Písomné kultúrne dedičstvo by sa malo dočkať väčšej ochrany

Ministerstvo kultúry predloží na rokovanie vlády Návrh programu komplexnej ochrany historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov a knižničného písomného dedičstva

Písomné kultúrne dedičstvo Slovenska by sa malo v budúcom roku dočkať väčšej a systematickej ochrany. Ministerstvo kultúry (MK) SR chce v roku 2009 predložiť na rokovanie vlády Návrh programu komplexnej ochrany historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov a knižničného písomného dedičstva Slovenska. Ako agentúru SITA informovalo MK SR, zámerom pripravovaného materiálu je vytvoriť podmienky na uloženie, ochranu a sprístupňovanie týchto dokumentov najmä v knižniciach.

Ministerstvo považuje súčasný stav v odbornom spracovaní, v ochrane, sprístupňovaní a uložení knižničného písomného dedičstva za nevyhovujúci. “Najmä pri historických knižničných dokumentoch a historických knižničných fondoch chýba celkový prehľad o ich aktuálnom stave, odborná a vedecká analýza ich kultúrnej a historickej hodnoty. Najvzácnejšie dokumenty a fondy nie sú pre nedostatky v odbornej evidencii vyhlasované za historické knižničné dokumenty a historické knižničné fondy.” Problémom sú tiež kapacity pracovísk, ktoré sa venujú ich digitalizácii, konzervovaniu a reštaurovaniu. Vo väčšine prípadov sa sprístupňujú len originály dokumentov namiesto ich digitálnych kópií, respektíve mikrofilmov. Rovnako nevyhovujúci je aj stav depozitov, v ktorých sú uložené knižničné dokumenty a fondy, sú preplnené, v havarijnom stave a bez potrebného technického vybavenia a zabezpečenia, zdôrazňuje MK SR.

Ministerstvo zatiaľ nevie vyčísliť prostriedky plánované na ochranu historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov a knižničného písomného dedičstva. “Materiál sa ešte spracováva, preto nie je možné v súčasnosti vyčísliť požadované finančné prostriedky a ani obdobie, v ktorom majú byť preinvestované.”

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písomné dedičstvo nechránime dostatočne

Kroky na ochranu písomného dedičstva Slovenska predložilo do pripomienkového konania Ministerstvo kultúry SR. Návrh programu komplexnej ochrany historických knižničných dokumentov, historických knižničných fondov a knižničného písomného dedičstva Slovenska sa dá pripomienkovať do 22. februára. Súčasná situácia v odbornom spracovaní, ochrane, sprístupňovaní a uložení písomného dedičstva je totiž podľa ministerstva nevyhovujúca. Materiál nadväzuje na Stratégiu rozvoja slovenského knihovníctva na roky 2008 – 2013, ktorú prerokovala vláda v novembri 2007. Zo stratégie sa zameriava najmä na úlohy venované tvorbe, ochrane a sprístupňovaniu digitálneho kultúrneho a vedeckého dedičstva, na pasportizáciu a ochranu starých a vzácnych tlačí, výstavbu a rekonštrukciu knižníc a ochranu knižničného fondu.

Ktoré sú základné potreby slovenskej spoločnosti?

Je to už 80 rokov, čo Univerzitná knižnica v Bratislave poskytuje svoje služby. Táto prvá vedecká knižnica na Slovensku získala svoj terajší názov v roku 1921 a málo kto vie, že uchováva viac ako 2 200 000 knižničných jednotiek, z ktorých si jej terajších 15 000 používateľov vypožičia ročne približne 850 000 dokumentov…

Odpovede

  1. Písomné kultúrne dedičstvo by sa malo dočkať väčšej ochrany

    Treba chranit kulturne one, treba. Terajsia mladez uz nevie pisat schvabachom, malo pozna hrdinske eposy ako Nibelungenlied a ine z obdobia Volkerwanderungu, do zabudnutia odchadzaju myty a povesti z oblasti Hauerlandu a vobec Karpatskeho obluka. Treba obnovovat a zachovavat!

  2. Re: Písomné kultúrne dedičstvo by sa malo dočkať väčšej ochr
    Totok tu je verny obraz odbornej urovne nasho ministerstva osvety Ochrana historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov a knižničného písomného dedičstva Slovenska je vyrok hodny ceny najvecsej haluze roka 2009 ale co sa budeme cudovat sak Madaric a jeho mladi Titani su nasi! Len jedneho sere ze ich reci znamenaju len jedno a to NIC za mnou, NIC predomnou Tak nech si aspon zavyjadruju Uz im tam chybaju len mikrofise a dierove karty expertom Ale mozno je to originalny sposob odrazenia hroziacej ekonomickej krizy vytvorenim primeraneho poctu dobre platenych miest zachranarov Len neviem ci si tie fleky nechystaju pre seba vzhladom na bliziace sa volby

Comments are closed.