Zomrel akademický sochár Jozef Mazan

Obnova.sk Fotografia

Posledná rozlúčka s akademickým sochárom Jozefom Mazanom bude v sobotu o 11:00 v bratislavskom krematóriu. Spoluzakladateľ prvého Zväzu slovenských výtvarných umelcov a člen Spolku voľných výtvarných umelcov zomrel v utorok 6. marca vo veku 87 rokov. Agentúru SITA o tom informovala umelcova rodina.

Obnova.sk Fotografia

Jozef Mazan (1920-2007) je rodákom z obce čata v okrese Levice. Maľbu a sochárstvo študoval na Vysokej škole technickej v Zlíne, absolvoval tiež ročné štipendium na Akademie der Bildenden Künste v Mníchove. Mazan vytvoril niekoľko pamätníkov k Slovenskému národnému povstaniu – v Nemeckej, Dolných Hámroch, Osľanoch, Cígeli. Podpísal sa i pod plastickú ornamentálnu výzdobu stropu pod balkónmi v Divadle P. O. Hviezdoslava, či ornamentálnu výzdobu Novej scény. Jeho diela zdobia okrem galérií a múzeií i interiéry Ministerstva kultúry SR, Ministerstva vnútra SR, či Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Poznámka redakcie:

Jozef Mazan bol do poslednej chvíle tvorivým človekom. Minulý rok som ho stretol na schodoch mestského úradu v Banskej Štiavnici. V ten čas si zaznačil moje telefónne číslo s tým, že pripravuje pre mesto Banská Štiavnica veľkú plastiku a bude potrebovať pomoc. Keď som študoval na strednej škole umeleckého zamerania bol pre mňa dobrým aj keď prísnym učiteľom. Škoda len že som ja nebol takým dobrým študentom. Mohol som sa od neho naučiť viac.

Michal Hrčka

Žil v B. Štiavnici: http://www.skola.obnova.sk/?U%E8itelia/B%FDval%ED_u%E8itelia
Fotografia z archívu M. Hrčku (www.obnova.sk)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Sochár Jozef Damko

Margaréta Horváthová a Ondrej Pöss

Koniec 19. a  prvé desaťročia 20. storočia sú v  dejinách Slovenska príznačné početnými osobnosťami kultúry a umenia, ktorých talent sa rozvinul mimo Slovenska. Ich tvorba zvyčajne neobohacuje naše múzeá, galérie ani verejné priestranstvá…

Das Tekover Museum in Levice

Das Tekover Museum in Levice entstand dank des Postmeisters Jozef Nécsey, der im Jahre 1927 der Stadt seine umfangreiche Sammlung von archäologischen Gegenständen aus der Umgebung von Vráble und des Unterlaufs von Hron geschenkt hat, sowie seine ethnographische Gegenstände aus dem nördlichen Teil des Gespan Tekov und aus der Umgebung von Zvolen, Gemälde, das Familienarchiv und 1500 Bücher.

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.