Pomník československej štátnosti dotvorí socha Masaryka

Pomník československej štátnosti na Vajanského nábreží v bratislavskom Starom Meste dotvorí socha prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Zámer dotvorenia pomníka schválili dňa 8. decembra 2009 na zasadaní zastupiteľstva staromestskí poslanci.

Starosta Andrej Petrek odhadol náklady na odliatok sochy na 15-tisíc €, mestská časť pritom vypíše verejnú súťaž na dodávateľa. Náklady na vybudovanie podstavca starosta nevedel odhadnúť, financovať sa bude podľa neho z darov Bratislavčanov. Staré Mesto schválením tohto zámeru založí podľa Petreka účet, na ktorý môžu Bratislavčania posielať peniaze, z ktorých sa vybuduje podstavec. Poslanci zároveň odsúhlasili, že mestská časť požiada budúci týždeň na rokovaní hlavného mesta o zverenie pamätníka pred budovou národného múzea do jej správy, aby mohli dotvoriť pomník.


Pomník bude stáť na mieste dnešného pylónu pred Slovenským národným múzeom. Terajší vysoký stĺp, na ktorom bol v rokoch 1988 až 2009 umiestnený bronzový lev, odstránia. Stĺp totiž podľa materiálu nevyhovuje ani výškou, ani pôdorysnými rozmermi, ani obložením kamennými platňami, ktoré sú v najvyšších radoch uvoľnené od betónového jadra. Celý stĺp treba demolovať a na jeho mieste možno postaviť piedestál (do výšky maximálne troch metrov), na ktorom by bol umiestnený nový bronzový odliatok Masarykovej sochy od Ladislava Šalouna. Predpokladá sa pritom, že okolie stĺpa, schody vedúce na zvýšené plató, ani pamätná tabuľa, ani nádrže na zeleň nebudú úpravou zmenené.


Dňa 7. marca 2010 uplynie 160 rokov od narodenia prezidenta Masaryka, ktorý bol zakladateľom Československej republiky. Bez nej by podľa poslanca Štefana Holčíka nikdy nemohla vzniknúť terajšia Slovenská republika.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

 1. Darcovia už môžu prispieť na sochu Masaryka

  Darcovia už môžu prispieť na sochu Masaryka
  Socha prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka bude stáť na Vajanského nábreží pred budovou Slovenského národného múzea, bude dotvárať jestvujúci Pamätník československej štátnosti.

  BRATISLAVA 5. januára (SITA) – Darcovia, ktorí chcú finančne prispieť na zhotovenie odliatku sochy prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka, už môžu posielať peniaze na účet bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Peňažný dar môžu posielať na číslo účtu 1526-012/0200, pri platbe je potrebné uviesť variabilný symbol 3793700. Agentúru SITA o tom dnes informovala staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová. “Odhaduje sa, že zhotovenie kópie diela pražského sochára Ladislava Šalouna si vyžiada približne 15-tisíc €. Mestská časť v krátkom čase vyhlási na túto prácu riadnu verejnú súťaž,” spresnila. Všetky informácie s ňou súvisiace zverejní na svojej internetovej stránke http://www.staremesto.sk a na úradnej tabuli na Medenej ulici v Bratislave.

  Každý darca pred poukázaním financií uzavrie s mestskou časťou Darovaciu zmluvu. Jej text je k dispozícii na stiahnutie na internetovej stránke http://www.staremesto.sk, prípadne ju záujemcovia dostanú v tlačenej podobe na sekretariáte staromestského starostu. Po doplnení údajov na Darovacej zmluve je podľa hovorkyne potrebné ju v dvoch vyhotoveniach poslať alebo osobne doručiť do podateľne miestneho úradu mestskej časti na Vajanského nábreží č. 3, 814 21 Bratislava. Následne zmluvu podpíše starosta Andrej Petrek ako zástupca obdarovanej mestskej časti Bratislava-Staré Mesto. Miestny úrad zabezpečí jej spätné doručenie darcovi.

  Zámer dotvorenia jestvujúceho Pamätníka československej štátnosti na Vajanského nábreží pred budovou Slovenského národného múzea schválilo miestne zastupiteľstvo vlani 8. decembra. Pylón, na ktorom bola socha leva (vlani premiestnená k Štefánikovej soche pred novou budovou Slovenského národného divadla), bude odstránený a na jeho mieste bude osadená na dvoj- až trojmetrovom podstavci Masarykova socha vysoká približne 2,2 metra. Poslanci rozhodli, že odstránenie jestvujúceho pylóna zaplatí zo svojho rozpočtu mestská časť. Podľa odhadov si odstránenie vyžiada okolo šesťtisíc €.

 2. Re: Darcovia už môžu prispieť na sochu Masaryka
  Na odliatok sochy Masaryka zatiaľ vyzbierali 3-tisíc €

  BRATISLAVA 12. februára (SITA) – Na výrobu odliatku sochy T. G. Masaryka, ktorý má byť súčasťou Pomníka československej štátnosti na Vajanského nábreží v bratislavskom Starom Meste, sa zatiaľ podarilo vo verejnej zbierke vyzbierať tritisíc eur. Pre agentúru SITA to uviedla staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová. Starosta mestskej časti Andrej Petrek už podľa nej podpísal ďalšie darovacie zmluvy, ktoré by mohli pokryť náklady 15-tisíc eur na výrobu odliatku.

  Verejná súťaž na dodávateľa prác – odliatie sochy T. G. Masaryka zatiaľ nebola vyhlásená. Urobený je návrh dotvorenia Pamätníka československej štátnosti, ku ktorému sa budú vyjadrovať pamiatkari. Podľa Kopřivovej pamätník odhalia 28. októbra tohto roku. “Od začiatku sme hovorili, že by bolo vhodné odhaliť dotvorený pamätník buď v marci (výročie narodenia Masaryka) alebo v októbri (výročie vzniku ČSR). Pritom sme však vždy zdôrazňovali, že október 2010 je podľa nás reálnejší – vzhľadom na množstvo práce, ktoré treba urobiť,” uviedla Kopřivová.

  Pomník bude stáť na mieste dnešného pylónu pred Slovenským národným múzeom. Terajší vysoký stĺp, na ktorom bol v rokoch 1988 až 2009 umiestnený bronzový lev, odstránia. Stĺp totiž nevyhovuje ani výškou, ani pôdorysnými rozmermi, ani obložením kamennými platňami, ktoré sú v najvyšších radoch uvoľnené od betónového jadra. Celý stĺp treba demolovať a na jeho mieste možno postaviť piedestál (do výšky maximálne troch metrov), na ktorom by bol umiestnený nový bronzový odliatok Masarykovej sochy od Ladislava Šalouna. Predpokladá sa pritom, že okolie stĺpa, schody vedúce na zvýšené plató, ani pamätná tabuľa, ani nádrže na zeleň nebudú úpravou zmenené.

 3. Re: Darcovia už môžu prispieť na sochu Masaryka
  Vyhlásili novú verejnú zbierku na sochu Masaryka

  BRATISLAVA 24. februára (SITA) – Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika vyhlásil verejnú zbierku na výrobu odliatku sochy T. G. Masaryka, agentúru SITA o tom informoval riaditeľ inštitútu Ondrej Dostál. Ide o podpornú aktivitu k verejnej zbierke organizovanej mestskou časťou Staré Mesto. Nová zbierka umožní občanom zjednodušenou formou prispievať na sochu T. G. Masaryka bez uzatvárania darovacej zmluvy. Výťažok zo zbierky inštitút daruje mestskej časti na výrobu a inštaláciu sochy. Bližšie informácie k zbierke nájdu záujemcovia na oficiálnej internetovej stránke inštitútu http://www.konzervativizmus.sk.

  Starému Mestu sa na Pamätník československej štátnosti podarilo vyzbierať už 37 741,33 €. Pre agentúru SITA to uviedla staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová.

  Pomník bude stáť na mieste dnešného pylónu pred Slovenským národným múzeom. Terajší vysoký stĺp, na ktorom bol v rokoch 1988 až 2009 umiestnený bronzový lev, odstránia. Stĺp totiž nevyhovuje ani výškou, ani pôdorysnými rozmermi, ani obložením kamennými platňami, ktoré sú v najvyšších radoch uvoľnené od betónového jadra. Celý stĺp treba demolovať a na jeho mieste možno postaviť piedestál (do výšky maximálne troch metrov), na ktorom by bol umiestnený nový bronzový odliatok Masarykovej sochy od Ladislava Šalouna. Predpokladá sa pritom, že okolie stĺpa, schody vedúce na zvýšené plató, ani pamätná tabuľa, ani nádrže na zeleň nebudú úpravou zmenené.

 4. Re: Darcovia už môžu prispieť na sochu Masaryka
  Odliatok sochy T.G. Masaryka zhotoví Jaroslav Matějíček

  BRATISLAVA 28. mája (SITA) – Odliatok sochy prvého československého prezidenta Tomáša Garrique Masaryka, ktorá má stáť na Vajanského nábreží v Bratislave, zhotoví Jaroslav Matějíček z Brna. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová. Zo štyroch zúčastnených vo verejnej obchodnej súťaži ponúkol najnižšiu cenu – 17 160 eur s DPH. Do súťaže sa okrem neho prihlásili Daniel Janec z Perneka, bratislavská spoločnosť Tri kamene a spoločnosť DSB Euro z Blanska. Odliatok sochy nahradí niekdajšiu plastiku leva na pomníku česko-slovenskej štátnosti, ktorá je momentálne na námestí pri komplexe Eurovea.

  K dnešnému dňu je na účte bratislavskej mestskej časti Staré Mesto na dotvorenie pomníka 43 385,33 eur. “Je to dar vyše 80 jednotlivcov – predovšetkým obyvateľov Bratislavy, ale aj Zurichu, Prahy, Košíc, Žiliny, Hamuliakova, Trenčína, Štúrova, Trebišova, Rimavskej Soboty, Kátova, Popradu či Prievidze – a do 10 občianskych združení, nadácií a podobných zoskupení,” uviedla Kopřivová. Odliatok sochy bude umiestnený na novom, približne dva metre vysokom podstavci. Terajší podstavec, na ktorom stál lev, je nevyhnutné zbúrať. V súčasnosti beží verejné obstaranie na kamenárske, búracie a stavebné práce, ktorého prvé kolo sa končí 31. mája. Druhé kolo sa následne uskutoční formou elektronickej aukcie. “Až potom bude jasné, koľko eur reálne treba na rozobratie, respektíve zbúranie starého a vybudovanie nového podstavca,” uviedla Kopřivová.

  Podľa názoru odborníkov, ktorí majú skúsenosti s podobnými dielami, sa náklady len na zbúranie súčasného pylóna vyšplhajú do výšky 75-tisíc až 120-tisíc eur. Záleží to od zvoleného technologického postupu. “Mestská časť však rátala vo svojom odhade iba so šesťtisíc eurami. Vychádzala pritom z kalkulácie firmy, ktorá mala záujem rozobrať pylón za cenu obkladového materiálu,” uviedla Kopřivová. Keď však firme oznámili, že pylón pozostáva zo železobetónového jadra a kamenného obkladu o hrúbke šesť centimetrov, svoju ponuku stiahla. Mestská časť preto považuje prijímanie darov na dotvorenie pamätníka československej štátnosti stále za vysoko aktuálne, a to až do dátumu jeho odhalenia 28. októbra, pri príležitosti výročia vzniku Československej republiky. O darovanej sume bude mestská časť priebežne verejnosť informovať.

  Viac informácií získajú záujemcovia na oficiálnej internetovej stránke mestskej časti http://www.staremesto.sk.

 5. Re: Darcovia už môžu prispieť na sochu Masaryka
  Sochu Masaryka privezú v stredu do mesta

  BRATISLAVA 19. októbra (SITA) – Socha 1. československého prezidenta Tomáša G. Masaryka, ktorá má dotvoriť Pamätník československej štátnosti v priestore medzi Fajnorovým a Vajanského nábrežím pred Slovenským národným múzeom, dorazí v stredu do Bratislavy. Agentúru SITA o tom dnes informovala staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová. Miestna samospráva tak splní sľub z novembra 2009 o dotvorení pamätníka, súčasne vyhovie žiadosti Pamiatkového úradu SR „definitívne upraviť pamätník”, teda “vyriešiť jeho nový výraz v súlade s jeho významom a pamiatkovými hodnotami“. Tým bol totiž podmienený súhlas na trvalé premiestnenie plastiky leva k soche Milana Rastislava Štefánika na námestí v Eurovea.

  Zhotoviteľ sochy Jaroslav Matějíček ako víťaz verejnej súťaže, by mal v stredu sochu previezť zo svojej dielne v moravskej obci Veverské Knínice, na dunajské nábrežie by sa mohla dostať okolo poludnia. Následne ju osadia na už hotový podstavec. Na vyhotovenie sochy ako aj celkovú úpravu pamätníka, ktorý je zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok SR, prispelo 115 darcov. Vyzbieraná suma predstavuje 47 670 eur. Pamätník československej štátnosti bude podľa Kopřivovej slávnostne odhalený vo štvrtok 28. októbra o 17:00.

  Návrh, aby plastiku leva na pamätníku odhalenom v roku 1988 pri príležitosti osláv 70. výročia vzniku Československej republiky nahradila socha 1. československého prezidenta Tomáša G. Masaryka, schválili staromestskí poslanci 8. decembra 2009.

 6. Re: Darcovia už môžu prispieť na sochu Masaryka
  Odhalenie sochy T. G. Masaryka prebieha pokojne

  BRATISLAVA 28. októbra (SITA) – Počas slávnostného odhalenia sochy T. G. Masaryka na Vajanského nábreží nedošlo k žiadnemu vážnemu incidentu. Na odhalení sa zúčastnilo asi 150 ľudí a niekoľko prívržencov Ľudovej strany – Naše Slovensko. Sochu slávnostne odhalil starosta Starého Mesta Andrej Petrek, ktorý zároveň dostal čestnú medailu T. G. Masaryka za zásluhy o tento pomník od Masarykovho demokratického hnutia. Podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Tatiany Kurucovej, na mieste zasahovalo niekoľko desiatok policajtov v spolupráci s príslušníkmi mestskej polície a aj s mestským úradom. Počas príhovorov prejavovali prívrženci Ľudovej strany – Naše Slovensko svoj nesúhlas hlasným pokrikovaním a piskotom. Pri kladení vencov k pamätníku vyzývali občanov na podpísanie petície proti soche T. G. Masaryka. Polícia prívržencov Ľudovej strany – Naše Slovensko oddelila od davu. Na odhalení sochy sa zúčastnili Rudolf Chmel, Lucia Žitňanská, Mikuláš Dzurinda, Magda Vášáryová, Pavol Frešo a ďalší predstavitelia politických strán.

  Zhotoviteľom sochy T. G. Masaryka je Jaroslav Matějíček. Sochu ako víťaz verejnej súťaže vytvoril vo svojej dielni v moravskej obci Veverské Knínice. Na vyhotovenie sochy a celkovú úpravu pamätníka, ktorý je zapísaný v Zozname národných kultúrnych pamiatok SR, prispelo 115 darcov celkovou sumou 47 670 eur. Pamätník stojí na mieste predošlého pylónu pred Slovenským národným múzeom. Pylón, na ktorom bol v rokoch 1988 až 2009 umiestnený šesťtonový bronzový lev so znakom Československa, odstránili tento rok. Leva ešte vlani premiestnili k soche Milana Rastislava Štefánika pred novou budovou SND na Pribinovej ulici v Bratislave.

Comments are closed.