18. apríl: Medzinárodný deň pamiatok

Tento deň začína šiesty ročník podujatia: Mesiac kultúrneho dedičstva, organizuje ho Ministerstvo kultúry SR.

Deň pamiatok pripomína význam ochrany pamiatok a historických sídiel vo viacerých štátoch sveta z podnetu Medzinárodnej rady pre pamiatky, schválilo ho UNESCO v roku 1983. Aj v tomto roku si ho pamiatkové úrady po celom Slovensku pripomenú zvýšenou aktivitou, odbornými podujatiami, seminármi, prezentáciou pamiatok verejnosti.


Šiesty ročník Mesiaca kultúrneho dedičstva na Slovensku je zameraný na propagáciu a prezentáciu historických a kultúrnych hodnôt. Uzavrie ho 18. mája Medzinárodný deň múzeí, počas ktorého múzeá a galérie zvyknú predĺžiť svoje otváracie hodiny i pripraviť množstvo podujatí najmä v atraktívnych priestoroch hradov, nádvorí, v expozíciách ľudovej architektúry.


Téma na rok 2006: Priemyselné dedičstvo

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Medzinárodný deň pamiatok

18. apríl – Medzinárodný deň pamiatok vznikol z podnetu medzinárodnej mimovládnej organizácie ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla) a v roku 1983 ho schválilo UNESCO. Bývalé Česko-slovensko, jeden zo zakladajúcich členov ICOMOS, si v tento deň od jeho ustanovenia každoročne pripomínalo význam ochrany pamiatok a historických sídiel. Od roku 1993 tak robí aj Slovenská republika.

V utorok oslávime Medzinárodný deň múzeí

BRATISLAVA 17. mája 2004 (SITA) – Slovenské múzeá napriek neutešenej situácii – znižovaniu dotácií štátu a prepúšťaniu zamestnancov, oslávia v utorok Medzinárodný deň múzeí. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA Gabriela Podušelová z Muzeologického kabinetu Slovenského národného múzea (SNM), viaceré múzeá a galérie otvoria v utorok, ale aj v priebehu celého tohto týždňa svoje brány bezplatne. Predstavia počas roka pre verejnosť nedostupné zbierky a ponúknu rad ďalších atrakcií, akými sú ukážky reštaurovania, ale aj bezplatné ohodnotenie starožitností, určovanie nerastov, či minerálov. Snahou múzeí a galérií je prilákať čo najviac ľudí a ukázať im svoju prácu. Medzinárodný deň múzeí tak chce ukázať, že múzeum nie je len miestom vzdelávania a poznávania, ale aj miestom oddychu a zábavy pre všetkých ľudí bez ohľadu na vek.

Dni kultúrneho dedičstva od soboty v 40-tich štátoch Európy

Na celoeurópskom podujatí sa Slovensko zúčastňuje už 13. rok
BRATISLAVA 2. septembra (SITA) – Tradične sa v 40-tich štátoch Európy začína v septembri celoeurópske podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva, do ktorého sa zapája aj Slovensko. Od soboty do konca septembra budú tohtoročné aktivity zamerané na približovanie kultúrnych hodnôt verejnosti venované 50. výročiu Európskeho kultúrneho dohovoru.