Galéria mesta Bratislavy oslavuje 50-tku výstavami

Obrázok k článku

Do osláv päťdesiatin Galérie mesta Bratislavy sa zapojili aj všetci jej odborní pracovníci a pre návštevníkov pripravili špeciálnu výstavu “50. výročie založenia GMB 1961 – 2011”. Výstavu si v sídle galérie, v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí 11 môžu záujemcovia pozrieť do 23. októbra 2011.

Kurátori – Barbara Davidson, Daniela Čarná, Anna Gregová, Lucia Halászová, Zuzana Jakabová, Ivan Jančár, Zsófia Kiss-Szemán, Jana Luková a Martina Vyskupová pripravili komornú výstavu 57 zbierkových predmetov a takmer päťdesiatich fotografií. Návštevníkov expozície v krátkosti zoznamujú s históriou 50-ročného pôsobenia GMB. Predstavujú jednotlivé zbierky, prácu reštaurátorského oddelenia a pomocou vystaveného fotodokumentačného materiálu aj etapy formovania galérie.

GMB v rámci svojho výročia tento mesiac otvorila aj dve unikátne výstavy. Do 30. októbra je v Pálffyho paláci na Panskej 19 otvorená výstava kontroverzného svetoznámeho fotografa Davida LaChapella – Lost and Found. Jubileum tiež pripomína prehliadka grafík svetoznámeho kubistu Pabla Picassa. Výstava Pablo Picasso: Láska a smrť. La Suite Vollard je v sídle galérie v Mirbachovom paláci otvorená do 13. novembra. Celý rozpis podujatí k 50. výročiu GMB nájdu záujemcovia na webstránke galérie http://www.gmb.bratislava.sk pod heslom 50 ROKOV GMB. Všetky výstavy GMB sú otvorené denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00.

Vznik GMB sa odvíjal od uznesenia mestských orgánov z 13. decembra 1958, kedy vznikol Vlastivedný ústav mesta Bratislavy. Združoval štyri strediská: Múzeum mesta Bratislavy, Mestskú galériu, Regionálnu knižnicu a Mestské pamiatkové stredisko. Do Mestskej galérie sa v rokoch 1959 až 1961 včlenili výtvarné diela zo zbierok Mestského múzea. Mestská galéria ako samostatné mestské kultúrno-výchovné zariadenie bola zriadená od 1. januára 1961.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.