Projekt sochy Krista je stále aktuálny, odsunula ho kríza

Projekt sochy Ježiša Krista, ktorá sa má vypínať nad Prešovom, je momentálne nereálny. Povedal to primátor Prešova Pavel Hagyari, ktorý je otcom tejto myšlienky. Odhaduje, že realizácia monumentu by sa mohla začať o dva roky. Dôvodom na oddialenie termínu je kríza, ktorá odradila investorov od tejto investície. Najvyššia socha Ježiša Krista na svete má byť financovaná z celosvetovej zbierky a z peňazí sponzorov. Hagyari výšku investície odhaduje na 3 mil. €, pôvodne sa rátalo so sumou 30 mil. Sk.

„Aj keď je to čisto súkromná iniciatíva, s ktorou nemá nič spoločné prešovská samospráva, kríza projekt odsunula. Je jasné, že rast ekonomiky trvá také dva roky. Myslím si, že všetci sponzori sú viac opatrní a v súčasnej dobe sú aj vhodnejšie investície, ako táto,“ uviedol Hagyari. Cíti, že momentálne by sa ani nepatrilo rozbiehať zbierku na takýto projekt, ktorý môže počkať. Hagyari napriek tomu verí, že podpora tejto myšlienky je stále aktuálna. „Je potrebné, aby sa ekonomika naštartovala. Aby časť svojho zisku boli ľudia ochotní dať do tohto projektu,“ uviedol prešovský primátor. Jeho odhad je, že v roku 2012 by sa mohla začať výstavba monumentu.


Autorom predlohy je sochár Martin Pala. Socha Krista má byť z betónu a jej výška by mala dosiahnuť 33 metrov. Hagyari ju prirovnal k 13-poschodovému paneláku. Lokalita, kde by mala socha stáť, ešte nie je definitívne určená. Zatiaľ je známe iba to, že sa bude nachádzať v severozápadnej časti mesta, kde na ňu bude vidno zo všetkých strán. Podľa Hagyariho nebude to Kalvária, o ktorej sa medzi Prešovčanmi hovorilo. Do úvahy prichádzajú dva pozemky. „Jeden z nich máme kúpený, druhý rezervovaný. Obidva sú reálne, rozhodne pravdepodobne geologický prieskum,“ uviedol pred časom Hagyari.


Na Hlavnej ulici v Prešove stojí od júna minulého roka zmenšenina pôvodného návrhu, bronzová socha Krista vysoká 3,3 metra. Nájomná zmluva bola uzavretá na päť rokov, výhrady mali aj pamiatkári. Hagyari pripustil, že aj pre túto sochu sa bude hľadať v meste iná lokalita.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Slánskych vrchoch sa rodí projekt opálového mestečka

Mesto Prešov chce kooperovať na projekte opálového mestečka na Dubníku, ktoré by sa mohlo stať najväčším lákadlom cestovného ruchu v regióne. Projekt je zameraný na prezentáciu histórie ťažby opálu a sprístupnenie štôlni. Návštevník opálového mestečka by sa dozvedel o zaujímavostiach ťažby ako aj spracovaní opálu. Mohol by navštíviť staré banské diela, hľadať zostatky opálu po ťažbe, zažiť adrenalín potápaním sa v zatopenej bani Viliam. Veľkou atrakciou sú netopiere, v opustených štôlňach zimuje 4 000 jedincov, ktoré patria k 16 zisteným druhom netopierov.