Hrad Ľubovňa má už 700 rokov

Obrázok k článku

Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni si tohto roku pripomína 700 rokov prvej písomnej zmienky o hrade Ľubovňa. Pri tejto príležitosti pripravili pracovníci múzea vo výstavnej sieni hradu Ľubovňa výstavu Sedem storočí hradu Ľubovňa. Výstava predstavuje prehľad beletrie i odbornej spisby, ktorá sa týka samotného hradu a okolia Starej Ľubovne. Návštevníci výstavy budú mať možnosť prečítať si ukážky z najznámejších literárnych diel, v ktorých sa spomína Stará Ľubovňa, či lokality na okolí. Cieľom tejto časti výstavy je motivovať návštevníkov k čítaniu kníh a prostredníctvom beletrie i populárno-odbornej literatúry získať ďalšie poznatky o navštívenom mieste a oblasti.

Ďalšia časť výstavy po prvýkrát predstaví na veľkoplošných fotografiách súbor najcennejších vyobrazení hradu Ľubovňa, ktoré sa zachovali zo 16. až 18. storočia. Treťou zložkou výstavy je prezentácia najnovšieho dokumentárneho filmu s názvom Sedem storočí hradu Ľubovňa. Tento film prehľadne predstavuje najvýznamnejšie medzníky sedemstoročného vývinu hradu Ľubovňa.

Výstavu pripravilo Ľubovnianske múzeum v spolupráci s Ľubovnianskou knižnicou a na hrade potrvá do 31. decembra.

Ľubovniansky hrad je najnavštevovanejšou expozíciou Ľubovnianskeho múzea. Ročne si ho pozrie okolo 100 000 návštevníkov, čím sa zaraďuje medzi najnavštevovanejšie hrady na Slovensku. V súčasnosti Ľubovnianske múzeum dokončuje rozsiahlu rekonštrukciu renesančného paláca na hrade. Verejnosti by mal byť prístupný už budúcu letnú turistickú sezónu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Oprava hradu bude na jar pokračovať

Rekonštrukcia renesančného paláca na hrade Ľubovňa bude na jar pokračovať. Vláda na svojom stredajšom zasadnutí v Poprade rozhodla o pridelení 500-tisíc eur na rekonštrukciu paláca. „Sme spokojní, že práce budú pokračovať,“ povedala pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Náklady na druhú a čiastočne aj tretiu etapu rekonštrukčných prác renesančného paláca predstavujú takmer 1,3 milióna eur. Zvyšnú časť peňazí poskytne múzeu Prešovský samosprávny kraj ako jeho zriaďovateľ.

Na hrad Ľubovňa sa vrátia poľské korunovačné klenoty

Na hrad Ľubovňa sa tohto roku vrátia poľské korunovačné klenoty. Naposledy tu boli originály uschované počas poľsko-švédskej vojny v rokoch 1655 až 1661. Do Ľubovne sa tentoraz vrátia len repliky a budú ich môcť vidieť všetci návštevníci hradu. “Sú vyrobené podľa dokumentácie z 18. storočia, kedy sa originálne klenoty reštaurovali. Podľa tejto dokumentácie poľskí zlatníci vyrobia faximile,” povedala pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková počas dnešného otvorenia letnej sezóny. Repliky poľských korunovačných klenotov by mohli tento rok prilákať na Ľubovniansky hrad viac návštevníkov, ako v roku 2009, keď aj tu pocítili dôsledky hospodárskej krízy a pokles návštevnosti. Súčasťou stálej expozície hradu sa klenoty stanú od 1. júla.