Posledná rozlúčka s Fedorom Kriškom bude 12. januára

Výtvarný teoretik, publicista a dlhoročný pracovník Galérie mesta Bratislavy Fedor Kriška zomrel vo veku 75 rokov 1. januára 2011. Posledná rozlúčka so zosnulým bude 12. januára o 12:00 v bratislavskom krematóriu, agentúru SITA o tom informoval Ľuboslav Moza z Artem gallery.

Rodák z Tisovca, Fedor Kriška (1. júna 1935 – 1. januára 2011) vyštudoval dejiny umenia a estetiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1954 -1958). Jeho výhrady voči spôsobu štúdia ako aj výhrady rektorátu voči nemu ho prinútili predčasne fakultu opustiť. V rokoch 1963 – 2000 pôsobil v Galérii mesta Bratislavy (GMB) ako odborný pracovník, námestník pre hlavnú činnosť a v rokoch 1993 -1996, keď sa uvažovalo o zrušení GMB, bol poverený jej vedením.


Kriška kurátorsky pripravil desiatky výstav slovenského umenia 20. storočia doma i v zahraničí a je autorom textov v ich katalógoch. Svoje názory a stanoviská publikoval v Novom slove, Pravde, Práci, Kultúrnom živote, Národnej obrode, Romboide či vo Výtvarnom živote. V roku 2005 mu za jeho celoživotnú umenovednú činnosť v odbore dejín moderného výtvarného umenia Asociácia teoretikov a kritikov výtvarného umenia spolu s Fondom výtvarných umení udelila Cenu Mariána Várossa. Okrem iných napísal monografie o Miroslavovi Cipárovi, Dušanovi Kállayovi či o Kamile Štanclovej.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zomrel akademický sochár Jozef Mazan

Posledná rozlúčka s akademickým sochárom Jozefom Mazanom bude v sobotu o 11:00 v bratislavskom krematóriu. Spoluzakladateľ prvého Zväzu slovenských výtvarných umelcov a člen Spolku voľných výtvarných umelcov zomrel v utorok 6. marca vo veku 87 rokov.

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

Zomrel František Benčať, významný slovenský dendrológ

Vo veku 80 rokov zomrel v nedeľu 17. januára 2010 jeden z najvýznamnejších dendrológov, dlhoročný riaditeľ Arboréta Mlyňany SAV doc. Ing. František Benčať, DrSc., Dr. h. c., známy aj ako predseda Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV a podpredseda Československej botanickej spoločnosti pri Československej akadémii vied (ČSAV). Posledná rozlúčka s ním bude v stredu 20. januára o 14:00 na miestnom cintoríne v Topoľčiankach.