Vedecké testy potvrdili pravosť pozostatkov apoštola Pavla

Prvé vedecké testy v histórii, ktoré skúmali údajné pozostatky apoštola Pavla, potvrdili ich pravosť, uviedol v nedeľu pápež Benedikt XVI.

Archeologický tím nedávno vykopal a otvoril sarkofág z bieleho mramoru, nachádzajúci sa pod Bazilikou svätého Pavla. O hrobe sa už dvetisíc rokov verilo, že uchovávava svätcove ostatky. Ako dodal pápež, vedci a vedkyne vykonali na zvyškoch kostí uhlíkové testy. Výsledky potvrdili, že pochádzajú z prvého alebo druhého storočia nášho letopočtu. Apoštol Pavol zomrel v roku 67. “Zdá sa, že to potvrdzuje jednotnú a nespornú tradíciu, že sú to telesné pozostatky apoštola Pavla,” vyjadril sa Benedikt XVI. Hrobku svätého Pavla s dĺžkou vyše 2,4 metra, ktorá pochádza pravdepodobne z roku 390, začali archeológovia a archeologičky skúmať v roku 2002. Vatikán o výskume rozhodol pre sťažnosti veriacich na nedostupnosť hrobu, ktorého sa chceli dotknúť.


Svätý Pavol je spolu so svätým Petrom jedným z dvoch najvýznamnejších apoštolov katolíckej cirkvi. Popravili ho sťatím mečom v roku 67. Súčasná Bazilika svätého Pavla stojí na mieste dvoch kostolov zo štvrtého storočia. Jeden z nich zničil v roku 1823 požiar a odkryl tak hrobku. Po požiari kryptu naplnili zemou a prikryli novým oltárom. Podľa tradície sa zvyšky Pavlovej lebky nachádzajú v inom rímskom chráme – v Bazilike sv. Jána v Lateráne.


V uplynulých dňoch je to druhý významný objav týkajúci sa svätého Pavla. V sobotu 27.6.2009 oznámil vatikánsky archeologický tím, že objavil jeho najstarší existujúci obraz.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Našli hrob apoštola Pavla

Vatikánski archeológovia našli sarkofág, v ktorom sú zrejme pozostatky apoštola Pavla. Sarkofág asi pochádza z obdobia okolo roku 390 a objavili ho po nieko?koro?ných vykopávkach v Bazilike sv. Pavla za hradbami.

Hrob Jána Pavla II.

(TKBS) Vatikán: Od 13. apríla je hrob Jána Pavla II. v krypte Baziliky svätého Petra prístupný verejnosti. Už v utorok večer po 5. zádušnej svätej omši za Jána Pavla II. ho navštívili mnohí kardináli.

V kostole sv. Haštala nie sú ostatky Anežky Českej

V krypte pražského kostola svätého Haštala sa nenachádzajú ostatky českej svätice Anežky Českej, ktorá žila v 13. storočí. Mikrokamera spustená do hrobky odhalila pozostatky z druhej polovice 18. storočia, informoval v stredu archeológ Jaroslav Podliska. Pátranie po hrobe českej svätice sa začalo v novembri minulého roku, keď archeologický tím oznámil, že v kostole svätého Haštala možno našiel hrob svätej Anežky Českej počas stavebno-historického prieskumu.