníckeho dvora” a označili za pozoruhodné, že komora ostala uzatvorená tri a pol tisícročia, bez toho aby sa jej lupiči čo i len dotkli.

Odpovede

  1. Potvrdili pravosť pozostatkov maliara Caravaggia

    Vystavili pozostatky barokového maliara Caravaggia
    Kosti slávneho talianskeho umelca si môže verejnosť prísť pozrieť oddnes počas najbližších dvoch týždňov do pevnosti Forte Stella zo 16. storočia.

    BRATISLAVA 4. júla (SITA/AP) – Kosti nájdené v kostole v toskánskom mestečku Monte Argentario, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou patria barokovému maliarovi Caravaggiovi, vystavujú oddnes v časti Porto Ercole, kde slávny umelec pred 400 rokmi zomrel. Caravaggio skonal vo veku 39 rokov, pričom presná príčina úmrtia ani miesto jeho posledného odpočinku nebolo niekoľko storočí známe. Po dlhoročnom skúmaní sa vedcom nakoniec pozostatky maliara podarilo s 85-percentnou pravdepodobnosťou nájsť. Odborníci skúmali kosti aj pomocou rádiokarbónového datovania a taktiež analyzovali zvyšky DNA. Podľa nich ležali od roku 1956 v krypte kostola v mestečku Monte Argentario. Na kosti Caravaggia sa môže verejnosť prísť pozrieť oddnes počas najbližších dvoch týždňov do pevnosti Forte Stella zo 16. storočia. Pozostatky budú následne uložené na trvalé miesto. Očakáva sa, že zostanú v Porto Ercole.

    Michelangelo Merisi da Caravaggio sa narodil pravdepodobne 29. septembra 1571 v obci Caravaggio neďaleko Milána a od roku 1591 pôsobil v Ríme. Preslávil sa predovšetkým kompozíciou a realizmom svojich diel, k čomu mu dopomohla práca so svetlom a tieňmi známa pod názvom chiaroscuro. Bol však známy aj svojím divokým životným štýlom, ktorého súčasťou boli aj pouličné bitky. Počas jednej z týchto bitiek v roku 1606 údajne zabil svojho modela Ranuccia Tommasoniho. Posledné roky svojho života preto strávil na juhu Talianska a na Malte, kde sa skrýval pred zatknutím. V júli v roku 1610, keď mu povolili vrátiť sa do Ríma, priplával Caravaggio do prístavu Porto Ercole, ktorý je dnes súčasťou mestečka Monte Argentario. Hneď po pristátí ho však omylom zatkli. Keď ho prepustili, chcel pokračovať v plavbe, ale loď medzitým odplávala. Počas čakania na ďalšiu loď pravdepodobne dostal úpal a zomrel. Podľa vedcov k tomu prispel aj fakt, že jeho organizmus bol oslabený syfilisom. Jeho pozostatky pochovali do neoznačeného hrobu na miestnom cintoríne, odkiaľ ich v roku 1956 exhumovali a následne uložili do krypty kostola.

Comments are closed.