Vedecké testy potvrdili pravosť pozostatkov apoštola Pavla

Prvé vedecké testy v histórii, ktoré skúmali údajné pozostatky apoštola Pavla, potvrdili ich pravosť, uviedol v nedeľu pápež Benedikt XVI.

Archeologický tím nedávno vykopal a otvoril sarkofág z bieleho mramoru, nachádzajúci sa pod Bazilikou svätého Pavla. O hrobe sa už dvetisíc rokov verilo, že uchovávava svätcove ostatky. Ako dodal pápež, vedci a vedkyne vykonali na zvyškoch kostí uhlíkové testy. Výsledky potvrdili, že pochádzajú z prvého alebo druhého storočia nášho letopočtu. Apoštol Pavol zomrel v roku 67. “Zdá sa, že to potvrdzuje jednotnú a nespornú tradíciu, že sú to telesné pozostatky apoštola Pavla,” vyjadril sa Benedikt XVI. Hrobku svätého Pavla s dĺžkou vyše 2,4 metra, ktorá pochádza pravdepodobne z roku 390, začali archeológovia a archeologičky skúmať v roku 2002. Vatikán o výskume rozhodol pre sťažnosti veriacich na nedostupnosť hrobu, ktorého sa chceli dotknúť.


Svätý Pavol je spolu so svätým Petrom jedným z dvoch najvýznamnejších apoštolov katolíckej cirkvi. Popravili ho sťatím mečom v roku 67. Súčasná Bazilika svätého Pavla stojí na mieste dvoch kostolov zo štvrtého storočia. Jeden z nich zničil v roku 1823 požiar a odkryl tak hrobku. Po požiari kryptu naplnili zemou a prikryli novým oltárom. Podľa tradície sa zvyšky Pavlovej lebky nachádzajú v inom rímskom chráme – v Bazilike sv. Jána v Lateráne.


V uplynulých dňoch je to druhý významný objav týkajúci sa svätého Pavla. V sobotu 27.6.2009 oznámil vatikánsky archeologický tím, že objavil jeho najstarší existujúci obraz.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Našli hrob apoštola Pavla

Vatikánski archeológovia našli sarkofág, v ktorom sú zrejme pozostatky apoštola Pavla. Sarkofág asi pochádza z obdobia okolo roku 390 a objavili ho po nieko?koro?ných vykopávkach v Bazilike sv. Pavla za hradbami.

Potvrdili pravosť pozostatkov maliara Caravaggia

Kosti nájdené v kostole v talianskom mestečku Monte Argentario patria s najväčšou pravdepodobnosťou barokovému maliarovi Caravaggiovi. Tvrdia to talianski vedci zo štyroch rôznych univerzít, ktorí skúmaním maliarových telesných pozostatkov strávili rok. Podľa nich kosti muža, ktorý zomrel v roku 1610 vo veku 38 až 40 rokov, patria na 85 percent práve Caravaggiovi. Odborníci skúmali kosti aj pomocou rádiokarbónového datovania a taktiež analyzovali zvyšky DNA.

Hrob Jána Pavla II.

(TKBS) Vatikán: Od 13. apríla je hrob Jána Pavla II. v krypte Baziliky svätého Petra prístupný verejnosti. Už v utorok večer po 5. zádušnej svätej omši za Jána Pavla II. ho navštívili mnohí kardináli.