Plánujú preskúmať pozostatky Leonarda da Vinciho

Talianski vedci z Národného výboru pre kultúrne dedičstvo požiadali francúzske úrady o povolenie na exhumáciu pozostatkov slávneho renesančného umelca a vedca Leonarda da Vinciho, aby tak potvrdili alebo vyvrátili teóriu, že žena na jeho najslávnejšom obraze Mona Líza je v skutočnosti sám da Vinci.

Vedci veria, že ak sa im podarí v umelcovej hrobke v kaplnke Saint-Hubert na zámku Amboise v rovnomennom meste v strednom Francúzsku nájsť jeho lebku, dokážu vytvoriť model jeho tváre, ktorý potom porovnajú s Monou Lízou. Antropológ Giorgio Gruppioni pre médiá uviedol, že rokovania s francúzskymi úradmi a majiteľmi zámku dopadli úspešne a povolenie by mali taliansky vedci dostať v lete. Da Vinciho telo pôvodne pochovali v kostole, ktorý bol však v roku 1789 počas Francúzskej revolúcie zničený. Jeho pozostatky potom v roku 1874 nanovo pochovali v kaplnke Saint-Hubert, no na jeho hrobke je nápis, že nie je isté, či patria skutočne da Vincimu. Odborníci to chcú zistiť pomocou uhlíkového datovania a porovnania DNA vzoriek s jeho potomkami žijúcimi v Bologni. Až po potvrdení, že pozostatky patria naozaj da Vincimu a v prípade, že nájdu aj jeho lebku, budú môcť vedci vytvoriť model jeho tváre a porovnať ho s Monou Lízou. O jej identite sa už dlhé roky vedú debaty, pričom podľa niektorých odborníkov je žena na obraze v skutočnosti sám Leonardo da Vinci.


Informácie pochádzajú z webovej stránky Telegraph.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Potvrdili pravosť pozostatkov maliara Caravaggia

Kosti nájdené v kostole v talianskom mestečku Monte Argentario patria s najväčšou pravdepodobnosťou barokovému maliarovi Caravaggiovi. Tvrdia to talianski vedci zo štyroch rôznych univerzít, ktorí skúmaním maliarových telesných pozostatkov strávili rok. Podľa nich kosti muža, ktorý zomrel v roku 1610 vo veku 38 až 40 rokov, patria na 85 percent práve Caravaggiovi. Odborníci skúmali kosti aj pomocou rádiokarbónového datovania a taktiež analyzovali zvyšky DNA.

V mestskej knižnici objavili Da Vinciho rukopis

Vo verejnej knižnici v západnom Francúzsku našli dlho zabudnutý rukopis renesančného génia Leonarda Da Vinciho. Zažltnutý papier spolu s ďalšími tisíckami dokumentov venoval v roku 1872 zberateľ Pierre-Antoine Labouchere mestu Nantes. Rukopis predstavuje už druhú vzácnu položku, ktorú v darovanej zbierke našli. V roku 2008 v nej odhalili dovtedy neznámy notový zápis Wolfganga Amadea Mozarta.