Bratislavský hrad – pútnické miesto pre Slovákov

Na rekonštrukciu Bratislavského hradu, ktorá sa financuje z rozpočtu Národnej rady SR, sa doteraz preinvestovalo podľa predsedu slovenského parlamentu Pavla Pašku asi pol miliardy slovenských korún (16 596 959 €). Paška to dnes uviedol po prehliadke rekonštrukčných prác, na ktorej sprevádzal predsedu vlády Roberta Fica. “Musím povedať, klobúk dole, pred takýmto vážnym rozhodnutím, pustiť sa do totálnej rekonštrukcie tejto obrovskej národnej kultúrnej pamiatky,” zhodnotil Fico zámer NR SR obnoviť Hrad. Premiér podporuje obnovu Hradu a peniaze na ňu chce nájsť za každú cenu a “urobiť z toho jedno pútnické miesto pre Slovákov.” S obnovou hradného paláca sa začalo vlani v apríli.

Ako povedal Fico, s radosťou privítal informáciu, že “prakticky 90 percent priestorov bude sprístupnených pre verejnosť.” Podľa premiéra tak vynovený Hrad splní všetky predpoklady na to, aby slúžil na kultúrne účely. “Tento Hrad, keď bude definitívne dokončený tak ako je to naplánované, bude čímsi, kde každý rád príde. Myslím si, že to bude pútnické miesto takého Slováka, ktorý príde a chce si na Slovensku, v Bratislave niečo pozrieť,” zhodnotil Fico. Stavba by mala ísť podľa premiéra plynule a palác by mal byť dokončený budúci rok. Pri Hrade sa má postaviť jazdiareň, ktorá tam v minulosti stála a ďalšie objekty, ktoré tam historicky existovali. Fico podporuje pokračovanie rekonštrukcie hradného areálu podľa možností a malo by to byť na etapy. “Ak takéto návrhy prídu do štátneho rozpočtu, budem to veľmi u ministra financií presadzovať, hoci priorít je veľmi veľa. Bola by hrubá chyba, keby sme Hrad nedokončili,” povedal. Fico chce, aby po jeho vláde a po súčasnom parlamente ostali veci, ktoré majú svoju hodnotu. “Ja predpokladám, že po rekonštrukcii ďalších minimálne 100 rokov, 200 rokov budú bez akýchkoľvek problémov stáť,” skonštatoval.


Na rekonštrukciu hradného paláca bola vyčlenená viac ako jedna miliarda korún. Do prvého septembra by mala byť dokončená fasáda a nádvorie objektu, ktorú rekonštruujú podľa historických predlôh. Hrad by mal mať na Deň ústavy SR aj nové osvetlenie, ktoré podľa predsedu parlamentu nám bude závidieť aj Viedeň. “Ja si myslím, že je pred nami vážne rozhodnutie, ktoré ja budem podporovať, aby sme v budúcich rokoch vyčlenili ďalšie finančné prostriedky, pretože momentálne je finančne pokrytá len rekonštrukcia hradného paláca,” povedal premiér.


Vo vnútri má palác vyzerať ako z druhej polovice 18. storočia. Ak sa to podarí, tak to bude čosi neopakovateľné na území SR, uviedol Fico.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Oprava hradu bude na jar pokračovať

Rekonštrukcia renesančného paláca na hrade Ľubovňa bude na jar pokračovať. Vláda na svojom stredajšom zasadnutí v Poprade rozhodla o pridelení 500-tisíc eur na rekonštrukciu paláca. „Sme spokojní, že práce budú pokračovať,“ povedala pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Náklady na druhú a čiastočne aj tretiu etapu rekonštrukčných prác renesančného paláca predstavujú takmer 1,3 milióna eur. Zvyšnú časť peňazí poskytne múzeu Prešovský samosprávny kraj ako jeho zriaďovateľ.

Odpovede

 1. Bratislavský hrad – pútnické miesto pre Slovákov

  FICO: Na Bratislavskom hrade chce sochu Svätopluka

  BRATISLAVA 5. AUGUSTA (SITA) – Predseda vlády Robert Fico chce dať postaviť na nádvorí Bratislavského hradu sochu Svätopluka. Svoj zámer dnes potvrdil pri návšteve hradného paláca, ktorý rekonštruuje zo svojho rozpočtu Národná rada SR od apríla minulého roka. “Ja túto myšlienku stále živým a nechajte sa prekvapiť,” povedal dnes na brífingu Fico po prehliadke rekonštrukčných prác. Či to však bude do konca jeho volebného obdobia, neprezradil. “Pozrite sa, zase ma budú všetci biť, ale ja som presvedčený, že Svätopluk bol naozaj prvým kráľom starých Slovákov,” zdôraznil premiér. Na používanie výrazu “starí Slováci”, má Fico, ako povedal, veľa dôvodov.

  Premiér chce verejnosti ukazovať konkrétnymi činmi, skutkami, čo všetko bolo v slovenskej minulosti. Nechcem to robiť len cez vyhlásenia. “Ak takáto významná historická postava existovala, tak určite patrí niekde do tohto prostredia,” povedal premiér. Ako dôvod uviedol aj vykopávky z obdobia Veľkomoravskej ríše, ktoré našli na bratislavskom hradisku. “Toto všetko naozaj dáva dohromady takú logiku, že je to priestor, kde by takéto niečo mohlo byť,” zdôvodnil svoj zámer Fico. Podľa jeho slov by bol veľmi rád, keby s jeho osobou bola “spájaná socha Svätopluka ako nalepený krb pre amerického prezidenta.” Komentoval tak rozhodnutie svojho predchodcu Mikuláša Dzurindu z SDKÚ-DS, ktorý dal pred návštevou prezidenta USA Georga Busha vo februári 2005 urobiť v budove Úradu vlády SR nefunkčnú repliku krbu z Bieleho domu, sídla prezidenta USA.

 2. Re: Bratislavský hrad – pútnické miesto pre Slovákov
  Na rekonštrukciu preinvestovali doteraz 46,8 milióna eur
  Pred letnou sezónou by malo byť sprístupnené Čestné nádvorie Bratislavského hradu, znovuotvorená Klenotnica a návštevníci sa pravdepodobne dostanú aj na slávnostné schodisko.

  BRATISLAVA 31. marca (SITA) – Na rekonštrukciu Bratislavského hradu sa doteraz preinvestovalo 46,8 milióna eur z vyčlenených 50 miliónov. Po prehliadke rekonštrukčných prác to uviedol predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý sprevádzal premiéra Roberta Fica. Tieto peniaze išli na projektovú dokumentáciu a archeologický výskum, architektonicko-historický prieskum a stavebné práce. “Samotný objem prostriedkov, s ktorými sa rátalo pri archeologickom prieskume, je niekoľkonásobne vyšší,” pripomenul Paška. Zároveň však zdôraznil, že archeologické nálezy z rímskeho obdobia posunuli históriu hradu o niekoľko storočí dozadu a priniesli nové vnímanie hradného kopca a hradišťa, ako aj samotného hradu. Množstvo nálezov, nielen archeologických, ale i stavebných, prekvapilo aj architektov. “Snažíme sa to využiť pri rekonštrukcii a do istej miery prispôsobujeme objekty tomu, aby všetky hodnotné veci mohli byť prezentované verejnosti,” povedal jeden z architektov Ivan Masár.

  Podľa Pašku je progres viditeľný na každom kroku. “Už dnes, keď sa pozerám z okien svojej kancelárie, vidím neobvyklý ruch. Tisíce ľudí chodí do areálu hradu,” skonštatoval. Verí, že na Bratislavský hrad sa vďaka rekonštrukcii znovu vráti život. “Bude to dôstojný symbol nielen Bratislavy, ale aj celého Slovenska,” vyhlásil premiér Fico. Uistil, že kabinet bude aj naďalej nápomocný a bude podporovať dokončenie hradného paláca. Zložitá bude podľa neho aj ďalšia fáza, ktorou má byť baroková záhrada, kde vznikne oranžéria a novú podobu dostane koniareň. Ako uviedol, rekonštrukcia hradu je aj o ekonomike, lebo zamestnanie veľkého množstva ľudí prispieva k hospodárskemu rastu. “Budem tlačiť na ministra financií, aby to tempo stavebných prác takto pokračovalo,” vyhlásil. “Myslím si, že budeme na tento hrad všetci veľmi hrdí,” dodal.

  Pred nadchádzajúcou letnou sezónou by malo byť otvorené pre verejnosť Čestné nádvorie pred hradom, ako aj časť vnútorného nádvoria okrem miesta, kde sa ešte bude pracovať na prezentácii archeologických nálezov a tiež by mali znovu otvoriť Klenotnicu. “Formou nejakých Dní otvorených dverí by malo byť príležitostne sprístupnené slávnostné schodisko a tie sály, ktoré budú už zrekonštruované,” uviedol Masár. Súčasnú fázu obnovy hradu označil Masár za veľmi náročnú na rôzne odborné práce, najmä reštaurátorské. “Rekonštrukcia sa dostáva do fázy, v ktorej všetko už bude vidno,” pripomenul.

  V súčasnosti sú dokončené vonkajšie fasády, je hotové funkčné slávnostné osvetlenie hradu a hradieb a dokončené sú takmer všetky hrubé interiérové omietky na všetkých podlažiach. Osadené sú tiež všetky nové okná na vonkajšej aj dvornej fasáde hradu a dokončujú posledné podkladné vrstvy podláh na všetkých podlažiach. Na hrade pokračuje úprava omietok a montujú sadrokartónové podhľady, obnovujú balustrádu na balkóne nad vstupom do hradu a pracujú na fasádach a interiérových omietkach strážnic na Čestnom nádvorí a na víťazných bránach. Pokračujú tiež práce na inštalácii rozvodov inžinierskych sietí a pracuje sa aj na zemných prácach pre základové konštrukcie oranžérie. Obnovená je už Hradná vináreň. Na prvom a druhom poschodí reštaurátori pracujú na štukovej výzdobe stropov a finišujú aj so štukovou výzdobou slávnostného schodiska. Na nádvorí, Severnej terase a v mieste, kde vznikne oranžéria, pokračuje archeologický výskum. Všetky nálezy budú prezentovať na hrade. Rozbehli sa aj rekonštrukčné práce na obnove priestorov Klenotnice, troch vstupných brán, podbránia, arkádach prízemia a oporných múrov na Čestnom nádvorí. Bratislavský hrad začali rekonštruovať v apríli 2008 a tender na obnovu vyhrala firma Váhostav.

 3. Re: Bratislavský hrad – pútnické miesto pre Slovákov
  Na druhom poschodí bude obrazáreň, postavia aj oranžériu

  BRATISLAVA 4. apríla (SITA) – Niektoré zrekonštruované časti Bratislavského hradu sprístupnia dva roky od začiatku obnovy už pred tohtoročnou letnou sezónou. Otvorené by malo byť Čestné nádvorie pred hradom, ktoré bolo v dezolátnom stave, ako aj časť vnútorného nádvoria okrem miesta, kde sa ešte bude pracovať na prezentácii archeologických nálezov a tiež by mali znovu otvoriť Klenotnicu. Návštevníci sa pravdepodobne dostanú aj na slávnostné schodisko a do niektorých obnovených sál.

  Ťažiskom rekonštrukčných prác je hradný palác, ktorý bol v zlom stavebno-technickom stave. Po rekonštrukcii plánujú v suteréne umiestniť expozície dejín Bratislavského hradu a sprístupniť tu originály nálezov z obdobia Veľkej Moravy. Prvé poschodie zostane aj naďalej miestom štátnej reprezentácie, ako aj nových výstavných priestorov. Na druhom poschodí vznikne hradná obrazáreň a na treťom inštalujú novú reprezentatívnu národnú historickú expozíciu Slovenska a prezentáciu ľudovej kultúry na Slovensku. V podkroví na štvrtom poschodí budú depozitáre Slovenského národného múzea a pod Čestným nádvorím umiestnia lapidárium – výstavu kamenných artefaktov. V jednej z hradných veží bude vyhliadka. Prístupná pre verejnosť má byť aj pôvodná podzemná chodba spájajúca palác s cisternou. Technickou novinkou na Bratislavskom hrade bude nový osobný výťah pre bezbariérový prístup do všetkých častí paláca.

  V severnej časti areálu pribudne baroková záhrada, ktorá zanikla po veľkom požiari v roku 1811. Pod ňou je v pláne vybudovať jednopodlažnú garáž pre dvesto áut s vjazdom zo Zámockej ulice. Znovupostavenie čaká na oranžériu z čias Márie Terézie. V lete záhradný pavilón poslúži na komorné spoločenské a kultúrne podujatia a v zime na prezimovanie teplomilných rastlín zo záhrady. Finančne veľmi náročnou časťou rekonštrukcie bude stavba zimnej jazdiarne v jej historickej podobe. Viacúčelová 42 metrov dlhá sála s kapacitou 500 miest by mala slúžiť na kultúrne a spoločenské podujatia.

  Na nádvorí Bratislavského hradu bude stáť aj socha kráľa Svätopluka. Spolu s podstavcom bude vysoká 7,8 m. Vzpínajúci sa kôň so Svätoplukom bude odliaty z bronzu, podstavec má byť zo žuly. Hlinenú predlohu súsošia poskytol národnej rade zadarmo profesor Ján Kulich, ktorý je autorom napríklad sôch na bratislavskom Slavíne alebo východoslovenskej Dukle. Náklady na zhotovenie dosiahnu približne 270-tisíc eur. Do areálu by mala pribudnúť už do tohto leta.

  Rekonštrukcia, ktorá mala pôvodne vyjsť na 3,8 miliardy korún (126,1 mil. eur), sa predražuje. Dôvodom sú podľa šéfa parlamentu Pavla Pašku archeologické nálezy z rímskeho obdobia. Z doteraz vyčlenených 50 miliónov eur sa minulo 46,8 milióna eur. Na tento rok bolo v štátnom rozpočte alokovaných 15 miliónov eur. Verejnú súťaž na obnovu hradu v roku 2007 vyhrala spoločnosť Váhostav-SK, za ktorou podľa medializovaných informácií stojí Juraj Široký. Vybrala ju Kancelária národnej rady spomedzi dvoch uchádzačov. Posledná rekonštrukcia Bratislavského hradu, ktorý sa týči 85 metrov nad Dunajom, sa uskutočnila v rokoch 1956 až 1968 a rozhodol o nej prezident Klement Gottwald.

Comments are closed.