Obnovu hradného renesančného paláca tento rok ukončia

Obrázok k článku

Štvrtú sezónu pokračuje obnova renesančného paláca na hrade Ľubovňa. „Veľmi sa tomu tešíme, lebo tento rok by mal byť zároveň posledným rokom stavebnej obnovy renesančného paláca,“ povedal kastelán hradu Ľubovňa Dalibor Mikulík. Samotné sprístupnenie paláca je naplánované na budúcu letnú sezónu. Stavebné práce pokračujú tohto roku na najnáročnejšej časti objektu, ktorou je východná obvodová stena paláca. Palác tu vyrastá z niekoľko desiatok metrov vysokého hradného brala, čo je podľa Mikulíka typické pre stredoveké hrady. Okrem východnej steny paláca pokračujú práce v interiéri. „Ide sa klásť podlaha, robia sa zábradlia, pripravujú sa komunikačné trasy,“ dodal Mikulík. Na dokončenie obnovy paláca má Ľubovnianske múzeum k dispozícii 370 000 eur.

S obnovou horného hradu, ktorého súčasťou je aj renesančný palác, začalo Ľubovnianske múzeum už v roku 1998. Vtedy opravili a zastrešili hlavnú hradnú vežu. Práce pokračovali obnovou najstaršieho hradného múru v rokoch 2003 a 2007. Nasledovali práce na severnej stene gotického paláca. Obnova renesančného paláca začala v roku 2008 a potrvá až do konca tohto roku. Celkové náklady na obnovu paláca dosiahnu 1,7 mil. eur. „Ak chcem sprístupniť renesančný palác, musíme urobiť k nemu prístup a celý ho komunikačne otvoriť s už sprístupnenými časťami hradu,“ uviedol Mikulík. Otvorením renesančného paláca pre verejnosť sa prehliadka hradu predĺži o viac ako pol hodinu, na dve hodiny, čo je podľa neho už veľa. Ľubovnianske múzeum preto zvažuje vytvorenie malého a veľkého prehliadkového okruhu. Súčasťou veľkého okruhu bude aj prehliadka renesančného paláca.

Vedenie múzea už pripravuje aj expozície pre nové priestory v renesančnom paláci. Chýbať by tam nemala expozícia stredovekého pivovaru, ktorý v minulosti práve v pivničných priestoroch paláca fungoval. Ďalšia expozícia by mala byť venovaná liehovarníctvu, keďže pod hradom sa nachádza asi najstarší známy objekt liehovaru na Slovensku. „Máme veľa plánov, ale čo tam nesmie chýbať, je určite veľká fotografická výstava obnovy renesančného paláca,“ povedal Mikulík. Prví návštevníci si budú môcť renesančný palác pozrieť na budúci rok v máji pri slávnostnom otvorení letnej turistickej sezóny. 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005