Na obnovu verejných budov má ísť z plánu obnovy celkovo 1,7 miliardy eur

Ministerstvo dopravy a výstavby plánuje podľa štátnej tajomníčky Kataríny Brunckovej obnovovať historické a pamiatkovo chránené budovy s alokáciou 200 miliónov eur.

Na obnovu historicky a pamiatkovo chránených budov, nemocníc, škôl a iných verejných budov chce Slovensko vynaložiť celkovo 1,7 miliardy eur z plánu obnovy. Ako upozornila štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková, implementačná zodpovednosť jednotlivých komponentov z plánu obnovy je na jednotlivých rezortoch, pričom koordinačnú úlohu má ministerstvo financií. Ministerstvo dopravy a výstavby plánuje podľa nej obnovovať historické a pamiatkovo chránené budovy s alokáciou 200 miliónov eur.

 

„Ministerstvo má ambíciu o maximálne transparentné výzvy s jasnými kritériami a realizovateľné do roku 2026. Ostatné verejné budovy sa budú obnovovať aj cez iné komponenty plánu obnovy a zároveň aj cez prostriedky z operačného programu Slovensko,“ podotkla Katarína Bruncková s tým, že dôležitá bude komplementarita medzi zdrojmi z plánu obnovy a budúcich eurofondov.

 

Podľa nedávno schválenej Dlhodobej stratégie obnovy fondu budov tempo obnovy verejných budov sa má zintenzívniť. Ako zdôraznil Richard Paksi z platformy Budovy pre budúcnosť, verejná správa by mala ísť príkladom tak v tempe, ako aj kvalite obnovy. Zároveň pripomenul, že investície do budov sú v pláne obnovy zastúpené masívnymi financiami, čo je podľa neho historická príležitosť, ktorá sa v blízkej dobe nemusí opakovať. Platforma vyzýva jednotlivé ministerstvá na spoluprácu a na dialóg so sektorom, ktorý má aj praktické skúsenosti.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede