Zrekonštruovali tvár starovekej vládkyne

Obrázok k článku

Peruánski vedci s pomocou 3D tlače zrekonštruovali tvár mocnej starovekej vládkyne. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

 

Žena, známa ako Pani z Cao, patrila do močickej kultúry severného Peru a zomrela pred 1 700 rokmi. Jej ostatky našli v roku 2006 v zrútenej pyramíde z hlinených tehál Huaca Cao Viejo, neďaleko mesta Trujillo, ktoré sa nachádza na pobreží Tichého oceánu.

 

Vedci tvár vládkyne zrekonštruovali na základe analýzy štruktúry jej lebky a telesných pozostatkov. Podľa výsledkov modernej autopsie predpokladajú, že bola dvadsiatnička a zomrela pri pôrode alebo následkom komplikácií počas tehotenstva. Na chodidlách, nohách i tvári mala vytetované magické symboly, ako hady a pavúky.

 

Pani z Cao bola pochovaná s korunou a ďalšími zlatými a medenými predmetmi. V hrobke našli aj množstvo zbraní. Bohatstvo pohrebného miesta naznačuje, že mohla byť kňažka alebo dokonca politická vládkyňa. Pred objavením jej pozostatkov pritom vedci predpokladali, že takéto vysoké funkcie v močickej kultúre zastávali len muži.

 

Peruánsky minister kultúry Salvador del Solar uviedol, že rekonštrukcia odhalila oválnu tvár s výraznými lícnymi kosťami, ktoré sú typické pre obyvateľov Peru.

 

 

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Archeológovia zrekonštruovali podobizeň kráľovnej Nefertiti

Káhira, 15. augusta 2003 (TASR) – Skupine egyptológov sa podarilo zrekonštruovať podobizeň legendárnej egyptskej kráľovnej Nefertiti. Tvár vládkyne vytvoril tím archeológov, ktorí veria, že v jednej z hrobiek v luxorskom Údolí kráľov objavili múmiu Nefertiti, manželky kacírskeho kráľa Amenhotepa IV. – Achnatona zo 14. storočia.

Obnova.sk Foto