Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

Na Bratislavskom hrade bude stáť socha kráľa Svätopluka. Prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico ako traja najvyšší ústavní činitelia zakladajú občianske združenie, prostredníctvom ktorého sa bude stavba sochy financovať.

„Daňových poplatníkov nebude stáť socha ani jeden cent,“ povedal dnes novinárom predseda vlády. Ako darcov chce oslovovať predovšetkým veľké podnikateľské spoločnosti. „Toto nie je ľudová zbierka na národný poklad,“ komentoval Fico s tým, že si vie predstaviť vyzbierať potrebné peniaze do troch týždňov. Na sochu každý z troch najvyšších predstaviteľov štátu prispeje sumou tisíc eur.


Socha spolu s podstavcom bude vysoká 7,8 m. Vzpínajúci sa kôň so Svätoplukom bude odliaty z bronzu, podstavec má byť zo žuly. Hlinenú predlohu súsošia poskytol národnej rade zadarmo profesor Ján Kulich, ktorý je autorom napríklad sôch na bratislavskom Slavíne alebo východoslovenskej Dukle. Monument by mal stáť na nádvorí Bratislavského hradu. Náklady na zhotovenie dosiahnu približne 270-tisíc eur. „Verím, že sa podarí vyzbierať veľmi rýchle túto sumu,“ konštatoval po stretnutí s premiérom Paška. Socha Svätopluka podľa neho bude niečo ako symbol krajiny, národa, histórie a hrdosti. Predseda parlamentu predpokladá, že časť múzea a ďalších priestorov na hrade sprítomnia pre ľudí do leta, a do leta by podľa neho mala stáť na hrade aj nová socha. Archeologický prieskum podľa Pašku ukázal, že Svätopluk mohol vládnuť na Bratislavskom hrade.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bratislavský hrad – pútnické miesto pre Slovákov

Na rekonštrukciu Bratislavského hradu, ktorá sa financuje z rozpočtu Národnej rady SR, sa doteraz preinvestovalo podľa predsedu slovenského parlamentu Pavla Pašku asi pol miliardy slovenských korún (16 596 959 €). Paška to dnes uviedol po prehliadke rekonštrukčných prác, na ktorej sprevádzal predsedu vlády Roberta Fica. “Musím povedať, klobúk dole, pred takýmto vážnym rozhodnutím, pustiť sa do totálnej rekonštrukcie tejto obrovskej národnej kultúrnej pamiatky,” zhodnotil Fico zámer NR SR obnoviť Hrad. Premiér podporuje obnovu Hradu a peniaze na ňu chce nájsť za každú cenu a “urobiť z toho jedno pútnické miesto pre Slovákov.” S obnovou hradného paláca sa začalo vlani v apríli.

Projekt sochy Krista je stále aktuálny, odsunula ho kríza

Projekt sochy Ježiša Krista, ktorá sa má vypínať nad Prešovom, je momentálne nereálny. Povedal to primátor Prešova Pavel Hagyari, ktorý je otcom tejto myšlienky. Odhaduje, že realizácia monumentu by sa mohla začať o dva roky. Dôvodom na oddialenie termínu je kríza, ktorá odradila investorov od tejto investície. Najvyššia socha Ježiša Krista na svete má byť financovaná z celosvetovej zbierky a z peňazí sponzorov. Hagyari výšku investície odhaduje na 3 mil. €, pôvodne sa rátalo so sumou 30 mil. Sk.

Odpovede

 1. Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Správy STV, 13. 3. 2010:

  Na Bratislavskom hrade bude socha
  Na nádvorí Bratislavského hradu bude stáť socha kráľa Svätopluka. Niekoľko rokov avizovaný premiérov zámer sa stáva realitou. Najvyšší ústavní činitelia založili občianske združenie Svätopluk a vyhlásili verejnú zbierku.

  Viac: videozáznam

 2. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Ján Kulich (* 30. december 1930) je slovenský sochár a vysokoškolský pedagóg.

  Kulich je predstaviteľ realisticko-formalistickej línie v slovenskom sochárstve. Vo svojej počiatočnej tvorbe čerpal hlavne z ľudových motívov. Je Laureátom štátnej ceny Klementa Gottwalda, národným umelcom, jeden z najhlavnejších normalizátorov slovenskej kultúry a umeleckého školstva. Člen oddelenia kultúry ÚV KSS, rektor VŠVU v rokoch 1973-1989. Dnes sa venuje najmä náboženským a kresťanským motívom.

  Autor sôch: súsošie Žalujem pre Pamätník duklianskych hrdinov na Dukle (1964), spoluúčasť na sochárskom dotvorení bratislavského Slavína (1959), pomníka kpt. Jána Nálepku v Stupave (1973), pamätníka SNP v Partizánskom (1969), Milicionár na Račianskom mýte v Bratislave, Jánošík v Terchovej, Pamätník SNP na Nám. SNP v Bratislave, Pamätník V. I. Lenina v Žiline, Vítanie (zobrazuje Bratislavu tešiacu sa z rozrastajúcej Petržalky, pôvodne projektovaná na Most hrdinov Dukly, v 90. rokoch umiestnená pred budovou NR SR stojac k Petržalke chrbtom), vo Svidníku plastika generála Ludvíka Svobodu z 80. rokov 20. storočia, v Martine dielo nazvané Matica Slovenská a ďalších.
  Autor plakiet s podobizňami Danteho, Gustáva Husáka, Kolomana Sokola atď.

  Zdroj informácií: Wikipédia

 3. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Hmm, neviem preco sa vobec necudujem…len by som slovutnych politikov ziadala, aby sa zasadzovali najma v zbierkach pre havarijne objekty …co tak prijat patronat (azda uz aj socialisticky zavazok) pre kazdeho poslanca nad jednou pamiatkou :(

 4. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Na účte zbierky Svätopluk je zatiaľ 30-tisíc eur

  BRATISLAVA 5. apríla (SITA) – Na účte zbierky občianskeho združenia Svätopluk, ktorého cieľom je vyzbierať peniaze na sochu kráľa Svätopluka dotvárajúcej priestor hlavného nádvoria Bratislavského hradu, je v súčasnosti zhruba 30-tisíc eur. Po tisíc eur prispeli prezident Ivan Gašparovič, premiér Robert Fico a predseda parlamentu Pavol Paška, ktorí v polovici marca združenie založili. Ďalšie peniaze posielajú postupne občania. “Chodia aj drobné sumy 10, 20 či 40 eur od jednotlivcov a postupne sa pridávajú tiež firmy,” uviedol Paška.

  Hlinený model súsošia daroval zadarmo aj s autorskými právami národnej rade akademický sochár Ján Kulich. Socha vzpínajúceho sa koňa so Svätoplukom vysoká 7,8 metra bude odliata z bronzu a postavená na žulovom podstavci. Predpokladané náklady na sochu a jej osadenie sú 270-tisíc eur. Podrobné informácie o zbierke a prispievateľoch sú uverejnené na http://www.ozsvatopluk.sk. “Bol by som rád, keby sa nám podarilo sochu Svätopluka osadiť do leta,” dodal Paška. Ústavní činitelia veria, že socha ešte viac zatraktívni prostredie Bratislavského hradu, ktorý od roku 2008 prechádza veľkou rekonštrukciou.

 5. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Kedze (Bratislava) bola korunovacnym mestom, tak by tu mali stat sochy vsetkych panovnikov, ktori tu boli korunovani. Tak mame po Bratislave kde jakych cumilov a schone nazi, namiesto poriadnych soch a nas najvyssi chce pchat Svatopluka na bratislavsky hrad. Nechapem, preco by sme sa mali odvracat od historie, ktorej sme boli sucastou a pomahali ju tvorit. Stale sa vycita Madarom, ze si privlastnuju historiu Uhorska, ale na nasej strane sa k nej nikto nehlasi a nikto ju nechce za svoju. U nas je vybudovany dojem, ze nasa historia sa prerusila padom Velkej Moravy, pod madarskym “jarmom” akosi stala a zas sa nastartovala v 1918…
  (ivan the terrible v internetovej diskusii denníka SME)

 6. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Kedze (Bratislava) bola korunovacnym mestom, tak by tu mali stat sochy vsetkych panovnikov, ktori tu boli korunovani. Tak mame po Bratislave kde jakych cumilov a schone nazi, namiesto poriadnych soch a nas najvyssi chce pchat Svatopluka na bratislavsky hrad. Nechapem, preco by sme sa mali odvracat od historie, ktorej sme boli sucastou a pomahali ju tvorit. Stale sa vycita Madarom, ze si privlastnuju historiu Uhorska, ale na nasej strane sa k nej nikto nehlasi a nikto ju nechce za svoju. U nas je vybudovany dojem, ze nasa historia sa prerusila padom Velkej Moravy, pod madarskym “jarmom” akosi stala a zas sa nastartovala v 1918…
  (ivan the terrible v internetovej diskusii denníka SME)

  s tymto sa da len a len suhlasit.

 7. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Naša vláda by skôr mala vraziť peniaze do vedy, výskumu a školstva, socha Svätopluka nám môže byť nanič keď polka ľudí nevie kto to bol a kedy vládol. A keď už sú takí národovci tak by mali vyriešiť aj problém s rozkrádaním archeologických lokalít Svätopluk v BA nám bude nanič keď budú lokality ktorými sa mohol pohybovať vykradnuté.

 8. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Sochu odhalia, aj keď nevyzbierali plánované peniaze

  BRATISLAVA 3. júna (SITA) – Sochu Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu odhalia traja najvyšší ústavní činitelia v nedeľu večer napriek tomu, že na jej zhotovenie nevyzbierali plánovanú sumu peňazí. Občianske združenie Svätopluk, ktoré založili prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico, k dnešnému dňu vybralo podľa údajov zverejnených na internetovej stránke cca 122 650 eur. Náklady na stavbu sochy a jej osadenie vyčíslil ešte v marci Fico na 270-tisíc eur, chýba teda viac ako polovica. Predseda vlády pôvodne predpokladal, že na dielo sa vyzbierajú veľké firmy do troch týždňov. Nakoniec jedinou spoločnosťou, ktorá prispela sumou 16 600 eur, sú Hornonitrianske bane. Drvivú väčšinu prispievateľov tvorili poslanci, ministri a nominanti Smeru-SD, každý dal po tisíc eur.

  Tlačové oddelenie parlamentu sa k zbierke a soche na hrade nevyjadrilo, podľa nich akciu zastrešuje úrad vlády. Ten popoludní poslal médiám program udalosti, z akých peňazí pomník postavili ešte predtým, ako na neho vyzbierali peniaze, nekonkretizoval.

  Socha spolu s podstavcom bude vysoká 7,8 metra. Vzpínajúci sa kôň so Svätoplukom bude odliaty z bronzu, podstavec má byť zo žuly. Hlinenú predlohu súsošia aj s autorskými právami daroval národnej rade bezodplatne akademický sochár Ján Kulich. Politici si na slávnosti najprv pozrú na veľkoplošnej obrazovke odvysielanie záznamu odlievania sochy Svätopluka, potom sa účastníkom prihovorí prezident a predseda parlamentu. Nasledovať bude slávnostný akt vkladania zeme do podstavca sochy, príhovor premiéra, odhalenie pomníka a symbolické zviazanie troch prútov. Udalosť má trvať 50 minút a v priamom prenose ju odvysiela Slovenská televízia.

  Podľa informácií agentúry SITA bude na podstavci plaketa s textom “Svätopluk”, pod ním napísané “Kráľ starých Slovákov” a príslušné dátumy.

 9. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Svätoplukov pomník na Hrad nepatrí
  ( Bratislavské noviny 22.5.2010)

  O niekoľko dní uplynie 199 rokov od katastrofy, ktorá postihla Hrad v roku 1811. Vtedy, 28. mája, vznikol neopatrnosťou vojakov v paláci, užívanom už desať rokov ako kasáreň, ničivý požiar. Víchrica oheň podporila. Skoro štyristo rokov starý kráľovský palác sa za niekoľko dní premenil na čmudiacu ruinu. Zhoreli krovy a veľká časť palácového zariadenia. Niektoré pevné klenby v nižších podlažiach potom ešte vyše sto rokov vzdorovali času. Akoby zázrakom oheň ušetril hlavnú palácovú bránu s drevenými vyrezávanými reliéfmi. Tie sa zachovali až do druhej svetovej vojny. Potom ich zrejme vojaci alebo obyvatelia blízkych domov použili ako palivové drevo.

  Na Hrade bolo 13. mája 2010 veľké upratovanie. Po niekoľkoročnej stavebnej činnosti pracovníci firmy Váhostav čistili vnútorné i vonkajšie nádvorie, aby mohli prísť prví návštevníci. Večerná búrka k vyčisteniu obrovskej čerstvo vydláždenej plochy ešte prispela. Z čestného nádvoria zmizlo zariadenie staveniska aj ploty okolo. Na západnej bráne čestného nádvoria sa objavili bohaté kamenné súsošia, aké tam boli až do prvej tretiny 19. storočia. Potom sa záhadne stratili. Akademický sochár Vladimír Višváder vytvoril na základe jestvujúcich analógií, nejasných historických kresieb, grafík, litografií a dokonca náhodných fotografií stratených originálov v rekordnom čase sochárske diela, za aké by sa ani tvorca pôvodných súsoší v 18. storočí nehanbil. Chýbajú ešte im zodpovedajúce súsošia na východnej bráne a na budovách strážnic pred vchodom do paláca. Každé musí byť individuálnym sochárskym dielom. Aj baroková dekorácia južnej fasády paláca s predstavaným balkónom dostala znovu podobu, akú mala pred ničivým požiarom. Drevené krídla troch palácových brán, ktoré pred štyridsiatimi rokmi obnovili v zjednodušenej forme, sú doplnené o jemne vyrezávané detaily.

  V strede čestného nádvoria je dlažba prerušená otvorom zakrytým doskami . Má tam stáť pomník. Aby sa návštevníci vychádzajúci z paláca, najmä budúci štátnici z cudziny, mohli pozrieť na príťažlivý tučný okrúhly konský zadok. Zadok legendárneho koňa ešte legendárnejšieho Svätopluka od slovenského sochára. Legendy totiž z jednoznačne zápornej postavy stredoeurópskych dejín urobili romantického hrdinu “mierumilovných” Slovanov. Najmä legendy marxistickými historikmi a ich pokračovateľmi prostredníctvom literárnych diel pochybnej kvality povýšené na úroveň “vedeckej pravdy”. Akoby sa skutočne každý donekonečna opakovaný nezmysel musel stať pravdou.

  Stihomamom velikášstva hnaný Napoleon spôsobil na začiatku 19. storočia utrpenie a smrť tisícov Európanov. Dnes je za to vo Francúzsku (a, bohužiaľ, nielen tam) chápaný ako veľký hrdina a zjednotiteľ Európy. Pritom mu išlo len o naplnenie osobnej ctižiadosti byť cisárom, prípadne vládnuť celému svetu. Svätopluk bol rovnako ako Napoleon chorobnou ctižiadosťou ovládaný psychopat. Odstránil Rastislava a zmocnil sa jeho územia. Vojenskou silou ich krajiny “zjednotil”, obyvateľstvo si podrobil. Príležitostne svojich poddaných predával do otroctva. Žiakov a pokračovateľov Cyrila a Metoda vyhnal z obsadeného územia. Asi mu vyčítali jeho hriechy. Nie všetci obyvatelia takzvanej “veľkej” Moravy boli vládou svojho panovníka, ktorý údajne dostal od pápeža kráľovský titul, nadšení. Hlavy podrobených kmeňov (dnes sa im v literatúre hovorí kniežatá) hľadali podporu u silnejších nemeckých panovníkov. Tí, samozrejme, radi prijali ponuku proti nemu bojovať, hoci niektoré zo Svätoplukových manželiek (mnohoženstvo bolo bežné, Svätopluk mal iste doma celý hárem) boli ich sestrami či sesternicami. Preto tie v histórii známe vojny medzi “dobrými” Slovanmi a “zlými” Nemcami.

  A za to všetko mu dnes, po tisíc rokoch, niekto stavia v Bratislave na ploche tereziánskeho hradného Čestného nádvoria jazdecký pomník. Má stáť na terase pred bratislavským hradným palácom ako stojí jazdecký pomník princa Eugena Savojského (vodcu víťazných kresťanských armád nad pohanskými Turkami) pred reštaurovaným kráľovským hradom v Budíne. Ibaže omnoho skromnejší. Hlavný ideológ myšlienky, aktívny súdruh eštebák agent s krycím menom Pamir, inicioval v minulosti pomníky komunistickým potentátom. Žeby bol po roku 1989 zmenil kabát?

  Nemal by sa na Hrade postaviť aj pomník Hitlerovi? Veď nie vďaka Jankovi Alexymu, ale len vďaka 2. svetovej vojne hradný palác v Bratislave ešte vôbec stojí. Bol už pripravený projekt na odstránenie ruiny. Na jej mieste mali vyrásť novostavby podľa víťazného projektu bratov La Padula z Ríma! Vojenské udalosti tomu barbarskému činu včas zabránili.

  Svätoplukov pomník na Hrad skutočne nepatrí. Ani keby bol od najslávnejšieho svetového sochára. Ani keby bol pozlátený.

  Štefan Holčík

 10. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Pri soche Svätopluka prekáža autor aj námet diela
  Tri desiatky slovenských umelcov a teoretikov umenia poslali list trom najvyšším ústavným činiteľom, v ktorom kritizujú sochu Svätopluka na Bratislavskom hrade

  BRATISLAVA 4. júna (SITA) – Niektorí slovenskí umelci sú proti soche Svätopluka na Bratislavskom hrade, prekáža im autor diela aj námet skulptúry. Trom najvyšším ústavným činiteľom poslali otvorený list, pod ktorý sa podpísali zhruba tri desiatky umelcov a teoretikov umenia. Nesúhlasia “so zámerom umiestniť jazdeckú sochu kráľa Svätopluka od dvorného sochára KSS Jána Kulicha v areáli Bratislavského hradu”. K signatárom patria okrem iných vedúci Ateliéru súčasného obrazu Fakulty umení Technickej univerzity Košice Rudolf Sikora, kurátor a teoretik umenia Slovenskej národnej galérie Aurel Hrabušický, vedúci Katedry pedagogiky výtvarného umenia Trnavskej univerzity Blažej Baláž, vedúca Ateliéru IN Ilona Németh a vedúci Neateliéru Dezider Tóth, obaja z Vysokej školy výtvarných umení, kurátor Galérie Cypriána Majerníka a šéfredaktor novín Jazdec Richard Gregor, prezident AICA-Slovakia, riaditeľ galérie SPACE a šéfredaktor časopisu Flash Art CZ/SK Juraj Čarný či riaditeľ kultúrnych zariadení Petržalka Ladislav Snopko. Sochu by mali odhaliť v nedeľu za účasti najvyšších politických osobností Slovenska.

  Prvá výhrada umelcov smeruje voči Kulichovi, ktorý je úzko prepojený s normalizáciou a bol členom Ústredného výboru KSS. “Autora sochy, popredného funkcionára už po niekoľký raz verejne rehabilitujete a bagatelizujete jeho normalizačné zásahy do slovenskej kultúry a umeleckého školstva – ako konsolidačný rektor Vysokej školy výtvarných umení v období rokov 1973-89 bránil množstvu výrazných talentov v štúdiu,” píšu v liste umelci. Fakt, že autorom je normalizátor, je podľa umelcov dôkazom dvadsaťročného vývoja Slovenska nie k “sebareflexii, ale k opätovným deformáciám a tichému návratu starých kádrov.” Ako píšu umelci, toto nie je prvý prípad využitia komunistických umelcov. Ján Kulich robil aj bustu Jozefa Miloslava Hurbana a sochu Vítanie pred budovou parlamentu, Ladislav Berák je autorom busty Andreja Hlinku v národnej rade a Ľudmila Cvengrošová busty Alexandra Dubčeka pred parlamentom, upozornili umelci. “Na takéto inštitúcie nemôžeme byť nikdy patrične hrdí. Politikmi objednané diela zrkadlia mentalitu zadávateľov, sú výsmechom a diskreditáciou odbornej verejnosti. Vysielajú o Slovensku zlý signál do sveta. Vizuál slovenskej politickej elity je aj po viac ako dvadsiatich rokoch od Nežnej revolúcie evidentne normalizačný.”

  Autorstvo sochy nie je jedinou vecou, s ktorou majú umelci problém. Prekáža im aj obsahový námet sochy, o ktorom tvrdia, že politici chcú doháňať 19. storočie. V liste Svätopluka titulujú kráľom v úvodzovkách. “Nepotrebujeme dobiehať 19. storočie, potrebujeme diela, ktoré nás prinútia uvažovať a zanechajú svedectvo o svojej dobe. Svojím krokom ste toto myslenie u občanov Slovenska opäť nepodporili. Vytvárajme diela, ktoré nebudú historizujúcim paškvilom,” vyzývajú umelci. “V predvolebnom čase a bez odbornej diskusie ste do verejného priestoru arogantne umiestnili ďalší pseudosymbol, ktorým demonštrujete návrat k normalizačnej estetike,” hnevajú sa umelci.

 11. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  bez ohladu na moj nesuhlas, kto je vlastne autorom? podla Holcika Visvader, podla SITA Kulich … azda to nakoniec bude podla jednej pesnicky “ja mnozina, ty mnozina, urobime prienik, v nom sa zraci vysledok, maly schizofrienik” …

 12. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Kto je autorom čoho:

 13. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Svätopluk
  Nedeľa 6.6.2010 20:15 Jednotka
  Dokumentárny film o vznikajúcej soche kráľa Svätopluka na koni, ktorá bude umiestnená na Bratislavskom hrade v rámci jeho celkovej rekonštrukcie.
  Slovenská republika 2010

  Odhalenie sochy Svätopluka
  Nedeľa 6.6.2010 21:00 Jednotka
  Priamy prenos
  Slovenská republika 2010

  Zdroj: STV

 14. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  ———————————————————————————–
  Doba sa nemení,človek by povedal že šance na sochy majú len Čumilovia a podobné polorecesie.Opak je pravdou.Trošku sa divím,že tam nepostavili sochy Busha a Putina .Tý tam dokazateľne boli.
  Mám obavy ,aby s tých čo sú:” TERACKY SOM MAJOROM JA”,nevyzbrojili Sveťa kalašnikovom.
  Dúfam,že autor bude ocenený aspoň vyznamenaním Pribinovým krížom

 15. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Autor návrhu sochy:
  akademický sochár prof. Ján Kulich

  Zdroj, ďalšie fotografie a výkresy osadenia: TU.

  SITA, 5. apríla 2010
  Leto prišlo tohto roku skôr…

 16. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  ospravedlnujem sa za moju infantilnu reakciu, hmm, to je ked sa clovek ponahla a “necita” … zrejme sa viac prejavila moja politicka zaujatost … :(

 17. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  – okrem toho Svätopluk žil v 9. storočí. socha má viac gotických prvkov (napr. ostrohy, štít na nohe či čo to je a mnohé iné). či autor nabral inšpiráciu na ten krátky kabátik v detvianskom kroji je mi záhadou, no jasné je, že detviansky kroj mal krátku košeľu preto, lebo Detvianci kradli u pánov. žeby sofistikovaný odkaz pána umelca na praktiky našej súčasnej vlády?
  – Svätopluk, vládca (o kráľovi nemôže byť reči) krajiny jeho súčasníkom známej ako Morava (prívlastok “veľká” použil až o cca 100 rokov neskôr byzantský cisár Konštantín Porfyrogennetos a znamenal VZDIALENÁ), sídlil na území dnešnej Moravy, t.j. buď v oblasti Uherského Hradiště prípadne Milulčíč. Nie je dôvod, prečo by mal vyť práve on na bratislavskom hrade – neexistuje žiadna zmienka o jeho prítomnosti na ňom.
  Mimochodom, tento Svätopluk hádzal polená pod nohy Metodovi (Konštantín-Cyril už bol mŕtvy) a vyhnal jeho žiakov t.j. aj celú SLOVANSKÚ liturgiu z krajiny, aby ju nahradil latinský rítus. Je zaujímavé, že tí istí velebia Svätopluka, čo aj Cyrila a Metoda!
  stačí?

  v domčeku pod vodopádom, 04.06.2010 22:00, v inej internetovej diskusii

 18. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladaju obcania danami
  tak ako by sa ta socha nehodila na strechu kaviarne bystrica tak sa nehodi ani pred bratislavsky hrad. Cervene kryptokomunisticke prasce nemali nikdy cit pre historiu , coho dokazom je aj znicene bratislavske podhradie. Ja verim, ze raz pride konecne doba, ked komancovia nafasuju majzliky a kladivka a pekne rucne rozoberu most SNP a mozu spolu s nim rozobrat aj sochu Svatopluka. Banda cervena sa absolutne nezmenila, zasa si stavaju pomniky bez stipky vkusu a respektu k historii a obcanom.

  :smt097 :smt097 :smt097

 19. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Skôr by som ju umiestnil niekde v Nitre. Ale i tak nechápem význam stavania sochy v dobe keď sa vykrádajú archeologické lokality a vláda s tým nič nerobí. Stále melú o úcte k predkom a nič nerobia.

 20. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Paška akurát perlí a nadomnou akurát vysávajú(asi ich musím udať rušia túto kvetnatú a stupidnú reč).Tak toto prečkalo všetky moje očakávania.
  Zhrniem to takto:
  PAŠKAVIL A PAŠKVIL

 21. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Ján Hoffstädter, vedúci katedry Socha, objekt, inštalácia na VŠVU, považuje za obludný už spôsob vzniku tohto diela. „Samotnej soche možno vyčítať všeličo, je tam použitých mnoho nezmyselných prvkov a symbolov. Celá jej modelácia a osadenie pôsobia veľmi zvláštne.
  Čítajte viac a pozrite si videozáznam rozhovoru s historikom Milanom Zemkom z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied: TU

 22. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  …čakal so tu ostré reakcie,ako toto ticho. Buď to nikoho z tejto komunity nezaujíma,alebo Svätopluk je posvätné zviera?
  Stalo sa,čo som si myslel už nezažijem.PRAVÁ SOCIALISTICKÁ OSLAVA ,už som len čakal,kedy sa začne skandovať “PODNIKATELIA ZDRAVIA PRVÝ MÁJ!!!”PlÁN ZISKU SPLNÍME NA DVESTO PERCENT” .
  Chýbal tam zakladateľ štátu a lietajúci pijan Tak sa s toho stala ,tak ako bolo plánované verbovanie voliča v priamom prenose,aby občan pochopil správny Smer,národný.Vo verejnoprávnej televízii týždeň pred voľbami druh takejto demagógie nemal čo robiť,vlastne nikdy sa to nemalo vysielať v priamom prenose.
  Bývali komunistí odhaľujú sochu bývalému “kráľovi”,z feudálneho sídla chcú urobiť pútnické miesto…
  Prejavy naších predstaviteľov boli slušne povedané prehnané.
  Odznelo poďakovanie aj archeológom:Viete niekto odpovedať začo?Čo spoločné majú archeológovia s touto sochou?Možno boli myslení tí,čo ho robili na hrade výskum?Že ho ukončili do volieb?Dúfam že nemali stranícku úlohu nájsť svätoplukovu korunu,alebo čosi podobné…
  ………………………………………………………………………………………………
  Tento jazdec na koni NIKDY PRE MŇA NEBUDE SVäTOPLUK,ostane jazdcom na koni.Obyčajná socha pripomínajúca predminule storočie,bez historického významu,bez umeleckého významu,ktorá je možno remeselne dobre prepracované zosobnenie infatilných predstáv senilného rojčiaceho umelca,poplatného každej dobe a túžob stredne starého premiera,ktorý v túžbe po moci je schopný urobiť z Martina Ludera(Luthera),slovenského kominára emigraujúceho do ameriky,kde ho potomkovia maďaro-čechov nechali zastreliť.
  ……………………………………………………………………………………………………….
  Hľadám nihilistov,ktorý nájdu čo najviac paškvilov na tomto diele.Kto ste si všimol nejaký historický nezmysel na tejto soche ,nech napíše aké.

 23. Mňa osobne to pseudostaroslovenskonárodnoštátotvorné blúznenie a kvičanie červených svíň nijako nedojíma, počkám si na normálneho ministra kultúry nech toho chudáka aj s tým koňom dajú preč, trebárs Ficovi do vinohradu, nech tam plaší škorce, na viac aj tak nemá.

 24. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Odhalili ho na koni pred Bratislavským hradom

  BRATISLAVA 7. júna (SITA) – Sochu Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu odhalili dnes večer za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov. Pomník podľa prezidenta Ivana Gašparoviča vyjadruje “našu zakorenenosť a podstatu.“ Hlavu štátu tiež trápi, že po Svätoplukovom panovaní prišlo niečo, čo trvá možno dodnes – malosť elít a roztrieštenosť. Veľká Morava podľa Gašparoviča predstavuje prameň, z ktorého sa slovenská kultúra napája aj dnes. Spojená Európa pokračuje podľa prezidenta vo Svätoplukovom posolstve – jednote a solidarite.

  Predseda parlamentu Pavol Paška vyzdvihol Svätopluka ako symbol jednoty a spolupatričnosti. Odmietol akékoľvek pochybnosti o umiestnení jeho sochy na nádvorie Bratislavského hradu. Podľa neho ak je Hurban symbolom slovenského parlamentarizmu, Svätopluk je symbolom štátnosti. Ľudí, ktorí spochybňujú všetko veľké, čo Slovensku história dala, ako napríklad Jánošíka či Dubčeka, označil za národných nihilistov, ktorých “ženie závisť, hnev a nenávisť“.

  Premiér Robert Fico vidí v odhalení sochy Svätopluka na hrade zrodenie druhého piliera národného a štátotvorného sebavedomia, ktorý začíname budovať. Ak vierozvestcov Cyrila a Metoda vnímajú Slováci ako základný pilier kultúrneho povedomia, za Svätoplukom stojí štátotvorná tradícia. Podľa neho tu Svätopluk historicky účinkoval dávno pred svätým Štefanom a pred svätým Václavom, čo “dokazuje, že na tomto území súvisle žijeme pätnásť storočí”.

  Socha spolu s podstavcom je vysoká 7,8 metra. Vzpínajúci sa kôň so Svätoplukom je odliaty z bronzu, podstavec zo žuly. Na podstavci je plaketa s textom “Svätopluk”, pod ním “Kráľ starých Slovákov” a začiatok textu buly pápeža Jána VIII., ktorú Svätoplukovi poslal v roku 880.
  Hlinenú predlohu súsošia aj s autorskými právami daroval národnej rade bezodplatne akademický sochár Ján Kulich, okrem iného autor mnohých sôch bývalého režimu.

  Voči ceremónii i osobe autora pomníka vyslovovali pred hradom nesúhlas mladí umelci s červenými transparentmi. Podľa nich ide o mocenské gesto bez akejkoľvek diskusie, značkovanie územia a pozostatok myslenia 19. storočia. Verejný priestor číslo jeden, Bratislavský hrad, si podľa nich týmto rozhodnutím prisvojila terajšia vládna garnitúra a Slovensko sa po dvadsiatich rokoch vracia k normalizácii, ktorú v minulosti prezentoval aj autor súsošia Kulich.

  Pomník postavili napriek tomu, že na jeho zhotovenie nevyzbierali plánovanú sumu peňazí. Občianske združenie Svätopluk, ktoré založili prezident, predseda NR SR a premiér, vybralo podľa údajov zverejnených na internetovej stránke zhruba 122 650 eur. Náklady na stavbu sochy a jej osadenie vyčíslil ešte v marci Fico na 270-tisíc eur. Predseda vlády pôvodne predpokladal, že na dielo sa vyzbierajú veľké firmy do troch týždňov. Nakoniec jedinou spoločnosťou, ktorá prispela sumou 16 600 eur, sú Hornonitrianske bane. Drvivú väčšinu prispievateľov tvorili poslanci, ministri a nominanti Smeru-SD, každý dal po tisíc eur.

  Okrem veľvyslancov väčšinu oficiálnych hostí tvorili ministri, poslanci a nominanti strany Smer-SD.

 25. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Hornonitrianske bane Prievidza: Príspevok baní na sochu Svätopluka

  BRATISLAVA 8. júna – Hornonitrianske bane Prievidza prispeli na sochu Svätopluka z prostriedkov Nadácie bane pre zdravie, vzdelanie, kultúru a šport regiónu.

  Podporu kultúry, športu, humanitnú činnosť považujeme za neoddeliteľnú súčasť svojich verejných aktivít. Pre tento účel sme v roku 2004 založili vlastnú nadáciu. Súčasťou jej poslania je aj zachovávanie kultúrneho dedičstva. Z tohto dôvodu podporujeme tvorbu literárnych a umeleckých diel, ktorých kultúrny a spoločenský rozmer presahuje hranice regiónu. V súlade s týmto poslaním sa správna rada nadácie rozhodla podporiť aj vybudovanie sochy Svätopluka.

  Finančnou základňou nadácie sú dobrovoľné príspevky a dary od sponzorov, jednotlivcov z radov vedenia spoločnosti, zamestnancov a verejnosti.

  PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

 26. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  On vie ako vyzerá smädný kôň… a naozaj je Svätopluk posvätné zviera,len na koňa si Janko dovolil,a ten si teda dovolí na hocijaké veľké zviera.Ešte jedno promile a zaútočí na meč že je krátky ,ďaľšie bude ,že ten bradatý vychrtlý,malý šašo čo sedí na tom smädnom koňovi?Prosím vás to je čo?Toto má byť Svätopluk?Veď to hádam ani Slovák nieje,lilipután to je…..
  myslím ,že si musíme počkať až po volbách,potom povie čo si o soche myslí.
  http://spravy.pravda.sk/slota-socha-svatopluka-sa-nevydarila-kon-vyzera-ako-smadny-po8-/sk_domace.asp?c=A100608_155000_sk_domace_p23

 27. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Starí Slováci ovládli naše územie začiatkom 21. storočia: aha!

 28. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Staré Mesto sochu ako takú nepovoľovalo, iba dostalo ohlášku, ktorá postačuje. Ako povedala hovorkyňa miestneho úradu Alena Kopřivová, pri prestavbe Hradu vedeli, že tu bude nejaká socha a povolili ju, ale jej podobu nepoznali.

  Koncepcia umiestňovania sôch a pamätníkov v meste zatiaľ neexistuje, donedávna ju neumožňoval štatút mesta. Teraz sa situácia zmenila a na koncepcii pracuje Mestský ústav ochrany pamiatok.
  Čítajte viac: TU.

 29. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  … Šermiarskemu majstrovi Petrovi Kozovi, ktorý sa v historickej výzbroji a historickom výstroji naozaj vyzná, sa to nepozdáva. Voči zobrazeniu Svätopluka má vážne výhrady. „Osobne by som od umelca očakával, že ak nerozumie tomu, čo zobrazuje z vecného hľadiska, vyhne sa konkrétnostiam a urobí abstraktný obraz skutočnosti,” hovorí. „Ak však zobrazuje odev, zbrane a postroj, mal by si prizvať odborníka.”

  Dominanta sochy, meč je podľa Kozu nepekný. Okrem toho, táto zbraň nebola typicky slovanská. Slovania podľa neho vyrábali skvelé sekery a oštepy, ale meče sa dovážali z Franskej ríše a od severanov. „Vtedajšia technológia výroby ocele totiž potrebovala využívať bahennú železnú rudu, v ktorej je hornina zvetraná a ktorá sa u nás nevyskytuje. Naša ruda je kamenná a obsahuje vyššie percento síry a fosforu, ktoré spôsobujú lámavosť za tepla a za studena. Preto existoval ríšsky zákaz vývozu mečov Slovanom, vďaka ktorému sa meče dostávali k nám buď ako pašovaný tovar, alebo ako korisť. Domáce meče boli ťažkopádne, pretože museli vyvážiť zraniteľnosť materiálu hmotou. Tvar bol ponáškou na franské meče a meč sochy sa, žiaľ, ani na jednu z foriem neponáša,” vysvetľuje historik.

  Konský postroj na soche je podľa Kozu nefunkčný. Štít mohol byť kruhový, ale problémom je potom znak dvojkríža. „Slovenský znak z 19. storočia na štíte z 9. storočia je viac ako problémový,” hovorí. „Ak sa znak navyše vyskytuje aj na nákolenniciach, ktoré sú samy osebe produktom vývoja zbrojí oveľa mladšieho dáta a nikdy nemali tvar ako na soche, je to na zamyslenie. Najhoršie je však, že nákolennice vôbec vidieť. Vtedajší ľudia totiž dôsledne zachovávali hierarchiu. Kráľ alebo knieža boli dôstojné osoby a táto dôstojnosť bola symbolizovaná dĺžkou šatu. V tomto prípade určite pod kolená.”

  Veľký problém je aj koruna (aj keď Svätopluk v skutočnosti kráľom nebol, ale povedzme). „Ak opomenieme pravdepodobnosť iného tvaru koruny, čo je vec estetiky a umeleckej licencie, chýba minimálne jeden atribút. Každý kráľ je predovšetkým kniežaťom a ako taký má mať pod korunou kniežaciu čiapočku.”

  Marian Jaslovský
  Čítajte viac: TU

 30. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Jedno je to aj Japoncom. Svojimi kamerami a fotoaparátmi lapajú všetko naokolo, každý pixel svojho okolia. Teda aj Svätopluka. „I like,” odpovedá mladá Japonka, akoby to bola najsamozrejmejšia otázka na svete a nesmelo sa informuje, prečo ma to zaujíma.

  Vravím jej, že jej autor je predstaviteľ komunistickej garnitúry a je zviazaný so starým režimom. Navyše, umelci majú voči stvárneniu výhrady. Mladá počúva len zo slušnosti a rýchlo sa lúči. Jej to asi znie tak, ako by to znelo mne, keby mi oduševnene rozprávala o oficiálnych umelcoch dynastie Meidži.
  Čítajte viac: TU

 31. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Bude vraj hľadať riešenie, ktoré bude „historicky korektné, bude s ním väčšina ľudí súhlasiť a nemalo by byť príliš nákladné“. Sochu vraj ešte nevidel, hrad si obhliadne dnes.

  „História ľudstva pozná nepreberné množstvo vybavovania si svojich kultúrno­socio­ politických názorov aj takýmto spôsobom,“ reagoval Paška na to, že Sulík chce skúmať sochu. „Poznáme búranie sôch, pálenie kníh, ničenie obrazov. K tomu sa nebudem vyjadrovať, to je slobodná vôľa každého. Je mi z toho celého smutno.“
  Čítajte viac: TU

 32. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Jedno je to aj Japoncom. Svojimi kamerami a fotoaparátmi lapajú všetko naokolo, každý pixel svojho okolia. Teda aj Svätopluka. „I like,” odpovedá mladá Japonka, akoby to bola najsamozrejmejšia otázka na svete a nesmelo sa informuje, prečo ma to zaujíma.

  Vravím jej, že jej autor je predstaviteľ komunistickej garnitúry a je zviazaný so starým režimom. Navyše, umelci majú voči stvárneniu výhrady. Mladá počúva len zo slušnosti a rýchlo sa lúči. Jej to asi znie tak, ako by to znelo mne, keby mi oduševnene rozprávala o oficiálnych umelcoch dynastie Meidži.
  Čítajte viac: TU
  Reakcia “z druhého brehu”: TU

 33. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  V Sme by sa mohli už spamätať, ako sochy Maďarov, Poliakov atď im nevadia, ale socha Svätopluka ano.

 34. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  SVÄTOPLUK: K soche sa dnes nikto nehlási
  Občianske združenie Svätopluk, ktoré zbieralo peniaze na dielo, založili traja najvyšší ústavní činitelia. Ich tlačové oddelenia nevedia však nič o nákladoch na stavbu

  BRATISLAVA 8. júla (SITA) – Mesiac po odhalení sochy Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu nevie nikto povedať, ako a za aké peniaze sa dielo postavilo. Prostriedky na pamätník zbieralo Občianske združenie Svätopluk, ktoré založili prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico.

  Napriek tomu, že súsošie stojí na Bratislavskom hrade, ktorý spravuje Národná rada SR, tlačové oddelenie parlamentu o stavbe sochy a nákladoch na ňu nič nevie, odkázalo agentúru SITA na občianske združenie. Osobou oprávnenou konať v mene združenia je pritom predseda národnej rady Paška, združenie oficiálne sídli na Námestí A. Dubčeka 1, teda na adrese parlamentu a webstránka združenia je registrovaná na vedúceho kancelárie NR SR a nového poslanca Smeru-SD Viktora Stromčeka. Na e-mail s otázkami o financovaní pomníka združenie agentúre SITA neodpovedalo viac ako dva týždne.

  Hovorca prezidenta Marek Trubač konštatoval, že hlava štátu darovala pri vzniku OZ Svätopluk tisíc eur, ďalšie podrobnosti o stavbe sochy nemá, podľa neho to zastrešuje parlament.

  O nákladoch nič nevie ani šéf tlačového oddelenia Úradu vlády SR a nový poslanec Smeru-SD Branislav Ondruš, podľa neho tieto otázky rieši občianske združenie.

  Socha Svätopluka stojí na Bratislavskom hrade z iniciatívy končiaceho premiéra. O postavení jazdeckého súsošia Fico hovoril už v júni 2007. “Kým cyrilometodskú národotvornú a kultúrnotvornú tradíciu rozvíjali všetky slovenské kresťanské cirkvi, svätoplukovskú štátotvornú tradíciu nerozvíjal nik, nik sa o ňu nestaral, ani sa, žiaľ, o ňu nestará náš nezávislý štát. Táto úloha stojí pred slovenskými školami, pred slovenskými vzdelancami, pred slovenskou inteligenciou, ale aj pred nami, politikmi. Pýtajme sa sami seba – ako to, že na Bratislavskom hrade nestojí Svätoplukova socha na koni,“ uviedol vtedy. Ambíciu neskôr viackrát zopakoval, napríklad pri kontrolných dňoch počas rekonštrukcie Bratislavského hradu. Svätopluka označil za prvého kráľa starých Slovákov. Nikto okrem samotného premiéra, ktorému v historických otázkach radil Drahoslav Machala, však nevedel konkretizovať čokoľvek bližšie k ohlasovanému plánu stavby pomníka. Ešte koncom roka 2009 tlačové oddelenia parlamentu a úradu vlády čokoľvek popierali. O dva mesiace neskôr traja najvyšší ústavní činitelia zvolali tlačovú besedu, na ktorej oznámili, že na Bratislavskom hrade bude stáť socha Svätopluka na koni a že zakladajú občianske združenie, ktoré vyzbiera na dielo predpokladaných 270 tisíc eur.

  “Občianske združenie založili traja najvyšší ústavní činitelia, aby tým jasne deklarovali svoje odhodlanie podporovať kultúrnu a národnú hrdosť našich občanov, šíriť národné povedomie a rozvíjať historické tradície, ktoré sa viažu k slovenskej štátnosti. Zároveň chcú týmto spôsobom garantovať dôveryhodnosť združenia v očiach verejnosti a osobne dohliadať nad efektívnym vynakladaním vyzbieraných finančných prostriedkov, ktoré sú určené výlučne na podporu historických a kultúrnych pamiatok a symbolov Slovenska,” píše sa na stránke OZ. Zároveň uvádza zoznam darcov, ktorí na sochu prispeli sumou do 130 tisíc eur. Ide o menej ako polovicu avizovaných nákladov na zhotovenie sochy.

 35. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Navrhuje nepodarenú sochu Svätopluka vrátiť jej objednávateľovi
  Spájanie panovníka Veľkej Moravy Svätopluka s odkazom dvoch totalitných režimov 20. storočia a účelovými politickými hrami donedávna vládnucej garnitúry nie je podľa podpredsedu OKS Ondreja Dostála dôstojným pripomenutím si významu tejto historickej osobnosti, ale jej výsmechom a urážkou

  BRATISLAVA 20. júla (SITA) – Občianska konzervatívna strana (OKS) navrhuje podľa podpredsedu strany Ondreja Dostála vrátiť nepodarenú jazdeckú sochu Svätopluka jej objednávateľovi, občianskemu združeniu Svätopluk. “Socha bola v priestoroch Bratislavského hradu umiestnená v rámci predvolebnej kampane strany Smer-SD, pričom nie je známe, kto a akým spôsobom oficiálne rozhodol, že sa stane súčasťou týchto priestorov. Nápis na soche propagandisticky slúži historickej mystifikácii Roberta Fica o Svätoplukovi ako kráľovi starých Slovákov. Autorom sochy je popredný umelec z obdobia komunistického režimu a normalizácie. Na štíte sochy je umiestnený dvojkríž, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy,” uviedol dnes pre agentúru SITA Dostál. Spájanie panovníka Veľkej Moravy Svätopluka s odkazom dvoch totalitných režimov 20. storočia a účelovými politickými hrami donedávna vládnucej garnitúry nie je podľa neho dôstojným pripomenutím si významu tejto historickej osobnosti, ale jej výsmechom a urážkou. OKS preto navrhuje vrátiť nepodarenú sochu jej objednávateľovi.

  Proti soche Svätopluka pred Bratislavským hradom sa začiatkom júna vyjadrili aj členovia slovenskej výtvarnej a umenovednej obce v otvorenom liste, ktorý adresovali prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, vtedajšiemu šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi a premiérovi Robertovi Ficovi ako aj občianskemu združeniu Svätopluk, ktoré sochu dalo postaviť. Dnes sa pripomenuli novému predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi. “Ako nového predsedu parlamentu Vás vyzývame k odstráneniu sochy z areálu Hradu. Dúfame, že pri Vašom rozhodovaní vezmete do úvahy aj názor odbornej verejnosti, ktorá vo veľkej miere odsúdila toto politické gesto predchádzajúcej vlády,” napísali iniciátori otvoreného listu umelci Michal Moravčík a Jana Kapelová. Otvorený list podpísalo viac ako 100 predstaviteľov z oblasti umenia a umenovedy.

  Socha Svätopluka stojí na Bratislavskom hrade z iniciatívy expremiéra Roberta Fica. O postavení jazdeckého súsošia Fico hovoril už v júni 2007. “Kým cyrilometodskú národotvornú a kultúrnotvornú tradíciu rozvíjali všetky slovenské kresťanské cirkvi, svätoplukovskú štátotvornú tradíciu nerozvíjal nik, nik sa o ňu nestaral, ani sa, žiaľ, o ňu nestará náš nezávislý štát. Táto úloha stojí pred slovenskými školami, pred slovenskými vzdelancami, pred slovenskou inteligenciou, ale aj pred nami, politikmi. Pýtajme sa sami seba – ako to, že na Bratislavskom hrade nestojí Svätoplukova socha na koni,“ uviedol vtedy. Svätopluka označil za prvého kráľa starých Slovákov.

 36. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Sochou sa bude zaoberať komisia odborníkov
  Komisia, ktorú dal zostaviť predseda NR SR Richard Sulík, sa bude zaoberať nielen opodstatnenosťou jazdeckej sochy pred Bratislavským hradom, ale aj jej financovaním.

  BRATISLAVA 20. júla (SITA) – Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) sa dnes s novinármi stretol pred Bratislavským hradom blízko jazdeckej sochy Svätopluka, ktorého v noci oblepili kartónom mladí aktivisti zo zoskupenia UM! Kartón zo sochy dala NR SR hneď odstrániť. Sulík považuje túto akciu za zviditeľnenie sa istej skupiny mladých ľudí, vec nebude riešiť ani polícia. Predsedovi Národnej rady SR sa socha akademického sochára Jána Kulicha, okrem iného autora mnohých sôch bývalého režimu, nepáči, ale o jej budúcnosti rozhodnú odborníci. “Zriadime expertnú komisiu. Poveril som zostavením tejto komisie historičku Marínu Závadskú zo SAV,” oznámil Sulík. Dodal, že onedlho oznámi mená aj ďalších členov komisie. “Komisia posúdi, čo to je za sochu, má tu byť, nemá tu byť, či by jej náhodou niekde nebolo lepšie, čo je to za nápis, je dobrý, je zlý, predloží nejaké návrhy a potom uvidíme, že čo,” uviedol. Sulík však poznamenal, že nechce vo veci konať unáhlene a počká si na stanovisko komisie, ktorá by sa mala zaoberať aj financovaním sochy. Odborníci by sa mali vyjadriť aj k symbolu, ktorý má socha Svätopluka na štíte a pripomína znak Hlinkovej gardy z vojnového slovenského štátu. “Potom sa budem snažiť nájsť riešenie, ktoré je celospoločensky prijateľné,” povedal.

  Proti soche Svätopluka pred Bratislavským hradom sa začiatkom júna vyjadrili aj členovia slovenskej výtvarnej a umenovednej obce v otvorenom liste, ktorý adresovali prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, vtedajšiemu šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi a premiérovi Robertovi Ficovi ako aj občianskemu združeniu Svätopluk, ktoré sochu dalo postaviť. Dnes sa pripomenuli novému predsedovi parlamentu Sulíkovi. “Ako nového predsedu parlamentu Vás vyzývame k odstráneniu sochy z areálu Hradu. Dúfame, že pri Vašom rozhodovaní vezmete do úvahy aj názor odbornej verejnosti, ktorá vo veľkej miere odsúdila toto politické gesto predchádzajúcej vlády,” napísali iniciátori otvoreného listu umelci Michal Moravčík a Jana Kapelová. Otvorený list podpísalo viac ako 100 predstaviteľov z oblasti umenia a umenovedy.

 37. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  21. 07. 2010, 15:16

  Socha Svätopluka umiestená na nádvorí Bratislavského hradu podporuje podľa ministra vnútra Daniela Lipšica skôr zlý vkus ako fašizmus. Vyhlásil to na margo toho, že na štíte tohto kniežaťa je umiestnený rovnoramenný dvojkríž v kruhu, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy.

  Podľa jeho slov však ide o čisto odbornú záležitosť, ktorú polícia riešiť nebude. “Bolo by zlé, keby sme sa ako politici pasovali do úlohy heraldikov, odborníkov či historikov,” upozornil s tým, že posúdiť vzhľad sochy musia predovšetkým historici, umelci, verejnosť a v neposlednom rade záleží na predsedovi Národnej rady (NR) SR, čo s ňou spraví.

  Minister sa považuje za veľkého prívrženca slobody prejavu, preto by podľa neho nebolo dobré, aby sa preto, že sa niekomu nepáči nejaký výtvor, hneď prechádzalo do roviny trestného práva. “Sme v slobodnej spoločnosti,” dodal.
  Čítajte viac: TU

 38. “Tento Hrad, keď bude definitívne dokončený tak ako je to naplánované, bude čímsi, kde každý rád príde. Myslím si, že to bude pútnické miesto takého Slováka, ktorý príde a chce si na Slovensku, v Bratislave niečo pozrieť,” zhodnotil Fico.

  Stačí byť ignorant a nedouk a hľa.

  BRATISLAVA. Pravicoví extrémisti chcú v auguste v hlavnom meste zorganizovať národnú púť k soche Svätopluka na Bratislavskom hrade. Na akciu, ktorá sa má uskutočniť v sobotu 7. augusta, zvoláva prostredníctvom webovej stránky Slovenskej pospolitosti predseda Matice slovenskej v Púchove a Krajský koordinátor Ľudovej strany Naše Slovensko pre Trenčiansky kraj Marián Mišún. Nacionalisti chcú pochod začať pred budovou Najvyššieho súdu SR.

  Na štíte Svätopluka je umiestnený rovnoramenný dvojkríž v kruhu, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy. Potvrdil to tajomník Heraldickej komisie ministerstva vnútra a autor štátneho znaku SR Ladislav Vrtel. Ten zároveň verí, že jeho použitie nebolo úmyselné, ale išlo len o dôsledok poľutovaniahodného ignorovania historických skutočností bez konzultácie s heraldikom.

  Predseda parlamentu Richard Sulík už avizoval, že zostaví expertnú komisiu, ktorá posúdi, či socha Svätopluka je na správnom mieste. Vytvorením komisie poveril historičku Marínu Závackú a výsledky jej pôsobenia očakáva v priebehu niekoľkých týždňov.

  Aktivisti zoskupenia nazývaného UM! už začali boj za odstránenie sochy Svätopluka z Bratislavského hradu. Z pondelka (19.7.) na utorok vnikli do uzamknutého areálu hradu a zabalili skulptúru do kartónového transparentu, ktorý niesol nápisy ako Socha lži či Nemodifikujte dejiny. Domnievajú sa, že vyobrazený dvojkríž porušuje ustanovenie Trestného zákona o podpore a propagácii skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.

  Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5480453/nacionalisti-pripravuju-narodnu-put-k-soche-svatopluka.html#ixzz0uogSKEli

 39. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  niekde v diskusii som citala, ze ju treba premiestnit do vinice najvacsieho podnikatela ostatneho volebneho obdobia…. celkom dobry napad :-)

 40. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Keď som si prečítal kde sa Kulich inšpiroval(vôbec sa o tom nedá pochybovať),tak som sa pobavil,tá kniha mi prešla cez ruky,a nebolo to až tak dávno,a neprišielsomna to,že to bol umelcov vzor.Ešte aj ostrohu odkukal.

 41. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Gašparovič bol veľmi prekvapený z toho, že sa proti soche zdvihla taká vlna kritiky. Ako však poznamenal v rozhovore pre TASR, kritikou diela nešetrí vyhranená skupina spoločnosti, ktorá brojí najmä proti jej autorovi Jánovi Kulichovi. A to nie je dobre. Umenie je niečo iné ako politika a tak by to malo zostať. Som presvedčený, že socha Svätopluka nemôže byť tak spájaná s politikou, ako sa dnes prezentuje, uviedol.
  Čítajte viac: TU

 42. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Osud Svätopluka by mal byť známy v septembri

  BRATISLAVA 4. augusta (SITA) – Osud sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade by mal byť podľa predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Sulíka (SaS) známy v priebehu septembra. Vtedy by totiž expertná komisia mala priniesť stanoviská k soche. Ako ďalej na dnešnej tlačovej besede Sulík povedal, expertná komisia má posúdiť historickú a umeleckú rovinu. Je tu však aj politická rovina – osadenie sochy tesne pred voľbami, ktoré Sulík považuje za účelové a podľa neho “to bolo úplne zbytočné spolitizovanie“. Zároveň však avizoval, že to nebude kritériom pri rozhodovaní o osude sochy Svätopluka. “Záverečná správa expertnej komisie, to bude to dôležité pre mňa,” povedal. Komisia nevie, aký bude výsledok jej skúmania, zdôraznila na tlačovej besede historička Marína Zavacká, ktorú Sulík poveril zostavením komisie na posúdenie sochy. “Ja viem, že to býva nezvyklé, ale my naozaj nemáme dopredu daný výsledok. Veda vyzerá tak, že dopredu výsledok nemáte a vy sa k nemu musíte dopracovať a niekedy vás veľmi prekvapí,“ povedala s tým, že názory v komisii nie sú jednotné, členov nevyberali podľa názorovej jednoty.

  Sulík zároveň avizoval, že sochu posúdi aj po konzultáciách s právnikmi, autorom diela Jánom Kulichom a poradí sa aj s ľuďmi v jeho okolí a s inými zástupcami politického spektra. “Nie som ani historik, ani odborník na umenie a preto som oslovil Marínu Zavackú z Historického ústavu akadémie vied (Slovenskej akadémie vied – SAV, pozn. redakcie) a požiadal ju o zostavenie skupiny expertov, ktorá by posúdila umeleckú a historickú časť projektu,“ uviedol predseda NR SR. Právnici okrem iného preveria aj údajnú protiprávnosť osadenia sochy.

  Komisia má deväť členov, ktorých Zavacká oslovila najmä na základe ich aktívnej vedeckej činnosti, kreditu vo svojom odbore, podľa odborného záujmu o tému. Sú v nej odborníci na architektúru, výtvarné umenie, dejiny umenia, na archeológiu, dejiny umenia, medievistiku, ale aj na moderné dejiny, napríklad na dejiny nacionalizmu alebo dejiny propagandy. “Komisia vytypovala zásadné odborné oblasti, v ktorých sa žiada dielo posúdiť. Následne oslovila špecialistov na jednotlivé oblasti kvôli posudkom,“ konkretizovala na tlačovej besede doterajšiu prácu komisie, jej členka a zostavovateľka Zavacká. Keď sa komisia zoznámi s posudkami šiestich špecialistov, vypracuje záverečnú správu s odporúčaniami, ktoré môžu mať aj varianty. “Čiže, nielenže ich predseda národnej rady môže a nemusí prijať, ale tam, kde nebude zhoda, budeme uvádzať rôzne variantné odporúčania,“ doplnila Zavacká. Zdôraznila zároveň, že “nie vždy je laikom jasné, že vedecký posudok nie je prezentácia nejakého názoru, akože – “Ja si myslím“, ale vždy sa v ňom musia formulovať podložené argumenty a musí otvorene polemizovať so známymi protiargumentmi“.

  V komisii sú: archeologička zo Slovenského archeologického a historického inštitútu Tatiana Štefanovičová, ktorá pracovala na archeologickom výskume Bratislavského hradu; profesor, archeológ z Filozofickej fakulty (FiF) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Eduard Krekovič, okrem iného špecialista na etnickú interpretáciu a nacionalizmus v archeológii; akademický sochár Ján Hoffstädter, ktorý bol v rokoch 2000 až 2007 rektorom Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) a dnes vedie jej sochársku katedru; hlavný architekt Bratislavy, profesor Štefan Šlachta; taktiež historik Roman Holec – profesor histórie FiF UK, vedecký pracovník Historického ústavu (HÚ) SAV a odborník okrem iného na inštrumentalizáciu dejín pre politické potreby; ďalším historik HÚ SAV je Ján Steinhübel – odborník najmä na dejiny Veľkej Moravy a z HÚ SAV je i Marína Zavacká, ktorá sa v svojej vedeckej práci venuje i dejinám propagandy. V komisii sú taktiež archeológ a múzejník Štefan Holčík špecializujúci sa aj na archeológiu stredoveku a historik umenia, kurátor Vladimír Beskid, ktorý sa venuje medzi iným otázkam politického umenia a umeniu vo verejnom priestore. Posudky pre komisiu spracuje šesť expertov – heraldik, archivár a historik Ladislav Vrtel, historička z HÚ SAV Jaroslava Roguľová, sociálny antropológ Martin Kanovský, historička umenia a prorektorka VŠVU Bohunka Koklesová, historik a didaktik dejepisu Viliam Kratochvíl a archeológ a kurátor Slovenského národného múzea – Archeologického múzea Vladimír Turčan.

  Zavacká sa k soche, jej kvalitám nechce vyjadriť. Nie je na to odborník. Zo svojho profesijného hľadiska však považuje “rituál“ za “jednoznačne využitý v politickej kampani spôsobom, ktorý pripomínal možno povedať – rituály hnutí a politických strán v histórii, ktoré mi neboli sympatické“. “Propagandistické je to určite … propaganda sama o sebe nie je negatívny pojem, propagovať možno veci, ktoré môžu byť na prospech. Propaganda začína byť nebezpečná vtedy, keď neexistuje iná a tu napríklad boli verejnoprávne médiá využité na to, aby sa presadzovala táto jedna – tam je problém,“ uviedla Zavacká s tým, že problém nevidí v tom, že išlo o súčasť politickej kampane, tú si totiž robila každá z politických strán. Upozornila, že komisia zohľadní všetky známe vyjadrenia a k posudku priloží napríklad aj vyjadrenia pri odhaľovaní sochy, od odborníkov, ktorí v komisii nie sú. Bude polemizovať so všetkými názormi. Zavacká pôvodne do komisie chcela osloviť aj historika Matúša Kučeru, okrem iného autora knihy s názvom “Kráľ Svätopluk“. Po jeho ataku na komisiu ešte pred jej vznikom si to rozmyslela. Vo vyhlásení ku komisii, ktoré Kučera podpísal, Zavackú zaprel. Bolo tam totiž napísané, že vyštudovala v Budapešti, pritom Kučera bol jedným z jej učiteľov na Univerzite Komenského. Časť štúdií absolvovala napríklad aj v Budapešti, ale aj inde.

  Túto sobotu mali byť na Bratislavskom hrade pri soche dve stretnutia. Podľa Sulíka, bude len jedno a nepovolená je akcia “kotlebovcov“. Dúfa, že hrad sa “nestane nejakým pútnickým miestom … to by bola veľká škoda“.

  Socha Svätopluka na Bratislavskom hrade je symbolom päť a pol milióna ľudí, tvrdí Sulíkov predchodca, dnes poslanec NR SR za Smer-SD Pavol Paška. Ako ďalej povedal pre médiá v reakcii na vznik komisie k soche Svätopluka, sochu na Hrade umiestnili preto, lebo “Bratislavský hrad bol vždy centrom. Hľadali sme spôsob ako zvýrazniť našu národnú a nejakú územnú identitu a celistvosť a nech už hovorí každý čokoľvek, kráľ Svätopluk jednoducho je symbolom, ktorý prechádzal obdobím nášho národného povedomia, formovania našej štátnosti, nášho jazyka,” dodal bývalý predseda parlamentu Paška. Opačný názor zastáva poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš. “Svätopluk nikdy na Bratislavskom hrade nebol, tak neviem, čo tam robí teraz,” tvrdí Janiš, podľa ktorého postavenie sochy na hrade bolo politickým rozhodnutím. Komisia, ktorá vznikla na posúdenie sochy je potrebná, aby historici rozhodli, či tam patrí alebo nie, dodal Janiš pre médiá.

 43. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Na diskusii Sme som čítal:
  Bolo by sa načim opýtať,
  či si investor splnil zákonnú povinnosť a požiadal KPÚ Bratislava o rozhodnutie o zámere osadiť na nádvorí hradu (NKP) sochu na podstavci a kedy. A zistiť (milá komisia a novinári) či mu bolo vyhovené, kedy mu bolo vyhovené a s akým dátumom mu bolo vyhovené, najmä však by bolo dobré si prečitať odôvodnenie rozhodnutia (ak vôbec nejaké na túto tému existuje), ktoré osadenie schválilo… Asi by to bolo zábavné čítanie so smradlavým odórom pokakaného riaditeľa KPU BA, vystrašeného zo straty koryta, ak by nepodpísal…

  Čítajte viac: http://www.sme.sk/diskusie/1713539/8/13941200/Svatopluk-pritiahol-dve-demonstracie.html

  Neviete niekto existuje povolenie KPÚ,alebo nie?

 44. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Pripájam vyjadrenie Pavla Dvořáka.

  Vydavateľstvo RAK Budmerice – Aktuality

  ==============================================

  Vydavateľstvo Rak dostáva veľa ohlasov k posledným udalostiam spájaných s históriou. Zväčša sa v ohlasoch objavuje podobné stanovisko, ako má autor nasledovného príspevku:

  Pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda som si uvedomil, že máme tento sviatok v kalendári ako štátny a odkazujeme na cyrilometodskú tradíciu, ale na Bratislavskom hrade postavíme sochu Svätoplukovi, ktorý oslepil svojho strýka a nechal ho zhniť v bavorskom žalári (netvrdím, že iní nerobili podobne) a vyhnal Metodových žiakov z Veľkej Moravy. Kde je tu nejaká integrita a logika? Neviem. Zvláštne, že na to nikto nepoukázal a že “ústavným činiteľom” to nikto neosvetlil. Mali by sme skôr postaviť sochu Rastislavovi – lenže ten nebol “kráľ” :-).

  Peter Kodada

  Poznámka Pavla Dvořáka:

  Bol som opakovane vyzvaný, aby som sa k starým Slovákom, Konštantínovi a Metodovi, Svätoplukovi, Matúšovi Čákovi a podobným témam vyjadril ako historik. Neurobil som to, a ani neurobím. Nejde o históriu, ale o politiku, a do politiky sa nemiešam; napokon, nemám k tomu ani dosť informácií. Ako historik som problematiku starých Slovákov, slovanských vierozvestov a podobne, rozobral v knihe Stopy dávnej minulosti (Zrod národa) http://www.vydavatelstvorak.sk/product/stopy-davnej-minulosti-3-zrod-naroda-7/. Tam je všetko, čo viem. Prečítajte si ju, mala úspech, takmer sa vypredala, máme na sklade posledných tristo výtlačkov!

  Jednoducho nemôžem povedať na piatich riadkov to, na čo som potreboval knihu. K Matúšovi Čákovi som sa vyjadril na požiadanie autorov rovnomennej rockovej opery, ktorí moje odmietavé stanovisko veľmi umne vložili do svojho predstavenia. Aj to sa mi vidí adekvátne. Ale určite sa k Matúšovi Čákovi vrátim aj v Stopách dávnej minulosti 6, ktoré pripravujem. Je to vzrušujúca téma.

  Pavel Dvořák

 45. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  MS chce “militantnú” komisiu doplniť o vlastných odborníkov
  Historička Marína Zavacká dostala od šéfa parlamentu Richarda Sulíka za úlohu zostaviť deväťčlennú odbornú komisiu na posúdenie sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade. Slovenský historický ústav Matice slovenskej v Bratislave označil komisiu za militantne-negativistickú a chce ju doplniť o vlastných expertov.

  BRATISLAVA 5. augusta (SITA) – Slovenskému historickému ústavu Matice slovenskej v Bratislave sa nepáči “tendenčný výber” členov komisie na posúdenie jazdeckej sochy kráľa Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu. “Personálne zloženie tejto komisie totiž úplne vylučuje jej nestranné a objektívne rozhodovanie, keďže všetci historici a archeológovia, ktorí sa stali členmi komisie, sú verejnosti všeobecne známi svojimi ideologickými a militantne-negativistickými názormi na predmetnú sochu kráľa Svätopluka,” vyhlásil riaditeľ ústavu Ján Bobák. Zároveň matičiari navrhujú doplnenie komisie o niektorých vlastných nominantov. “S cieľom objektívneho a kvalifikovaného posúdenia uvedenej sochy žiadame, aby komisia bola doplnená o týchto renomovaných odborníkov z akademického a univerzitného prostredia: Richard Marsina, Matúš Kučera, Ján Lukačka, Viliam Judák, Eva Fordinálová, Ján Doruľa,” uzavrel Bobák.

  Osud sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade by mal byť podľa predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka známy v priebehu septembra. Vtedy by totiž expertná komisia mala priniesť stanoviská k soche. Odborníci posúdia historickú a umeleckú rovinu. Komisiu zostavila historička Marína Zavacká. “Nie som ani historik, ani odborník na umenie a preto som oslovil Marínu Zavackú z Historického ústavu akadémie vied (Slovenskej akadémie vied – SAV, pozn. redakcie) a požiadal ju o zostavenie skupiny expertov, ktorá by posúdila umeleckú a historickú časť projektu,“ uviedol Sulík. Komisia má deväť členov, ktorých Zavacká oslovila najmä na základe ich aktívnej vedeckej činnosti, kreditu vo svojom odbore, podľa odborného záujmu o tému. Sú v nej odborníci na architektúru, výtvarné umenie, dejiny umenia, na archeológiu, medievistiku, ale aj na moderné dejiny, napríklad na dejiny nacionalizmu alebo dejiny propagandy. “Komisia vytypovala zásadné odborné oblasti, v ktorých sa žiada dielo posúdiť. Následne oslovila špecialistov na jednotlivé oblasti kvôli posudkom,“ konkretizovala Zavacká.

  V komisii sú archeologička zo Slovenského archeologického a historického inštitútu Tatiana Štefanovičová, ktorá pracovala na archeologickom výskume Bratislavského hradu; profesor, archeológ z Filozofickej fakulty (FiF) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Eduard Krekovič, okrem iného špecialista na etnickú interpretáciu a nacionalizmus v archeológii; akademický sochár Ján Hoffstädter, ktorý bol v rokoch 2000 až 2007 rektorom Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) a dnes vedie jej sochársku katedru; hlavný architekt Bratislavy, profesor Štefan Šlachta; taktiež historik Roman Holec – profesor histórie FiF UK, vedecký pracovník Historického ústavu (HÚ) SAV a odborník okrem iného na inštrumentalizáciu dejín pre politické potreby; ďalším historik HÚ SAV je Ján Steinhübel – odborník najmä na dejiny Veľkej Moravy a z HÚ SAV je i Marína Zavacká, ktorá sa v svojej vedeckej práci venuje i dejinám propagandy. V komisii sú taktiež archeológ a múzejník Štefan Holčík, špecializujúci sa aj na archeológiu stredoveku, a historik umenia, kurátor Vladimír Beskid, ktorý sa venuje aj otázkam politického umenia a umeniu vo verejnom priestore. Posudky pre komisiu spracuje šesť expertov – heraldik, archivár a historik Ladislav Vrtel, historička z HÚ SAV Jaroslava Roguľová, sociálny antropológ Martin Kanovský, historička umenia a prorektorka VŠVU Bohunka Koklesová, historik a didaktik dejepisu Viliam Kratochvíl a archeológ a kurátor Slovenského národného múzea – Archeologického múzea Vladimír Turčan.

 46. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Mne osobne tam chýba expert na koníky a expert na konský pitný režim .Zrejme,ale bolo usúdené už samotným autorom diela,že povestný kráľov kôň,nemôže byť malý chlpatý a s krivými nohami,a tak koňa urobil dôstojného a hlavne neurobil z neho valacha ,a tak experta na kone (aj pod kapotou v rakúsku) neprivolali.Škoda to je ale aj tak,mohli sme sa dozvedieť niečo nové.
  Iste je pravda v komisii,keď už sa na to hráme,by mala byť aj druhá strana,napríklad niekto z vyznávačov STARÝCH SLOVÁKOV,ktorí popredu kráľovi národ vytvorili.

  Stanovisko slovenských historikov, archeológov a jazykovedcov
  Bratislava 4. januára 2008

  S poľutovaním vnímame opakujúce sa úsilia o spochybňovanie autochtónnosti Slovákov na vlastnom národnom a štátnom území, ich kontinuity dejín, kultúry a jazyka. Naposledy sa to stalo v súvislosti s medializovaným pokusom o verejné škandalizovanie predsedu vlády Slovenskej republiky na stránkach denníka SME (3. január 2008). Niektorí historici a publicisti, ktorí doposiaľ nie sú schopní pozitívne akceptovať existenciu samostatnej Slovenskej republiky, sa usilujú zneužívať čisto odborné otázky na politické a ideologické diskusie. Zarážajúca je predovšetkým tá skutočnosť, že väčšina z nich sa týmito otázkami vo svojom výskume nikdy nezaoberala, pritom sa ale verejne deklarujú ako renomovaní odborníci.

  Ustálenie terminológie v každom vednom odbore je úlohou odborníkov. Nesuverénne podmienky neumožňovali slovenskej vede slobodne sa zaoberať týmto problémom a preto predkov dnešných Slovákov z politických a ideologických dôvodov často označovala ako „Slovanov“, hoci už od 9. storočia pramene poznajú a odborná literatúra všeobecne hovorí o Čechoch, Maďaroch a Nemcoch.

  Pomenovanie Sloveni, respektíve starí Slováci na označenie slovenského obyvateľstva v 9. a 10. storočí sa v odbornej literatúre používal už od konca 19. storočia, kedy sa začala formovať moderná slovenská profesionálna veda. Uvedený termín používali vo svojich odborných prácach tak slovenskí, ako aj zahraniční vedeckí pracovníci.

  Jazykovedcom, historikom a archeológom je jasné, že vhodné pomenovanie pre predkov dnešných Slovákov nezávisí iba od historických prameňov ale je výsledkom vedeckej dedukcie a logickej úvahy. Pomenovanie starí Slováci zodpovedá teda nielen potrebám slovenskej vedy ale aj realite, v ktorej žili naši predkovia, v tom čase označovaní ako Sloveni (Slovenky a slovenčina jestvujú bez zmeny dodnes), a zodpovedá aj dnešnému stavu národa. Existencia suverénnej Slovenskej republiky si prirodzene vyžaduje vnímať vlastné dejiny v súlade s kladným hodnotením celej etnogenézy národa, kontinuálne doloženej od čias kniežaťa Pribinu a jeho národno-emancipačného vývoja.

  Myslíme si, že je nevhodné, ak jeden či dvaja historici osobujú právo kodifikovať odbornú terminológiu, najmä keď za ich názormi nestoja odborné, ale politické ciele.

  Prof. PhDr. Jozef Baďurík, CSc.
  Prof. PhDr. Július Bartl, CSc.
  Prof. PhDr. Vincent Blanár, DrSc.
  PhDr. Ján Bobák, CSc.
  PhDr. Ladislav Deák, DrSc.
  Doc. PhDr. Marta Dobrotková, CSc.
  Prof. PhDr. Ján Doruľa, DrSc.
  Prof. PhDr. Milan S. Ďurica
  Prof. PhDr. Eva Fordinálová, DrSc.
  PhDr. Ľudovít Haraksim, CSc.
  Doc. PhDr. Martin Homza, PhD.
  PhDr. Anton Hrnko, CSc.
  Prof. PhDr. Ján Kačala, DrSc.
  Prof. PhDr. Matúš Kučera, DrSc.
  Prof. PhDr. Mária Kohútová, CSc.
  PhDr. Titus Kolník, DrSc.
  PhDr. Eva Kolníková, DrSc.
  Prof. PhDr. Róbert Letz, PhD.
  Doc. PhDr. Ján Lukačka, CSc.
  PhDr. Anna Magdolenová, CSc.
  Prof. PhDr. Richard Marsina, DrSc.
  Doc. PhDr. Ivan Mrva, CSc.
  PhDr. Peter Mulík, PhD.
  Prof. PhDr. Šimon Ondruš, DrSc.
  Prof. PhDr. Michal Otčenáš, CSc.
  Prof. PhDr. Ivor Ripka, DrSc.
  Prof. PhDr. Alexander Ruttkay, DrSc.
  Prof. PhDr. Vincent Sedlák, CSc.
  PhDr. Július Sopko, DrSc.
  PhDr. Ján Tibenský, DrSc.
  Prof. PhDr. Jozef Vladár, DrSc.
  Doc. PhDr. Peter Žeňuch, CSc.

  A ja dodávam,že mne osobne chýba pomenovanie “starýstredoslováci”, Kua Kua,
  PS:V piatom či šiestom storočí prišli na toto územie Úplne starí Slováci zo starého Slovenska?Neprišli zo starého Chelmu?

 47. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Mne osobne tam chýba expert na koníky a expert na konský pitný režim .Zrejme,ale bolo usúdené už samotným autorom diela,že povestný kráľov kôň,nemôže byť malý chlpatý a s krivými nohami,a tak koňa urobil dôstojného a hlavne neurobil s neho valacha ,a tak experta na kone (aj pod kapotou) neprivolali.Škoda to je ale aj tak,mohli sme sa dozvedieť niečo nové.

  Skvely komentar.. :D presne vieme, o koho ide.. Inak na prezidenta som vcera nasiel genialnu prezyvku, ale zialbohu som si ju nepoznacil, a uz neviem v ktorej debate som ju nasiel :)

 48. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Porušili sa pri tejto príležitosti aj nejaké protokolárne pravidlá?
  Zaujalo ma hlavne, ako mohli do tubusu so štátnym znakom, ktorý následne vkladali do podstavca sochy, vložiť zakladajúcu listinu nejakého občianskeho združenia, hoci aj založeného vtedajšími najvyššími štátnymi predstaviteľmi. Absolútnym vrcholom bolo, že do toho istého tubusu vložili aj posolstvo Jána Chryzostoma Korca, ktoré najprv prečítal premiér Fico. Týmto sa legitimizoval Smer ako štátostrana a zároveň Slovensko ako farská republika.

  Aký máte názor na samotnú sochu Svätopluka na Hrade, o osude ktorej sa bude teraz rozhodovať?
  Stojí na čestnom nádvorí postavenom v barokovom štýle, ktoré vždy bývalo zhromažďovacím priestorom pre vojská vzdávajúce hold panovníkovi. Je to aj hlavný vchod do paláca, ku ktorému sa prichádzalo na kočoch. Na takomto nádvorí nesmie byť nič, musí zostať prázdnou plochou. Navyše tam postavili ešte dva veľké stožiare s osvetlením. Ako sa tam bude robiť vojenská prehliadka?
  Z rozhovoru s Jarolímom Antalom (1945), odborníkom na spoločenskú etiketu, štátny a diplomatický protokol. V rokoch 1980 – 1993 bol odborným poradcom pre zahraničné styky a protokol v Slovenskej národnej rade. Externe učí na Bratislavskej vysokej škole práva.

  Čítajte viac: TU

 49. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Prečo sa väčšina odborníkov a diskutérov zaoberá Svätoplukom, ak ide o Kulichovu “konskú” sochu, ktorá tam jednoznačne nepatrí :!:

 50. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Záhada je ,kto na tom koňovi je,podľa koho maestro urobil postavu a tvár ,kto stál majstrovi vzorom,či len pred zrkadlom okukával vlastné telo?

 51. Tych zahad je tam viac. Je jasne ze cely tento cirkus okolo sochy Svatopluka je politickym bojom, ktore rozputali politici a vydatne im v tom pomahaju “nezavisle” media. Ja osobne nedokazem posudit sochu z odborneho hladiska, lebo som laik a tiez som ziadnu inu sochu Svatopluka nevidel. Ale aj ako laik vidim, ze co sa okolo tej sochy deje, je zaujimave ako media nesetria kritikou a to hlavne SME, ktore tusim tych clankov o tejto teme vydalo desiatky. Ale je zaujimave, ze socha sv. Stefana media, politikov a ani odbornikov nezaujima, ziadna spravy o tom, kto je autor sochy, ci je politicky korektny autor sochy, ci je socha na spravnom mieste, ci autor zobrazil verne sv. Stefana, z akej predlohy autor vychadza, ci jeho kon nema nejake fyziologicke potreby, ci je socha spravne otocena, ci bola postavena v spravnom case…
  Je to prinajmensom zvlastne ako funguju nase media.
  Ak by napr. v Madarsku postavili akukolvek sochu nejakeho ich “lajosa” tak by tam urcite nikto neprotestoval proti tomu tak ako u nas a hlavne ludia by boli hrdi, ze maju sochu ich narodneho hrdinu. Nechapem preco sa Slovaci boja sami seba a media tomu hojne prispievaju, zrejme je to jednak ucel a jedna asi aj mentalita slovenskeho naroda.

  Este nieco, co som zazil nedavno:

  Mam par priatelov z Madarska a nedavno sme sa bavili o vyroci umrtia Petofiho, ked som im spomenul, ze Petofi bol slovak, teda mal rodicov slovakov a studoval na Slovensku, tak sa mi smiali az sa brucho chytali, tak som im to na nete ukazoval a dodnes mi tvrdia, ze to nemoze byt pravda. To mi pripada ako opacny extrem toho co sa momentalne deje u nas.

 52. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Vidíš uvádzaš príklad z maďarska,to chceš aby sme boli tak tupí ako tí maďari,čo sa smiali na Petrovičovi,ktorý mal korene podľa priezviska až na Balkáne?
  Takéto bájky,takéto sochy a za chvíľu sa budú slováci hádať ,že Svätopluk bol Slovák.Ako sa budú na nás pozerať ostatné slovanské národy,budeme im na smiech?
  Môže mi niekto zadatovať odkedy sa zo slovana stal starý slovák a zo starého slováka slovák?Na akom území žili strí slováci?Odkiaľ pokiaľ?Čím sa odlišovali od tích slovanov za riekov Morava,Dunaj?Aké sú typické ozdoby starích slovákov?Čo bolo pre starích slovákov typické?

  Prečo chceme budovať národné dejiny od čias pokresťanpvania slovanských pohanov?Bude to náhoda?

  Pomaly sme sa dostali do štádia či bol knieža kráľom.Pôda je pripravená národ vytvorený,aj u nás už vládne opar nad pravdou,a ľudia sú ochotní brániť dementný výtvor senilného sochára,a zámer skrytého nacionalistu Fica vlastnými telami.Socha je výsmech histórii,súčasnému umeniu ako i demokracii vôbec.
  Sme smiešny – nezákonne a svojvoľne osadenú fašizmus propagujúcu sochu ideme skúmať.čo naskúmajú?Či má Svätopluk dosť veľké svaly a kôň gule?Kanonizujeme ako má knieža vyzerať,kde stáť,akého koňa má mať.
  Táto socha nie je Svätopluk,táto socha nieje súčasné umenie ,táto socha by sa mal volať :Pacho,hybský zbojník.

 53. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Nie nechcem aby sme boli ako Madari, ale aj opak je extrem nemyslis ? Ak by sa uberali umelci tvojou teoriou, tak potom by sme nemali ani jednu sochu, lebo kazdy sochar je iba clovek a nieje dokonaly a na kazdej stvarnenej osobnosti sa da najst nieco negativne, navyse ak sa jedna o osobnost co zila pre 1200 rokmi a ak sa to nahodou nepodari najst, tak sa to podari vymysliet. Ved nikto dnes nevie a aj keby vedel nevie dokazat ako napr. Svatopluk vyzeral a to je zivna poda pre roznych rypalov a teda aj media. Nikto nehovori, ze Svatopluk “stvoril” Slovakov, ale faktom je, ze jeho vlada mala vplyv na toto uzemie, kde zili aj nasi predkovia, alebo teda presnejsie predkovia Slovakov, teda bol ich vladcom, alebo kralom. Nikto dnes nevie dokedy boli Slovania a odkedy Slovaci, ale to nepopiera fakt, ze Svatopluk existoval a vladol tejto krajine. Ani vrazda Kennedyho nieje dodnes objasnena, ale zato nebudem tvrdit, ze neexistoval, ale bol fasista a to bolo iba pred necelymi 50. rokmi, tym chcem povedat iba to, ze spochybnit sa da uplne vsetko a hlavne to co bolo pred 1000 rokmi a toto je zivnou podou pre niektorych ludi ktorym sa to prave hodi. Aj Madari si vela veci v dejinach vysvetluju po svojom, ale to neznamena, ze to nemohlo byt v skutocnosti inak. Teda navrhni koho socha by mohla byt napr. na hrade a kto by mohol byt jej autorom a ja ti zasa napisem ze je to nezmysel a napisem, co ma prave napadne, to sa takto mozme dotahovat donekonecna. V ziadnom pripade niesom privrzencom Fica, ale zda sa mi smiesne ako napr. SME deformuje svojimi clankami historiu. V kazdom pripade mi nikto neodpovedal, alebo snad nevie odpovedat, preco svaty Pista nikomu nevadi.

 54. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Na nádvorie hradu nepatrí žiadna socha pretože ako tu niekto napísal nadvorie slúži inému účelu.
  Jazdecké sochy sú prežitok z predminulého storočia,narodné cítenie z minulého.
  Svatý Píšta možno vadí mnohým ,ale je svätý a teda pod ochranou církvy.Umiestňovať sochy z politickým zámerom s pompéznosťou Kim-ir-sena,prejavom sťabi FIdelovým a Paška – vitím ako Husák (čo je oportunistické nech odpadne).My nihilisti ,madaróni. židia …
  Nepotrebujeme sochy na povzbudenie národnej hrdosti,sme medzinárodne uznaný štát,Ja budem na náš národ hrdý vtedy ,keď nebude stavať nezmyselné sochy.

 55. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  “Osud sochy Svätopluka” v Správach a komentároch STV zo 6. augusta 2010 – rozhovor s historikmi Richardom Marsinom a Jánom Steinhübelom – si môžete pozrieť TU.

  Prepis rozhovoru si môžete prečítať TU.

 56. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Politológovia: Zobrať Svätopluka žeriavom by nebolo dobré
  ale nie všetci slováci maju predkov v starích slovákoch,pre niekoho je to len gadžo chara…

 57. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Dodatok k predchádzajúcemu postu:

  Článok “Politológovia: Zobrať Svätopluka žeriavom by nebolo dobré” si môžete prečítať TU.

 58. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  „Budeme brániť sochu všetkými dostupnými a demokratickými prostriedkami. Som presvedčený, že matičiari, verní svojim predkom, budú stáť v tomto zápase na našej strane,” vyjadril sa expremiér.
  Čítajte viac: TU

 59. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  ten clovek je schopny vyvolat obrovske obcianske nepokoje … skutocne treba monitorovat rozvracanie krajiny organizovanymi skupinami … opat hra o svoje prachy s vidinou predcasnych volieb …:-(

  apropos: mne k umiestneniu sochy na verejne priestranstvo chyba stanovisko z fakulty architektury napr. Jana Gregorova a spol.

 60. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Politológovia: Zobrať Svätopluka žeriavom by nebolo dobré ,
  nuž bez neho to zvládne naozaj len partia tmavších,strednestarích slovákov.

 61. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  asomtam : no nejako rozumne nedokazes vysvetlit, preco nikto do sochy sv. Pistu nevrtal v mediach, pises ze mozno vadi mnohym, len ak vadi mnohym, tak potom nechapem, preco sa v mediach do toho nikto neobul, zato, ze je svaty ? ale nebud smiesny, co nase media patria katolickej cirkvi ? Dal si dost zly argument, resp. ani to za argument nepovazujem.

  Vladimira : To nemyslis vazne co si napisala, to mi pripada ako vyrok pred rokom 89, tam jeden “politik” povedal my si republiku rozvracat nedame
  :) samozrejme original v cestine.
  V politike je to vzdy iba o prachoch a to bez ohladu na to, o ktoru stranu, alebo politika sa jedna, ak si myslis nieco ine tak sa mylis, staci sa pozriet co teraz nova vlada stvara. Ak nevydrzia vladnut cele obdobie, tak to urcite nebude chyba Svatopluka ani Kotlebu. Maju teraz prilezitost dokazat ludom, ze co hovorili pred volbami aj naplnia a ked nahodou nie, tak za to moze Svatopluk :)

 62. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Dano: to so Svatoplukom je len sekundarne :-) … je obetou a prostriedkom … sofistikovane schopnosti tebou citovanych su nebezpecnejsie, ako sa zda … podla mna to nepochopil ani sulik, ani radicova.
  kedy vyhlasili zbierku na sochu, ako rychlo to kulich pripravil a ako rychlo sa odhalila a kto vsetko za tym je … a mozno to bol odputavaci manever vysunut problem mimo hradnu obnovu …strategia predvolebneho boja … vyslo to len ciastocne, preto akteri uvitaju kazdu moznost verejne nechat akokolvek o sebe vediet …

  Trvam na tom, ze verejne priestory a umiestnovanie akychkolvek skulptur v ich uzemi ma predovsetkym komplexne riesit odborna sirokospektralna verejnost.

 63. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Tak socha Svätopluka sa mne osobne vôbec nepáči (osobne by som bol za niečo podobné soche Pribinu v Nitre), ale odstrániť ju ako halo to je Svätopluk jedna z našich najväčších historických osobností, ja neviem ste spali na dejepise alebo čo? Niečo iné by bolo ak by bola pripravená iná socha, ale tá nie je.

 64. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Cernunos si všimni,že to nieje Svätopluk,to len tak pomenovalisochu,táto socha néma nič spoločné so Svätoplukom,to len ju tak nazvali.Nevšimol
  si si to?
  A osadili ju presne pre toto,čo sa okolo nej deje,Tá socha môže predstavovať hocikoho,aj samotného Kulicha,stači ju za neho vydávať.Keby sa rozhodli osadiť Pribinu bol by to Pribina,keby Matúša Čáka bol by to Matúš Čák,alebo aj veliteľ HG na dobových oslavách starých slovanov(a to asi najskôr ,realizácia tohto diela sa najviac ponáša na predstavy nacionalistov zo Slovenského štátu).
  Tá socha nemá ani jeden jediný slovanský znak.ANI JEDEN,iba nápis na podstavci hlása že je to KRÁĽ …..atď.
  Dany : asi je pre média nezaujímaví ,a asi nevyvolal dostatočný odpor proti jehp psadeniu,A ak by si sa zaujímal a vyvolal záujem určite sa média radi priživia na téme čo bude rezonovať.
  A tak isto námestie v Komárne nie je nádvorie bratislavského hradu.

 65. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Aha tak potom podla tvojich kritérií ani socha vyššie spomínaného Štefana nemá s ním tiež nič spoločné, ani socha Pribinu v Nitre atď.
  Kráľ, knieža veď je to len hranie sa so slovíčkami to potom môžeš rusom vyčítať titul cár. Okrem toho sochy sa odstraňovali predsa v iných režimoch.

 66. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Hlavne sa osadzovali v “INÝCH REŽIMOCH”,a pri pádoch týchto režimov sa odstranovali(asi preto aby osadili svoje idoly)
  Medzi komarňanskou a touto nieje rozdiel(obe majú politické pozadie).osadzovanie paškvilou by už malo byť prežitok.Oveľa prospešnejšie by bolo hľadať čo nás spája s naďarmi a nie čo nás rozdeluje.
  Oveľa osožnejší by bol genetický výskum a zistenie nakolko percent sme mi naďari a maďari slováci.Možno by nám zrazu bol Pišta bližší,veď so slovanmi paktoval,ak sa nemýlim(sa mi marí čosi z Huntom a Poznaňom)

 67. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Adam Hudek (autor pracuje v Historickom ústave SAV)
  Čítajte viac: TU

 68. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  A somtam netvrdím že s nimi nepaktoval, a určite bez pomoci slovanov by sa nestal králom.

 69. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Konečne som si prečítal článok ,ktorý zodpovedá môjmu presvedčeniu,môjmu názoru.
  Ide o ten článok Adama Hudeka , v linku od Pala,o dva príspevky vyššie.

 70. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  :arrow: článok p. A. Hudeka som čítal už predtým, no upozorňujem najmä na “diskusiu” pod článkom !! Slovensko, žiaľ, ešte nie je pripravené prijať svoje dejiny, no čo je priam tragické: nie je pripravené viesť serióznu diskusiu o svojich dejinách (keďže značná časť historikov sa nevie odpútať od svojho “videnia sveta”!!)

 71. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Ešte šťastie že je tu v každej dobe vždy niekto kto nám ukáže to správne videnie sveta a dejín :lol:

 72. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Keď som uvidel originál tejto fotky neodolal som modifikovať históriua posunul som ju o pár hodín späť.Original najdete kdesi na skyscrapercity.com
  ZROD KRÁĽA

 73. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Fico chcel mať z jazdeckej sochy Svätopluka pútnické miesto. Teraz sa pri nej stretávajú neonacisti. Skutočné historické pamiatky z veľkomoravského obdobia zatiaľ zomierajú na nedostatok peňazí a nezáujem verejnosti.

  09.08.2010

  Čo so Svätoplukom? Zmeniť kontext!

  Súčasná koalícia sa ukáže ako amatérska, ak opozícií dovolí mobilizovať na osude Svätoplukovej jazdeckej sochy voličov a ak jej umožní, aby takáto téma prekryla finančný, právny i morálny rozvrat, ktorý tu zostal po štyroch rokoch Ficovej vlády. Politický rozmer sochy má niekoľko problémových prvkov:

  1.) Svätopluk je historickou osobnosťou, ktorá patrí všetkým Slovákom (a hlásia sa k nej aj iné slovanské národy).

  2.) Bratislavský hrad je priestorom, ktorý patrí všetkým Slovákom, nie politickej strane Smer.

  3.) Politici jednej politickej strany si ukradli osobnosť Svätopluka i exkluzívne verejné priestranstvo pre seba a capli naň sochu pochybných umeleckých kvalít od pochybného autora, ktorá nemala iný účel ako robiť propagačný bilbord Smeru pred voľbami 2010.

  Čo si so sochou počať teraz? Už pred mesiacom som na tomto mieste navrhol niekoľko možností ako sa tohto diela elegantne zbaviť. Snáď by však nebolo ani nutné jazdeckú sochu premiestňovať. Keďže jadro problému je v oblasti percepcie, čo tak urobiť posun vo vnímaní diela? Čo tak zmeniť kontext a okolnosti Svätoplukovej sochy? Iné posolstvo vyžaruje bronzová socha Stalina na exkluzívnom mieste v metropole štátu a iné posolstvo vyžaruje to isté dielo na tom istom mieste, ale napríklad natreté ružovou farbou. Čo takto pomaľovať Svätopluka veselými farbami alebo zaodieť jazdca i koňa do šiat, menených pravidelne podľa počasia a ročných období? A na podstavci by miesto „kráľa starých Slovákov“ mohol byť nápis „cisárove nové šaty“.

  Zdroj: Aktuality.sk, Lukáš Krivošík
  Čítajte viac: TU

 74. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Dnešné rokovanie komisie závery neprinieslo

  BRATISLAVA 25. augusta (SITA) – Komisia dnes posudzovala jazdeckú sochu Svätopluka na Bratislavskom hrade, no diskusia zatiaľ závery nepriniesla. Deväťčlenná skupina odborníkov na architektúru, výtvarné umenie, dejiny umenia, archeológiu, medievistiku či moderné dejiny, ktorú vedie historička Marína Zavacká, totiž nemala k dispozícii všetkých pätnásť posudkov. Zavacká po rokovaní vyhlásila, že už na prvej tlačovej besede sa hovorilo o dátume začiatkom septembra, dnes spomenula, že záverečná správa by mohla byť hotová v polovici mesiaca. Podľa niektorých informácií by to mohlo byť 6. septembra. Zavacká podotkla, že s debatou je spokojná, lebo “to naozaj bola debata”. Už pred rokovaním však avizovala, že dnešné stretnutie rozhodnutie neprinesie. Komisia posudzovala umeleckú a historickú hodnotu sochy, ako aj financovanie diela. Predloží návrhy, ktoré budú zrejme smerodajné pre jej ďalší osud.

  Jazdeckú sochu kráľa Svätopluka odhalili na nádvorí Bratislavského hradu 6. júna, necelý týždeň pred parlamentným voľbami. Jej inštalovanie iniciovali traja najvyšší ústavní činitelia – prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška aj premiér Robert Fico, ktorí boli aj hlavnými aktérmi slávnostného odhalenia. Podľa ich predstavy mala socha sceliť slovenský národ. Jazdecká socha, ako i jej umiestnenie na Bratislavskom hrade už od začiatku vyvolávala protichodné reakcie. Otázne bolo aj financovanie sochy – najvyšší ústavní činitelia založili občianske združenie, ktoré vyberalo prostriedky na projekt. Mesiac po odhalení sochy sa hovorilo o vyzbieraných 130-tisícoch eur, čo je menej ako polovica avizovaných nákladov.

  Najväčšiu diskusiu však vyvolala umelecká a historická hodnota sochy. Umelci kritizovali autora diela Jána Kulicha, ktorý bol sochárom minulého režimu, a opakovane žiadali o odstránenie sochy z nádvoria hradu. Odborníci zase upozornili na symbol na štíte Svätopluka, ktorý pripomína znak Hlinkovej gardy z vojnového slovenského štátu. Problémom bol aj nápis na

  Po voľbách nový predseda parlamentu Richard Sulík zostavil expertnú komisiu, ktorá má posúdiť umelecký a historický aspekt diela, ako aj jeho financovanie. Sulík avizoval, že o soche sa poradí aj s ľuďmi vo svojom okolí, politickými predstaviteľmi či právnikmi. Hovoriť sa chystá aj s autorom diela Jánom Kulichom.

  “Predseda NR SR Richard Sulík si v prvom rade počká na názor odbornej komisie a dôkladne si preštuduje jednotlivé posudky a tiež záverečnú správu. Keďže ide o veľmi diskutovanú tému, bude o soche Svätopluka hovoriť aj s predstaviteľmi politických strán. Konečné rozhodnutie padne v priebehu septembra,” znela odpoveď vedúcej parlamentného oddelenia komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Beáty Skyvovej, ktorú poskytla agentúre SITA na otázku, či sa už diskusia konala. Sulík sa na rokovaní komisie zdržal len pätnásť minút. Ešte pred ním však novinárom povedal, že by privítal, keby bol výsledok už dnes.

  Komisiu aj plány na prípadné odstránenie sochy už kritizoval expremiér a súčasný podpredseda parlamentu Robert Fico. Ten o Sulíkovi vyhlásil, že niekto, kto “presadzuje legalizáciu marihuany a iné voľnomyšlienkarstva, nemá žiadne morálne právo rozhodovať o duchovnom dedičstve a o soche”. Fico sa chystal urobiť všetko proti odstráneniu sochy, ktorú podľa jeho slov kardinál Korec označil za požehnanie. V poslednom čase sa za zachovanie sochy zasadzuje aj Matica slovenská. Výber členov komisie “známych svojimi ideologickými a militantne-negativistickými názormi” označili za tendenčný a žiadali doplnenie komisie o niektorých matičiarov. Pred pár dňami zase verejné útoky na sochu označili za “národný nihilizmus” a vytvorenie komisie za alibizmus. Prezídium matice v stanovisku uviedlo, že ho “uráža, že v mediálnej diskusii prevažujú skresľujúce a neodborné stanoviská”.

  Pri soche Svätopluka sa už konali viaceré protesty, mierili k nej aj pravicoví extrémisti na národnú púť k soche. Polícia ich však na nádvorie hradu nepustila, v tom čase sa totiž pri soche stretli odporcovia extrémizmu.

 75. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Verdikt akadémie však nakoniec rozhodol v prospech „organizátorov národného eventu za reinkarnáciu ducha normalizácie pri modelovaní, moderovaní a odhaľovaní sochy kráľa Svätopluka na nádvorí kultúrnej pamiatky v Bratislave”.

  Také je presné znenie zrejme najdlhšej nominačnej vety na svete. Sošku Trafenej husi chcú gagisti organizátorom eventu odovzdať aj v prípade, že o ňu nebudú javiť záujem. Potvrdil to akademik Roman Vykysalý, ktorému Milan Markovič okamžite venoval cestovný lístok do Bratislavy s voľným vstupom na hrad pre jednu osobu a jednu sošku.
  Čítajte viac v článku o galavečere Kremnických gagov 2010; Kveta Fajčíková, 31. 8. 2010, sme.sk.

 76. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  SVÄTOPLUK: Komisia dala tri riešenia, všetko je otvorené
  Na soche Svätopluka však nezostane symbol na štíte a text na podstavci. Komisia by chcela sochu Svätopluka na Bratislavskom hrade zachovať, no nie na Čestnom nádvorí. Predseda parlamentu zatiaľ pripúšťa všetky možnosti.

  6. septembra 2010 (SITA) – Expertná komisia rozhodla, že socha Svätopluka by mala stáť na inom mieste areálu Bratislavského hradu. Deväťčlenná odborná komisia, ktorú zvolal predseda parlamentu Richard Sulík, navrhla tri riešenia – sochu premiestniť v rámci areálu, dať ju múzeu alebo ju vrátiť autorovi Jánovi Kulichovi. „Socha Svätopluka sa stala zástupným problémom pre ideologizáciu a politickú inštrumentalizáciu,“ vyhlásila šéfka komisie Marína Zavacká s tým, že socha by mala zodpovedať najnovším poznatkom a nie mýtom a falošným obrazom. Rozhodnutie teraz leží na pleciach predsedu parlamentu, Sulík si však chce počkať na stretnutie s autorom sochy, ktoré by malo byť čo najskôr.

  V komisii sa nenašiel nikto, kto by chcel, aby socha zostala na svojom mieste v stave, v akom je v súčasnosti. Našli teda tri riešenia – prvým je dohodnúť sa s Kulichom na novej lokalite pre sochu v hradnom areáli. „Socha z Čestného nádvoria musí ísť preč,“ povedal hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta. Ak Kulich s týmto súhlasiť nebude, navrhuje komisia presun sochy pod správu Slovenského národného múzea ako „svedectvo dobovej politickej inštrumentalizácie a mýtotvorby.“ V tomto prípade sochu podľa komisie nahradí pomník Svätopluka, ktorý vyjde z riadnej súťaže. Napokon komisia navrhla vrátiť sochu autorovi a nahradiť ju inou, vhodnejšou sochou. Aj v prípade premiestnenia sochy však komisia žiada odstrániť diskutabilný symbol na štíte, ktorý pripomína znak Hlinkovej gardy a navrhuje nahradiť ho dvojkrížom s kratším vrchným brvnom. Rovnako odborníci požadujú odstránenie textu na podstavci, ktorý podľa nich „zavádza, mystifikuje a nezodpovedá stavu poznania súčasnej historickej vedy.“ Tento nápis by mal nahradiť tradičný text s menom a rokmi panovania. Štít je z kultúrneho hľadiska neprípustný, ostatné chyby sú faktické, tvrdí Zavacká. Dodala však, že odborníci na deviate storočie našli na soche toľko chýb, že už ani nemôže ísť o Svätopluka a je iba dohodou, že ju tak nazývajú.

  „Pripúšťam všetky možnosti,“ vyhlásil Sulík. Znamenalo by to, že existuje aj možnosť, že socha by na svojom mieste zostala. Jediné, čo vylúčil, je súťaž na ďalšiu sochu, viedli ho k tomu finančné dôvody.

  Jazdeckú sochu kráľa Svätopluka odhalili na nádvorí Bratislavského hradu 6. júna, týždeň pred parlamentným voľbami. Jej inštalovanie iniciovali traja najvyšší ústavní činitelia – prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico, ktorí boli aj hlavnými aktérmi slávnostného odhalenia.

  Jazdecká socha a jej umiestnenie na Bratislavskom hrade od začiatku vyvolávala protichodné reakcie. Otázne bolo aj financovanie sochy – najvyšší ústavní činitelia založili občianske združenie, ktoré vyberalo prostriedky na projekt. Mesiac po odhalení sochy sa hovorilo o vyzbieraných 130-tisícoch eur, čo je menej ako polovica avizovaných nákladov.

  Najväčšiu diskusiu vyvolala umelecká a historická hodnota sochy. Umelci kritizovali autora diela Jána Kulicha, ktorý bol sochárom minulého režimu, a žiadali odstránenie sochy z nádvoria hradu. Odborníci upozornili na symbol na štíte Svätopluka, ktorý pripomína znak Hlinkovej gardy z vojnového slovenského štátu. Problémom bol aj nápis na podstavci.

  Po voľbách nový predseda parlamentu Richard Sulík zostavil expertnú komisiu, ktorá má posúdiť umelecký a historický aspekt diela. Komisiu aj plány na prípadné odstránenie sochy už kritizoval expremiér a súčasný podpredseda parlamentu Robert Fico. O Sulíkovi vyhlásil, že niekto, kto “presadzuje legalizáciu marihuany a iné voľnomyšlienkarstva, nemá žiadne morálne právo rozhodovať o duchovnom dedičstve a o soche.” Fico sa chystal urobiť všetko proti odstráneniu sochy, ktorú podľa jeho slov kardinál Korec označil za požehnanie. Za zachovanie sochy sa zasadzuje aj Matica slovenská. Výber členov komisie “známych svojimi ideologickými a militantne-negativistickými názormi” označili za tendenčný a žiadali doplnenie komisie o niektorých matičiarov. Verejné útoky na sochu označili za “národný nihilizmus” a vytvorenie komisie za alibizmus.

  Komisia čelila aj niekoľkým nenávistným vyjadreniam, no nebolo to „priame otvorené politické ovplyvňovanie,“ tvrdí Zavacká. Väčšinou anonymné výhražné listy dostávali zamestnávatelia členov komisie.

  Pri soche Svätopluka sa už konali viaceré protesty, mierili k nej aj pravicoví extrémisti na národnú púť. Polícia ich však na nádvorie Bratislavského hradu nepustila, v tom čase sa totiž pri soche stretli odporcovia extrémizmu.

 77. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Fico: Premiestnenie sochy Svätopluka by bol barbarský čin

  6. septembra 2010 (SITA) – Prípadné premiestnenie sochy Svätopluka z nádvoria Bratislavského hradu je podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica barbarstvom proti slovenskej štátnosti. Ako uviedol dnes Fico na tlačovej besede, predseda NR SR Richard Sulík by si mal uvedomiť, že je prvý medzi rovnými. „Prečo si osobuje jedna osoba právo rozhodovať, či socha bude, alebo nebude,“ opýtal sa Fico.

 78. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia


  Komisia, ktorú na obranu sochy zriadila Matica slovenská, označila Sulíkovu komisiu za účelovú. „Je zarážajúce, že na posúdenie národných a štátnych symbolov susedných štátov, odhaľovaných na suverénnom území Slovenskej republiky, sa nezriaďovali podobné komisie,“ napísala komisia historika Richarda Marsinu. Pripomenul „skulptúry mýtického vtáka turula reprezentujúceho najtemnejšie stránky veľkomaďarského šovinizmu“ a odhalenie sochy sv. Štefana v Komárne.
  Čítajte viac v článku Michala Piška zo 6. 9. 2010 na sme.sk.

 79. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia


  Nové vedenie Národnej rady o zrušení expozície, ktorú nechtiac zdedilo, ani neuvažovalo. „Bola riadne ohlásená a schválená, nemám dôvod na nej nič meniť,“ povedal v pondelok predseda parlamentu Richard Sulík. „Pôjdem si ju pozrieť, som zvedavý, čo to bude. Držím pánu Kulichovi palce, aby jeho výstava bola úspešná.“

  Ak by aj náhodou nebola úspešná, a keby sa aj osud Svätopluka nevyvíjal podľa Kulichových predstáv, všetko „istí“ len pár metrov pred Hradom jeho ďalšia socha Vítanie.
  Čítajte viac v článku v článku Alexandra Balogha na sme.sk.

 80. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Správu odbornej komisie na posúdenie pomníka Svätopluka v areáli Bratislavského hradu a posudky jednotlivých členov tejto komisie si môžete prečítať TU.

 81. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Socha Svätopluka na hrad nepatrí! Má veľké prirodzenie

  Väčšina návštevníkov Bratislavského hradu je zhromaždená vo vyhliadkovej časti hradného nádvoria a odtiaľ pristupuje k soche. Preto tento pohľad je absolútne kľúčový, ale súčasne je nechutný a perverzný. Na tomto nádvorí som strávila niekoľko hodín a bola som svedkom fotografovania sa niektorých zahraničných návštevníkov pred podstavcom s tým, že záber zámerne rezali nad prirodzením koňa. Veľmi dobre sa pritom zabávali.
  Z posudku Mgr. Bohunky Koklesovej, historičky umenia

 82. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Sochu na nádvorí Bratislavského hradu a výstavu len o kúsok ďalej má sochár, ktorý počas normalizácie hovoril, že Leninovou hlavou chce vyjadriť celý vesmír.

  V často neprehľadných zákrutách našej politiky a kultúry – napriek všetkému a všetkým – nás za žiadnych okolností neopúšťa nevysychajúci reflektor totalitárnych ideí Jána Kulicha.

  Po príchode osloboditeľských armád v roku 1968 ako novonastolený „konsolidačný” rektor bratislavskej VŠVU neváhal vyhnať zo školy J. Kostku, Ľ. Fullu, V. Hložníka, A. Trizuljaka, E. Zmetáka, A. Mlynárčika a všetkých tých, ktorí prevyšovali zvyčajný priemer. A všetkých samostatne uvažujúcich teoretikov (manželia Volavkovci, V. Zykmund, M. Váross, Z. Kostrová a ďalší) navyše.
  Čítajte viac v článku Tomáša Štraussa (autor je umelecký historik) zo 7. 9. 2010 na sme.sk.

 83. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  dnesne odvolavanie predsedu parlamentu sulika sa chvilami javilo, ze sa jedna o odvolavanie svatopluka … sledovala som to online na http://www.respublika.sk … a pravdupovediac, valcovaci pochod asi vykolajil postoj nr (min.sulika) k vysledkom komisie … este budu dalsie tanceky, presadzoval ich najma caplovic, rafaj… pokial mate nervy, do akych absurdit sa da zajst, da sa to najst v archive :-) … okrem ineho, odvolavali sa aj na suhlas dvoraka, co teda ja som nikdy z jeho vyjadrenia nevycitala a nepocula … uvidime

 84. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Konečný Sulíkov verdikt k soche padne v stredu
  Jazdecká socha a jej umiestnenie na Bratislavskom hrade od začiatku vyvolávala protichodné reakcie.

  BRATISLAVA 21. septembra (SITA) – Konečný verdikt ku kontroverznej jazdeckej soche kráľa Svätopluka z dielne sochára minulého režimu Jána Kulicha umiestnenej na nádvorí Bratislavského hradu oznámi predseda Národnej rady SR Richard Sulík v stredu. Zároveň zverejní aj ďalší postup. V hre sú podľa neho všetky tri riešenia, ktoré navrhla deväťčlenná expertná komisia – sochu premiestniť v rámci areálu, dať ju múzeu alebo ju vrátiť autorovi Jánovi Kulichovi. Predseda parlamentu sa stretol aj s autorom sochy a stretnutie označil za “konštruktívne a príjemné”.

  Jazdeckú sochu kráľa Svätopluka odhalili na nádvorí Bratislavského hradu 6. júna, týždeň pred parlamentným voľbami. Jej inštalovanie iniciovali traja najvyšší ústavní činitelia – prezident Ivan Gašparovič, vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico, ktorí boli aj hlavnými aktérmi slávnostného odhalenia.

  Jazdecká socha a jej umiestnenie na Bratislavskom hrade od začiatku vyvolávala protichodné reakcie. Otázne bolo aj financovanie sochy – najvyšší ústavní činitelia založili občianske združenie, ktoré vyberalo prostriedky na projekt. Mesiac po odhalení sochy sa hovorilo o vyzbieraných 130-tisícoch eur, čo je menej ako polovica avizovaných nákladov.

  Najväčšiu diskusiu vyvolala umelecká a historická hodnota sochy. Umelci kritizovali autora diela Jána Kulicha, ktorý bol sochárom minulého režimu, a žiadali odstránenie sochy z nádvoria hradu. Odborníci upozornili na symbol na štíte Svätopluka, ktorý pripomína znak Hlinkovej gardy z vojnového slovenského štátu. Problémom bol aj nápis na podstavci.

  Expertnú komisiu, ktorá mala posúdiť umelecký a historický aspekt diela, zostavil Sulík ako nový predseda parlamentu po voľbách. Komisiu aj plány na prípadné odstránenie sochy už kritizoval expremiér a súčasný podpredseda parlamentu Fico. O Sulíkovi vyhlásil, že niekto, kto “presadzuje legalizáciu marihuany a iné voľnomyšlienkarstva, nemá žiadne morálne právo rozhodovať o duchovnom dedičstve a o soche.” Fico sa chystal urobiť všetko proti odstráneniu sochy, ktorú podľa jeho slov kardinál Korec označil za požehnanie. Za zachovanie sochy sa zasadzuje aj Matica slovenská. Výber členov komisie “známych svojimi ideologickými a militantne-negativistickými názormi” označili za tendenčný a žiadali doplnenie komisie o niektorých matičiarov. Verejné útoky na sochu označili za “národný nihilizmus” a vytvorenie komisie za alibizmus.

  Pri soche Svätopluka sa už konali viaceré protesty, mierili k nej aj pravicoví extrémisti na národnú púť. Polícia ich však na nádvorie Bratislavského hradu nepustila.

 85. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Čítajte viac a vypočujte si vyjadrenie R. Sulíka a názor M. Piačeka z OZ Verejný podstavec: TU.

 86. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Podľa Pašku je socha majetkom OZ, Sulík s ňou neurobí nič

  BRATISLAVA 22. septembra (SITA) – Celá debata o jazdeckej soche Svätopluka sa dostáva aj do právnej roviny, expredseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) totiž tvrdí, že jeho nástupca Richard Sulík na zásahy do diela nemá oprávnenie. Národná rada cez licenčnú zmluvu dostala len hlinený model, preto si všetci môžu robiť, čo chcú, len na tomto modeli. “Na majetku občianskeho združenia bez súhlasu či už štatutárnych zástupcov alebo ľudí, ktorí sa od jedného po tisíce eur poskladali na jeho realizáciu, neurobí nič,” vyhlásil dnes na tlačovej besede Paška. Podľa Pašku je navyše technicky nemožné na bronze robiť zásahy do sochy. “Považujem to za úplne absurdné, aby niekto subjektívne nútil autora akéhokoľvek umeleckého diela do zmien jeho videnia sveta,” nechal sa počuť Sulíkov predchodca. Pre predsedu parlamentu mal aj jedno odporúčanie. “Ak sa vám niečo nepáči, nedávajte si to ani do kuchyne, alebo ak teda to niekde je, tak tam už nechoďte a choďte tam, kde sa vám páči,” vyhlásil Paška.

  Paška dodal, že ho teší, že Sulík prehral nezmyselný boj sám so sebou a socha zostane tam, kde patrí. Ako tvrdí, nevie, kde predseda parlamentu nabral presvedčenie, že v jeho kompetencii je rozhodovať o týchto veciach, pretože v ústave to nie je. To, že socha kráľa Svätopluka sochára Jána Kulicha umiestnená na nádvorí Bratislavského hradu zostane na svojom mieste, oznámil dnes Sulík.

  Jazdeckú sochu kráľa Svätopluka odhalili na nádvorí Bratislavského hradu 6. júna, týždeň pred parlamentným voľbami. Jej inštalovanie iniciovali traja najvyšší ústavní činitelia – prezident Ivan Gašparovič, vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico, ktorí boli aj hlavnými aktérmi slávnostného odhalenia. Jazdecká socha a jej umiestnenie na Bratislavskom hrade od začiatku vyvolávala protichodné reakcie. Otázne bolo aj financovanie sochy – najvyšší ústavní činitelia založili občianske združenie, ktoré vyberalo prostriedky na projekt. Mesiac po odhalení sochy sa hovorilo o vyzbieraných 130-tisícoch eur, čo je menej ako polovica avizovaných nákladov. Najväčšiu diskusiu vyvolala umelecká a historická hodnota sochy. Umelci kritizovali autora diela Jána Kulicha, ktorý bol sochárom minulého režimu, a žiadali odstránenie sochy z nádvoria Hradu. Odborníci upozornili na symbol na štíte Svätopluka, ktorý pripomína znak Hlinkovej gardy z vojnového slovenského štátu. Problémom bol aj nápis na podstavci.
  „Myslím si, že sa mi podarilo splniť môj zámer – na jednej strane nepodľahnúť nejakej politickej pomste a na druhej strane nezvyšovať naďalej vášne. Myslím, že toto riešenie je také, že by ho mohla veľká časť verejnosti prijať. Verím, že týmto rozhodnutím sa podarilo odstrániť tie dôvody, ktoré spoločnosť polarizovali,“ vyhlásil dnes Sulík. Ako vysvetlil, súhlasí s názorom, že typ nádvoria akým je Čestné nádvorie by malo zostať prázdne, napriek tomu nepovažuje premiestnenie Svätopluka počas rekonštrukcie hradu na iné miesto za vhodné. Premiestnenie môže podľa Sulíka riešiť jeho nástupca po skončení rekonštrukcie. “Aj náklady hrajú nejakú rolu,“ podotkol. Sochu však čaká niekoľko zmien. S jej autorom sa dohodli, že na vlastné náklady zmení dvojkríž pripomínajúci znak Hlinovej gardy na slovenský dvojkríž a tiež nápis na podstavci, vzbudzujúci vášnivé diskusie medzi historikmi, nahradia jednoduchým nápisom Svätopluk a rokmi od – do. Ako Sulík podotkol, svojím rozhodnutím sa snažil reagovať na tri najzávažnejšie výhrady k soche a jej umiestneniu.

  Sulík s Kulichom nehovoril o presnom termíne, dokedy treba znak a nápis zmeniť, podľa neho to však nepotrvá dlho. „Medzi Kanceláriou Národnej rady SR a pánom profesorom Kulichom je podpísaná licenčná zmluva s prvkami darovacej, kde sa on zaviazal vytvoriť hlinený model tejto sochy, ktorú potom kancelária dala vyhotoviť do bronzovej podoby. Nie je tam žiadna suma, pán Kulich to urobil počas rekonštrukcie celého hradného paláca, to bolo do tej rekonštrukcie zarátané,“ priblížil šéf kancelárie Michal Nižňan. Ako dodal, v súčasnosti dorobia dodatok k zmluve, ktorý bude obsahovať ako a do akého dátumu treba zmeny urobiť. Stane sa tak po rokovaní s autorom sochy.

 87. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Ďaľší,neuveriteľný konský penis v podobe Richarda Sulíka rozhodol akorozhodol.Dokonca ide ďalej a :
  “Ale som presvedčený, že nájdeme správne roky,” poznamenal predseda parlamentu. V súvislosti s podstavcom zároveň dodal, že problémy s chýbajúcimi papiermi k jeho osadeniu, sa “dotiahnu”.
  …sľubil legalizovať marišku,a legalizuje len sochu.Možno pohľad na toto Špachptlopluka na koni vyvoláva v ĺuďoch tie isté pocity ako účinky marišky,(nekontrolovateĺný smiech),a berie ho teda ako rovnocennú náhradu.
  Sulík je hráč,a hrá hru o voliča,atreba povedať,že úspešnú.Najprv referendum a teraz Svätopluk.Zneužil na svoju reklamu aj túto sochu,čo je smutnejšie poďľa mňa zneužil aj Marínu Závadskú,ktorá sa venuje práve tejto oblasti.

  Podivná ústna dohoda z autorom,ktorému už socha napatrí,že v neurčitom čase(ak náhodou medzitým “nezdochne”),túto jemu nepatriacu sochu bez súhlasu majiteľa prerobí je smiešna.
  Tu by pomohlo len jediné obrátiť sa na súd,a žiadať protiprávne inštalovanú jazdeckú sochu nesúcu znak Hlinkovej gardy z verejného priestranstva odstrániť,autora žalovať za propagáciu fašizmu.

 88. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Svätoplukova socha má veľkú šancu stať sa najslovenskejšou zo všetkých: väčšine bude ľahostajná, jej zástancovia budú nariekať nad tým, že z podstavca vypadla zmienka o „kráľovi starých Slovákov”, jej odporcovia nad tým, že tam socha vôbec zostala a nakoniec si aj tak všetci zvykneme.
  Čítajte viac v komentári Tomáša Gálisa z 23. 9. 2010 na sme.sk.

 89. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia


  Isté nie je ani to, či nechá autor sochu upraviť. „Povedal som, že budem špekulovať, čo sa s tým dá spraviť. Veď to nie je chytiť brko a zapísať, viete, čo je to začať rúbať do bronzu,“ povedal sochár v stredu po oznámení Sulíkovho rozhodnutia.

  Kedy bude socha upravená, jasné nie je.
  Čítajte viac v článku Michala Piška z 24. 9. 2010 na sme.sk.

 90. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Tu by pomohlo len jediné obrátiť sa na súd,a žiadať protiprávne inštalovanú jazdeckú sochu nesúcu znak Hlinkovej gardy z verejného priestranstva odstrániť,autora žalovať za propagáciu fašizmu.

  Iste znaky hlinkovej gardi nesú aj mestá Skalica a Nitra, tak ako svastiku NSDAP najdeš na germáskej keramike. Za to že ich nejaký debil v minulosti zneužil tie znaky nemôžu.

 91. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Keby mestá mali identický kríž v erbe zo znakom HG (myslím,že nemajú),tak by to neznamenalo nič,lebo ich používajú dávno pred vznikom HG.
  Nacionalistická propaganda HG sa ich uspešne snažila etablovať do historických zobrazení konretne aj do učebnicovej podoby Svätopluka,do jeho stredovej puklice štítu.
  Ak odchovanec na tejto učebnice dá o viac ako polstoročie do takisto vyzerajúceho stvárnenia Svätopluka taký istý znak,urobí to vedome z nacionalisticko-fašistického obdivu.
  Ak nemáme úctu k koncentrákmy vidymením židom zo Slovenska,a dáme do svojej národnej hrdosti znak identický zo znakom ich prenasledovateľov,neviem či patríme medzi kultúrne národy.
  Doteraz behajú zimomriaky po chrbtoch ,tých čo toto besnenie prežili.
  Osobne nemám nič proti symbolom,ani svastike(používanej už v neolite),mne vadí socha ako celok,ale spoločnosť zakazuje propagaciu fašizmu,a aj ich symbolov.

 92. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia


  „Veď je to jedno, je to odstránené,“ zareagoval Kulich na to, že dvojkríž je len prikrytý krytom. Ako ho odstránil, vysvetľovať nechcel. „Mám vám vytiahnuť črevá z toho koňa alebo čo?“ Ďalší rozhovor nepripustil.
  Čítajte viac v článku Jána Krempaského z 22. 10. 2010 na sme.sk.

 93. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  :arrow: ide o ďalší dôkaz, že nevhodne umiestnená a zlá socha od arogantného autora, “posvätená” arogantnými politikmi, do čestného nádvoria Bratislavského hradu nepatrí :!: :!: :!:

 94. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Svätopluk už nemá na štíte dvojkríž
  Monitor aktuálne.sk

  BRATISLAVA 22. októbra (SITA) – Socha Svätopluka v areáli Bratislavského hradu už nemá na štíte rovnoramenný dvojkríž, pre ktorý sa strhla okolo diela rozsiahla debata. O odstránení kontroverzného symbolu, ktorý kritikom diela pripomínal dvojkríž Hlinkovej gardy z čias vojnového Slovenska, dnes informuje internetový spravodajský portál aktuálne.sk. “Autor sochy Ján Kulich totiž pristúpil na jednu z podmienok, ktoré si pre zachovanie sochy na tomto mieste stanovil predseda parlamentu Richard Sulík (SaS),” uviedol o dôvodoch redaktor aktuálne.sk. Symbol mal zmeniť sochár Kulich na vlastné náklady.

  Ako ďalej konštatuje spravodajský server, nie je to zrejme posledná zmena, ktorú bude musieť socha veľkomoravského panovníka podstúpiť. “Ďalšou podmienkou predsedu parlamentu bola zmena nápisu na podstavci. Doteraz sa na ňom totiž uvádza “Svätopluk, kráľ starých Slovákov,” čo je podľa časti odbornej verejnosti absolútne nepodloženým tvrdením. Po novom by tu malo byť uvedené len meno veľkomoravského panovníka a roky, v ktorých panoval,” píše sa na stránke aktuálne.sk. Táto zmena by sa však podľa informácií aktuálne.sk mala už udiať v réžii Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky.

 95. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Svätopluk už nemá na štíte dvojkríž
  V skutočnosti: on ho tam má, len ho – v tomto čase – nevidieť… Veď čo keby raz…?

 96. Osobne to pokladám za niečo ako február 48 , alebo vstup spriatelených armád do ČSsR, komisia bola zbytočná, jedine ako to čudo dostať odtiaľ preč je právna cesta, ak to v tomto Oriente vôbec ide.

 97. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Zo štítu kontroverznej sochy bol odstránený znak Hlinkovej gardy. O osude Svätopluka sme sa rozprávali s historičkou Marínou Zavackou, ktorá bola poverená zostavením komisie.

  Jakub Kratochvíl, Jakub Julény
  22. október 2010
  Rozhovor nájdete TU.

 98. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Zdá sa, že po novembri 1989 sa sochár J. Kulich niečomu novému nenaučil, no ani nič z totalitnej a normalizačnej éry býv. režimu nezabudol. Potvrdil svoj “charakter”, keď na požiadanie vrchnosti upravil svoje autorské dielo. Snáď iba tá “puklica” je v jeho diele novotvarom, čím len dokonal túto úbohú frašku okolo sochy Svätopluka. Očakávam od príslušných “najnárodnejších” historikov (najmä od prof. Matúša Kučeru), že náležite historicky a vedecky dokážu opodstatnenosť puklice na štíte “kráľa starých Slovákov”. Popri tomto “rituálnom obrade”, ktorý spískali poskomunistickí papaláši Smer-u, ma najviac znepokojuje skutočnosť, že väčšina tých, ktorých názory som čítal alebo počul, si nepodarenú sochu zamieňajú s pamiatkou na vládcu Svätopluka. No zrejme viac, ako to “robí” Kulichova socha, uraziť túto pamiatka ani nemožno.

 99. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia


  Kancelária Národnej rady pripúšťa, že symbol na štíte zostal pod krytom. Potvrdiť to nevedela s vysvetlením, že sa treba obrátiť na autora. „Znak bol prekrytý. Úpravu vykonali podľa pokynov pána Kulicha,” povedala Sulíkova tajomníčka Tatiana Tóthová.

  Kryt je na soche pripevnený skrutkou. V septembri šéf parlamentu hovoril o inom postupe. „Pán Kulich na svoje náklady zmení kríž na slovenský dvojkríž,” tvrdil.

  Hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta považuje osadenie krytu za švindeľ.
  Čítajte viac v článku Matúša Burčíka z 27. 10. 2010 na sme.sk.

 100. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia

  Podľa Letopisu popa Dukljanina bol Svätopluk korunovaný za kráľa podľa rímskeho rituálu: „A keď sa skončil dvanásty deň, bol kráľ Svätopluk korunovaný rukami vikára Honoria aj kardinálmi a biskupmi podľa spôsobu rímskych kráľov a nastala medzi ľuďmi i v celom kráľovstve veľká radosť.”

  Výťah z Reginovej kroniky (Regino žil v rokoch 840-915) K roku 890: Arnolfus rex, concessit Zuentiboldo, Marahensium Sclavorum regi, ducatum Behemensium – Kráľ Arnulf odstúpil Svätoplukovi, kráľovi moravských Slovenov (starých Slovákov) České vojvodstvo… K roku 894: Zvendibold, rex Marahensium Sclavorum – Svätopluk, kráľ moravských Slovenov (starých Slovákov). Je prakticky nemožné, aby súčasník udalostí v jednej vete udelil titul kráľa vlastnému kráľovi a aj panovníkovi zo susednej krajiny, ak by ten druhý nebol pokladaný za skutočne suverénneho panovníka – kráľa.

  Výťah z Kristiánovej kroniky. (Napísaná v roku 995) regem Zuentepulc seu pontificem Metudium Moravie repetivit. A quibus clarissime et ut decebat suscipitur, aliquantulumque aput eos degens, perfeccius doctrinam Christi nanciscitur. At vero plebs prefata in nequicia sua permanens, quendam ducem Ztroymir, Uvedené vety jasne ukazujú, že Kristián si uvedomoval rozdiel medzi kráľom a kniežaťom; v texte je uvádzaný kráľ Svätopluk a knieža Strojmír. U Kristiána možno reálne predpokladať, že mohol stretnúť ľudí, ktorí fyzicky žili v čase kráľa Svätopluka, teda je nepravdepodobné, žeby nevedel, aký titul mal kráľ Svätopluk.

  Kozmova kronika Gostivit autem genuit Borivoy, qui primus dux baptisatus est a venerabili Metudio, episcopo in Moravia sub temporibus Arnolfi imperatoris et Zvatopluk eiusdem Moravie regis – A teda Gostivit splodil Borivoja, ktorý je prvé pokrstené knieža dôstojným Metodom, moravským biskupom za čias cisára Arnulfa a taktiež Svätopluka, kráľa Moravy. V textoch vidieť, že autor rozlišuje cisára Arnulfa, kráľa Svätopluka a knieža Bořivoja. Kronika bola napísaná približne 150 rokov po smrti kráľa Svätopluka a zaznamenáva živú (tradovanú) legendu o Svätoplukovi na území Slovenska, v okolí Nitry.

  Z listu pápeža Štefana V. Svätoplukovi (z roku 885) Stephanus episcopus, servus servorum dei, Zventopolco, regi Sclavorum – Štefan biskup, sluha sluhov Boží, Svätoplukovi, kráľovi Slovenov (starých Slovákov)

  Arabský učenec Ibn Rusta píše výslovne, že je Svätopluk korunovaný, že je to “vladár, ktorý má hodnosť ra’ís ar-ru’asá“ (vládca vládcov, vodca vodcov, náčelník náčelníkov, knieža kniežat a pod.) a ďalej ho v texte označuje aj priamo ako kráľ (vo voľnejšom preklade vládca). Perzský učenec Gardízí tituluje Svätopluka ako malik (kráľ) a aj výslovne píše, že “nosí na hlave korunu”.

  Pápež oslovením “Milovanému synovi Svätoplukovi, slávnemu vladárovi” pozdvihol Svätopluka medzi najvyšších panovníkov kresťanskej Európy. Podobné oslovenia dostávali viacerí franskí králi, napr. Karolman.

  Mart O. | 27.10.2010 3:16
  Z diskusie k článku Matúša Burčíka z 27. 10. 2010 na sme.sk.

 101. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Stanovisko odbornej komisie pri Slovenskom historickom ústave a Historickom odbore Matice slovenskej k odhaleniu jazdeckej sochy kráľa Svätopluka umiestnenej na Čestnom nádvorí Bratislavského hradu
  Čítajte TU

 102. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Stanovisko tejto “truckomisie” ako ju nazýva jeden z diskutujúcich, má vcelku vecné argumenty, narozdiel od samostatných názorov (blábolov) prof. Kučeru. Myslím, že nie je nič zlé na tom, že sa vedú vášnivé diskusie okolo samotnej osoby Svätopluka. Dokonca tá zanietenosť mi je sympatická. Smutné mi príde, keď (a je to častý jav) mnohým diskutujúcim dochádzajú vecné argumenty, ktoré následne nahradia nechutným osočovaním dišputérov s iným názorom a splietaním vecí nesúvisiacich s témou. Je to dobre badateľné práve v diskusii k tomuto vyššie linknutému stanovisku. Iná vec je, že sa do vecných diskusii mieša spolitizovanosť celého problému okolo jednej nie moc vydarenej sochy…

 103. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Svätopluk kráľ Starých Slovákov?
  Už som sa nechcel vracať ku Sväťoplukovi.Ono to némá zmysel,a ani nemám také vedomosti,aby môj názor stál za napísanie,nieto niečie čítanie.
  Každý problém má viacero rovín.Pravda je relatívna,a všetko sú to len subjektívne názory,ktoré je ťažko rozsúdiť.
  Pavol Dvořák by to povedal asi takto-PRE NIEKOHO BOL,PRENIEKOHO NEBOL,PRE NIEKOHO SA NÍM STANE,PRE NIEKOHO SA NÍM NIKDY NESTANE.

  Ja si myslím toto:
  -ak mal pápež právo udeľovať tento titul,a tako ho negramoťaka slovenského písomne oslovil,tak asi pre neho kráľom bol.
  Slovania predpokladám nepoužívali takýto titul,takže pre nich kráľom nebol.
  Slovania v tej dobe nepmali prijaté kresťanstvo,takže npomenovanie ich vodcu,vodcom im neznámej ,nimi neuznávanej náboženskej skupiny kresťanov im bolo lahostajné.Dovolil by som si s hocikým uzatvoriť stávku,že ani jeden Slovan za Svätoplukovho života ho neoslovil “kráľ môj”.
  Pre pápeža,žida ,či iného cudzinca mohol mať v jeho chápaní titul aj cezar-cisár-kráľ-náčelník,ale ak Slovania nepoužívali tento titul,tak pre nich kráľom byť nemohol.

 104. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia
  Industriae tuae
  z Wikipédie, slobodnej encyklopédiePrejsť na: navigácia, hľadanie

  Pápežská bula Industriae Tuae adresovaná kniežaťu SvätoplukoviIndustriae tuae (po slovensky: Tvojej horlivosti; názov sú prvé zachované slová textu listu) je pápežský list (bula) pápeža Jána VIII. z júna 880, ktorý pápež poslal kniežaťu Svätoplukovi ako reakciu na veľkomoravskú delegáciu (Zemežizn, sv. Metod, Wiching a iní) do Ríma. Je to najvýznamnejšia písomnosť toho obdobia, pretože v nej pápež Svätopluka kladie na roveň ostatných kresťanských (najmä teda franských) panovníkov Európy.

  Pápež oslovením “Milovanému synovi Svätoplukovi, slávnemu vladárovi/druhovi (comes)” pozdvihol Svätopluka medzi najvyšších panovníkov kresťanskej Európy. Podobné oslovenia dostávali viacerí franskí panovníci, napr. Karolman.

  Originálny text buly sa nezachoval. Jej opis je obsiahnutý v kódexe z Monte Cassina z 11. storočia v Archivum secretum Vaticanum.

  V tomto liste pápež:

  Veľkú Moravu vyhlásil za léno Svätej stolice, čo znamenalo, že postavil Veľkú Moravu na roveň Východofranskej ríši;
  potvrdil Metodove úlohy a funkcie;
  potvrdil, že vysvätil Wichinga za biskupa nitrianskej cirkvi;
  prikázal, aby sa do Ríma poslal ďalší kňaz, aby ho mohol urobiť biskupom iného regiónu Veľkej Moravy, než je Nitra tak, aby Metod a títo dvaja biskupi potom zas mohli vysvätiť ďalších biskupov (podľa väčšiny prameňov však táto požiadavka listu nebola splnená);
  prikázal, aby bol vyhnaný z Veľkej Moravy všetok klérus, ktorý sa Metodovi postaví na odpor;
  schválil používanie slovanského písma (hlaholiky) a prikázal, aby sa bohoslužby (liturgie); konali v slovanskom jazyku (okrem evanjelia, ktoré sa malo najprv čítať po latinsky a až potom po slovansky);
  povolil, aby sa bohoslužby pre Svätopluka a jeho družinu konali v latinčine, pretože Svätopluk osobne uprednostňoval latinčinu.

 105. Re: Na sochu kráľa Svätopluka sa poskladajú podnikatelia


  Podľa manažérky obec pripravuje aj osobitnú expozíciu svojho rodáka, sochára Jána Kulicha. Umelec, ktorý je aj autorom kontroverznej sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade už odkúpil jeden dom v susedstve evanjelickej fary, kde chce v dohľadnom čase sústrediť časť svojich diel.
  Čítajte viac v agentúrnej správe TASR z 12. 11. 2010 na sme.sk.

Comments are closed.