Ochranári: Ministerstvo umožňuje likvidovať pivovar Stein

Obrázok k článku

Ministerstvo kultúry (MK) SR vydalo rozhodnutia, ktorými umožňuje likvidáciu posledných zachovalých historických industriálnych areálov v Bratislave – Smaltovne a pivovaru Stein.

Tvrdí to vo vyhlásení Klub ochrany technických pamiatok (KOTP), agentúru SITA o tom informoval Jakub Ďurinda z KOTP. Pamiatkový úrad v areáli bývalého pivovaru Stein vyhlásil štyri objekty za národné kultúrne pamiatky, MK SR však rozhodlo, že pamiatkou je iba jeden z nich. Ministerstvo tiež podľa KOTP zastavilo konanie o vyhlásení objektov Smaltovne za národné kultúrne pamiatky.

Ochrancovia technických pamiatok preto dali podnet na generálnu prokuratúru a žiadajú pamiatkový úrad, aby nevydával stanoviská, pokiaľ sa celá vec neprešetrí. Agentúra SITA oslovila MK SR a Krajský pamiatkový úrad Bratislava so žiadosťou o reakciu.


Vyhlásenie za pamiatku zrušili

“Obidve spomínané rozhodnutia Ministerstva kultúry SR sú podľa nás v rozpore so zákonnými náležitosťami rozhodnutia podľa správneho poriadku ako aj s verejným záujmom na ochrane kultúrneho dedičstva a preto sme podali na Generálnu prokuratúru SR podnet na vydanie protestu prokurátora voči týmto rozhodnutiam,” informuje Klub ochrany technických pamiatok.

Podľa ich informácií vlastník pivovaru Stein už požiadal Krajský pamiatkový úrad Bratislava o vyjadrenie k asanácii tých troch objektov, ktorých vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku ministerstvo zrušilo. “Preto sme zároveň požiadali Krajský pamiatkový úrad v Bratislave na čele s riaditeľom Petrom Jurkovičom, aby pozdržal vydávania akýchkoľvek stanovísk v tejto veci, kým sa záležitosť neprešetrí,” dodávajú.

KOTP si myslí, že rozhodnutia ministerstva kultúry sú “účelové a tendenčné a nesú známky klientelizmu a uprednostňovania súkromného záujmu pred verejným záujmom na ochrane kultúrneho dedičstva a sú v rozpore aj s Ústavou SR”. Ministerstvu preto navrhujú, aby “v rámci efektívneho nakladania s verejnými zdrojmi Pamiatkový úrad SR zrušil, pretože vlastníci dotknutých nehnuteľností zjavne rozumejú pamiatkovým hodnotám viac ako experti z odbornej inštitúcie a teda na prípadné vyhlásenie veci za národnú kultúrnu pamiatku sa stačí pýtať priamo vlastníkov a preto Pamiatkový úrad SR skrátka ani netreba”.

Obrazom: Pivovar Stein sa zmení na byty a kancelárie
Pivovar Stein sa zmení na byty a kanceláriePivovar Stein sa zmení na byty a kanceláriePivovar Stein sa zmení na byty a kanceláriePivovar Stein sa zmení na byty a kancelárie

 

Ministerstvo kultúry sa bráni

Ministerstvo kultúry (MK) SR odmieta obvinenia Klubu ochrancov technických pamiatok z tendenčného rozhodovania či uprednostňovania súkromného záujmu pri objekte bývalého pivovaru Stein v Bratislave. Pivovar podľa MK SR “chátra už takmer 10 rokov a bez racionálneho prístupu by mohlo dôjsť k jeho úplnej devastácii”.

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku ministerstva, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca MK SR Jozef Bednár, “ministerstvo kultúry presadzuje funkčnú ochranu pamiatok, ktorá sleduje verejný záujem ochrany kultúrneho dedičstva ako aj verejný záujem rozvoja lokality, v ktorej sa objekt nachádza”. Podľa MK SR “nie je jeho úlohou automaticky súhlasiť s názorom pamiatkového úradu či účastníkov konania”.


Uhorská továreň z 19. storočia

Uhorská továreň na smaltované a kovové výrobky známa ako Smaltovňa, neskôr súčasť podniku Matador na Kopčianskej a Úderníckej ulici v bratislavskej Petržalke vznikla v roku 1899. Svojho času bola jedným z najväčších a najmodernejších podnikov v tejto oblasti na Slovensku, pripomína KOTP.

“Pamiatkový úrad SR navrhoval vyhlásenie viacerých objektov továrne Smaltovne za národné kultúrne pamiatky (NKP) v roku 2010. K ich vyhláseniu nedošlo z dôvodu nedostatočnej dokumentácie pamiatkových hodnôt. V septembri 2013 na základe žiadosti PÚ SR vydalo MK SR rozhodnutie, ktorým nariaďuje pamiatkovému úradu obnovu konania vo veci vyhlásenia dotknutých objektov za NKP z dôvodu, že vyšli najavo nové skutočnosti, ktoré mohli mať podstatný vplyv na rozhodnutie,” pripomínajú ochrancovia technických pamiatok.

Podľa nich tieto nové skutočnosti vyšli najavo vďaka aktivite KOTP a ich spolupracovníkov a ministerstvo kultúry ich vo svojom rozhodnutí o obnove konania presne uviedlo. Vlani v novembri minister kultúry Marek Maďarič “po odvolaní sa vlastníkov dotknutých objektov voči rozhodnutiu o obnove konania toto rozhodnutie zrušil. Odôvodnenie ministra sa obmedzilo na jednu vetu, že ‘nie je preukázateľné splnenie zákonnej podmienky na obnovu konania, a to existencia nových skutočností, ktoré mohli mať podstatný vplyv na rozhodnutie’,” informoval ďalej KOTP.

 

Mestský funkcionalistický areál pivovaru Stein ohraničený ulicami Bernolákova, Legionárska a Blumentálska v bratislavskom Starom Meste je jednou z posledných zachovaných pamiatok z tohto kedysi rozsiahleho segmentu kultúrneho dedičstva v Bratislave.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Po vstupe do EÚ kultúrne predmety ochránia dohody

Vrátenie nezákonne vyvezeného kultúrneho predmetu z členského štátu EÚ späť na Slovensko bude mať po našom vstupe do únie na starosti ministerstvo kultúry: BRATISLAVA 30. apríla (SITA) – Po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) sa otvoria naše hranice, čo však podľa Pamiatkového úradu (PÚ) SR neznamená, že naše kultúrne pamiatky nebudú chránené. Ako agentúru SITA informoval hovorca PÚ SR Karol Vlk, napriek tomu, že hranice SR s členmi únie budú priepustné, budú medzinárodné dohody, naďalej platiť.