V Ríme možno našli dosiaľ neznámu maľbu od Caravaggia

V Ríme objavili maľbu, ktorá je možno dielom barokového majstra Caravaggia. Vatikánsky denník L’Osservatore Romano o tom informoval práve v dňoch, keď si svet pripomína 400. výročie úmrtia Caravaggia. Caravaggiovo autorstvo diela Martirio di san Lorenzo, momentálne vo vlastníctve jezuitov v Ríme, síce ešte nie je potvrdené, no odborníci tvrdia, že sa na jeho ostatné maľby veľmi podobá. S istotou to bude možné povedať až po analýzach. Popredný odborník na tohto maliara Maurizio Marini však uviedol, že štylistické podobnosti v tomto diele a ostatných Caravaggiových maľbách sú nepresvedčivé. Dodal, že správy o nových Caravaggiových prácach sa objavujú často, no málokedy sa potvrdia. “V istých obdobiach, ako napríklad počas Caravaggiových výročí, nie je prekvapujúce, že sa objaví veľa malieb, údajne Caravaggiových prác,” povedal pre agentúru AP Marini.
Michelangelo Merisi da Caravaggio sa narodil pravdepodobne 29. septembra 1571 v obci Caravaggio neďaleko Milána a od roku 1591 pôsobil v Ríme. Preslávil sa predovšetkým kompozíciou a realizmom svojich diel, k čomu mu dopomohla práca so svetlom a tieňmi známa pod názvom chiaroscuro. Bol však známy aj svojím divokým životným štýlom, ktorého súčasťou boli aj pouličné bitky. Počas jednej z týchto bitiek v roku 1606 údajne zabil svojho modela Ranuccia Tommasoniho. Posledné roky svojho života preto strávil na juhu Talianska a na Malte, kde sa skrýval pred zatknutím. V júli v roku 1610, keď mu povolili vrátiť sa do Ríma, priplával Caravaggio do prístavu Porto Ercole, ktorý je dnes súčasťou mestečka Monte Argentario. Hneď po pristátí ho však omylom zatkli. Keď ho prepustili, chcel pokračovať v plavbe, ale loď medzitým odplávala. Počas čakania na ďalšiu loď však pravdepodobne dostal úpal a zomrel. Podľa vedcov k tomu prispel aj fakt, že jeho organizmus bol oslabený syfilisom. Jeho pozostatky pochovali do neoznačeného hrobu na miestnom cintoríne, odkiaľ ich v roku 1956 exhumovali a následne uložili do krypty kostola. V júni tohto roku odborníci potvrdili, že kosti nájdené v kostole v Monte Argentario patria s 85-percentnou pravdepodobnosťou práve jemu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Potvrdili pravosť pozostatkov maliara Caravaggia

Kosti nájdené v kostole v talianskom mestečku Monte Argentario patria s najväčšou pravdepodobnosťou barokovému maliarovi Caravaggiovi. Tvrdia to talianski vedci zo štyroch rôznych univerzít, ktorí skúmaním maliarových telesných pozostatkov strávili rok. Podľa nich kosti muža, ktorý zomrel v roku 1610 vo veku 38 až 40 rokov, patria na 85 percent práve Caravaggiovi. Odborníci skúmali kosti aj pomocou rádiokarbónového datovania a taktiež analyzovali zvyšky DNA.

Sviatok vierozvestov svätých Cyrila a Metoda

Rímskokatolícka cirkev si 14. februára pripomína sviatok svätých Cyrila a Metoda. V Ríme 14. februára 869 zomrel byzantský misionár, šíriteľ kresťanstva, jazykovedec, zostavovateľ prvého slovanského písma – hlaholiky, prekladateľ, filozof Konštantín (rehoľné meno Cyril). Narodil sa asi v r. 827 v Solúne v Grécku. Po príchode na Veľkú Moravu s bratom Metodom (863) rozvinuli mnohostrannú vieroučnú, organizačnú a kultúrnu činnosť. Pochovaný je v kostole sv. Klimenta v Ríme.

Odpovede

  1. V Ríme možno našli dosiaľ neznámu maľbu od Caravaggia

    Maľba, nedávno objavená v Ríme, asi nie je od Caravaggia

    BRATISLAVA 27. júla (SITA/AP) – Maľbu zobrazujúcu umučenie svätého Vavrinca, ktorú nedávno objavili v Ríme, zrejme nenamaľoval barokový majster Caravaggio, ako sa domnievali niektorí odborníci a odborníčky. Ako v denníku L’Osservatore Romano napísal šéf Vatikánskych múzeí a tamojší popredný kunsthistorik Antonio Paolucci, dielo je pravdepodobne kópiou originálu od maliara inšpirovaného Caravaggiom. Ako napísal, námet by mohol pripomínať Caravaggiove diela, no bližší pohľad odhaľuje štylistické nedostatky. Podľa neho sú ruky namaľované v zlej perspektíve, anatómia je “čudná” a maliarska technika “neadekvátna”. “Nie je tam kvalita, zatiaľ čo u Caravaggia vždy je,” napísal. V článku však zdôraznil, že otázku autorstva maľby ešte treba definitívne uzavrieť. Dielo odhalia verejnosti v utorok.

    Maľbu, na ktorej je namaľované umučenie jedného z najvýznamnejších prvokresťanských mučeníkov, objavili v jezuitskom kostole v Ríme. Článok o objave zverejnil denník L’Osservatore Romano 18. júla. Už vtedy niektorí odborníci vyjadrili pochybnosť o Caravaggiovom autorstve. Popredný odborník na tohto maliara Maurizio Marini vtedy uviedol, že štylistické podobnosti v tomto diele a ostatných Caravaggiových maľbách sú nepresvedčivé. Dodal, že správy o nových prácach tohto maliara sa objavujú často, no málokedy sa potvrdia.

Comments are closed.